Главно Свијет

Путин у Буенос Ајресу упозорио да у свијету може почети нова трка у наоружању

МОМЕНАТ „РУКОВАЊА“ РУСКОГ И АМЕРИЧКОГ ЛИДЕРА ОСТАО СКРИВЕН ОД КАМЕРА И НОВИНАРА
  • За вријеме официјелног фотографисања, Трамп и Путин су били на различитим „крилима“. Потом су сви брзо ушли у салу, а организатори су одредили да сједе тако да их дијели неколико мјеста. Поред Путина је сједио саудијски престолонасљедник Мухамед бен Салман, а Бијела кућа објавила да није предвиђен ни разговор „с ногу“ Трампа и руског лидера
  • Самит се одржава под девизом „Поштена и сигурна будућност“, а главне теме су му – свјетска трговина, дигитална економија, климатске промјене, одрживи развој и гендерна равноправност

У БУЕНОС Ајресу почео је самит Г-20 којем су печат унапред дали могућа нагодба Доналда Трампа и Си Ђинпинга да обуставе трговински рат својих земаља и изнуђено – под притиском дубоке државе – одустајање америчког предсједника од већ припремљених преговора са руским лидером Владимиром Путином.

Домаћини, а вјероватно и вође делегација САД и РФ, су се потрудили да моменат сусрета Путина и Трампа остане скривен и од камера и од новинара. Бар у првим сатима самита.

Нејасно је да ли је том приликом било „ичег или ничег“. Јер, Бијела кућа је саопштила да Трамп и Путин неће разговарати „ни с ногу“. Али, ако је тако било – због чега је моменат сусрета њих двојице остао скривен.

Иначе, за вријеме официјелног фотографисања, Трамп и Путин су били на различитим „крилима“. Потом су сви брзо ушли у салу, а организатори су оредили да сједе тако да их дијели неколико мјеста.

Поред Путина је сједио саудијски престолонасљедник Мухамед бен Салман.

Самит, којем због проблема са авионом првог дана не присуствује њемачка канцеларка Ангела Меркел, отворио је предсједник Аргентине Маурисио Макри.

Самит се одржава под девизом „Поштена и сигурна будућност“, а главне теме су му – свјетска трговина, дигитална економија, климатске промјене, одрживи развој и гендерна равноправност.

Прије почетка самита су лидери САД, Мексика и Канаде потписали нови трилатерални трговински споразум, а шефови земаља БРИКС-а имали свој нови сусрет.

Путин је у том ужем формату рекао да непоштена конкуренција све више потискује равноправни и искрени међудржавни дијалог и да се свијетом шири пракса увођења незаконитих једностраних санкција и протекционистичких мјера мимо Уједињених нација и правила Свјетске трговинске организације.

Упозорио је да то кида пословне везе и „само ткиво свјетске економије“.

Предсједник РФ је истакао да Москва жели дугорочну стабилизацију Сирије и ће помоћи да се што пре формира Уставни комитет за Сирију који би радио у Женеви.

Посебно је упозорио да могуће америчко иступање из Споразума о ракетама средњег и малог домета – заједно са неизвјесностима поводом стратешких потенцијала – може испровоцирати нову трку у наоружању.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар