- „Споразум о спровођењу цивилног дијела, Анекс 10, чији су потписници БиХ, Хрватска, СР Југославија, ФБиХ и Република Српска, не предвиђа нигдје постојање ПИК-а“
- „Посједујем акт којим се генерални секретар УН обавјештава шта се радило на конференцији у Лондону 1995. године и нигдје се не спомиње да ПИК може именовати високог представника“
РЕПУБЛИКА Српска, као потписница Споразума о спровођењу цивилног дијела мировног уговора, има право да иступи из њега и да га не примјењује због његовог кршења, изјавио је предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић.
Он сматра да је документ, за који кажу да је стигао из кабинета генералног секретара УН Антонија Гутереша, фалсификат и да је непојмљиво да неко напише да је Савјет за спољовођење мира /ПИК/ релевантно тијело за именовање високог представника.
– Имам осјећај да је неко сјео и договорио се „хајде да одговоримо предсједавајућој Предсједништва БиХ Жељки Цвијановић како нама најбоље одговора“ – навео је Радановић.
Он је истакао да се неко грубо играо међународног права.
– Очигледно је да је дошло до злоупотребе или Канцеларије генералног секретара УН или је неко злоупотријебио његов мејл и фалсификовао тај акт – додао је Радановић.
Он је рекао да Република Српска, као страна потписписница Споразум о цивилној проведби, који се односи на статус високог представника, треба да тражи од УН акт којим је именован или није именован високи представник.
Према његовим ријечима, Република Српска, као страна потписница, има право да иступи из Споразума уколико се он не поштује.
Он је појаснио да Споразум о спровођењу цивилног дијела, Анекс 10, чији су потписници БиХ, Хрватска, СР Југославија, ФБиХ и Република Српска, не предвиђа нигдје постојање ПИК-а.
Радановић је подсјетио да је Савјет за спровођење мира неформално тијело које је формирано на конференцији, одржаној 8. и 9. децембра 1995. године.
– Та конференција нема никакав званичан карактер, већ је састанак на којем су донијели одређене закључке на који начин ће се имплементирати споразум у БиХ – истакао је Радановић и додао да не постоји било које званично тијело које би потврдило постојање ПИК-а.
Радановић је рекао да посједује акт којим се генерални секретар УН обавјештава шта се радило на конференцији у Лондону 1995. године и нигдје се не спомиње да ПИК може именовати високог представника.
– Споразум о спровођењу цивилног дијела, који је потписала и Република Српска, прописује да ће високи представник бити постављен у складу са релевантном резолуцијом УН – додао је Радановић.
(Срна)
Додај коментар