- Предсједник Уставног суда БиХ Мато ТАДИЋ: Мора се наћи рјешење шта ће од имовине бити на нивоу државе или неће ништа. То није наше, то мора утврдити и уредити законом Парламентарна скупштина БиХ
РЕПУБЛИКА Српска и даље газдује својима шумама, све док не буде донесен закон о државној имовини, прецизирано је на конференцији судија Уставног суда БиХ на којој су говорили о одлукама са јучерашње сједнице.
Уставни суд БиХ утврдио је на јучерашњој сједници да поједине одредбе Закона о шумама Српске, нису у складу са Уставом БиХ, и то у дијелу у којем се наводи да су шуме власништво Републике Српске.
Предсједник Уставног суда БиХ Мато Тадић рекао је да шумама у Српској наставља управљати онај који је то и до сада радио, а да по одлуци Уставног суда то питање мора да ријеши Парламентарна скупштина БиХ.
Тадић је навео да одлука о оцјени уставности Закона о шумама Републике Српске, прије свега, подразумјева то да Парламентарна скупштина БиХ донесе темељни закон који би регулисао право имовине на територији цијеле БиХ.
– Када је у питању одлука у вези са појединим одредбама Закона о шумама Републике Српске, као и Закона о пољопривредном земљишту, те одлуке, прије свега, подразумијевају да држава донесе темељни закон који би успоставио стандарде регулисања права на имовину у цијелој држави – рекао је Тадић на конференцији за новинаре у Мостару.
Он је нагласио да се у предметима у оном дијелу гдје Уставни суд БиХ утврди да је дошло до повреде и да су неке одредбе неуставне, то након рока од шест мјесеци брише из правног система.
– Шуме су тамо гдје јесу. Нико их не преноси физички, управља, као и до сада, како су управљали и газдовали и бринули се о њима. У нашој ситуацији мора се водити рачуна да постоји споразум о сукцесији, да сукцесор није ФБиХ нити Република Српска, већ држава – рекао је Тадић.
Он додаје да се мора водити рачуна и да „имамо имовину која је била књижена на Савезни секретаријат Народне одбране на нивоу Југославије, на Предсједништво Југославије, Савезно извршно вијеће итд“.
– Мора се наћи рјешење шта ће од тога бити на нивоу државе или неће ништа. То није наше, то мора утврдити и уредити законом Парламентарна скупштина БиХ, а остало онда уређују ентитети и у федерацији ниже јединице – рекао је Тадић.
Он није одговорио на питање новинара да ли је неко од судија у овом предмету био против, односно да ли је изузео своје мишљење.
– Према нашим правилима, забрањено је износити ко је судија извјестилац и како је ко гласао. То можете видјети након објављивања одлуке на веб страници и у Службеном гласнику. Ако постоји изузето мишљење оно се објављује заједно са одлуком и који судија је изузео. То је стандард који се користи и код других уставних судова у свијету – навео је Тадић.
РТРС је сазнала да су двојица српских судија у Уставном суду БиХ гласали против ове одлуке.
Тадић је рекао да су њихове одлуке коначне и обавезујуће и да Уставни суд БиХ инсистира на њиховом спровођењу, без обзира како ко коментарише.
– Када је у питању оцјена уставности, ми ту имамо седам, условно осам одлука. Највећи број њих није извршила Парламентарна скупштина БиХ. ФБиХ није извршила три. У односу на Републику Српску имамо интересантну ситуацију, одатле долазе негативни коментари, али изврше одлуке – рекао је Тадић.
Потпредсједник суда Мирсад Ћеман је рекао да су неуставним оцијењени чланови закона којима се власништво над шумама на подручју Републике Српске искључиво третира власништвом Српске.
– Ти чланови су оцијењени неуставним са образложењем да на основу досадашње судске праксе и одлука, Закона о забрани располагања имовином и Споразумом о сукцесији, своју надлежности има, прије свега БиХ – рекао је Ћеман.
Он је навео да је оцијењено да Парламентарна скупштина БиХ то питање треба да уреди законом.
– Онда зависно од рјешења и критеријума који буду утврђени тим законом, ентитети или друге организационе јединице и физичка лица могу имати право својине и над шумама као јавним добром – рекао је Ћеман.
Он каже да је Уставни суд БиХ закључио да је Парламентарна скупштина БиХ позвана, овлаштена и обавезна да донесе закон и одреди који нивои ће имати и колико власништва над шумама.
Додај коментар