- ПАЛМЕР: Видимо да су таксе препрека. Желели бисмо да се оне укину и да се обе стране врате за сто и постигну договор који ће да олакша европску будућност не само Србије и Косова, већ и Западног Балкана
- ПАЛМЕР о 20. годишњици завршетка НАТО бомбардовања: САД разумеју колико је осетљиво то питање за људе у Србији. Нама је јако жао због губитка живота, али такву је одлуку донео НАТО због разлога које је апсолутно могуће објаснити. Уместо да гледамо стално назад, треба да охрабримо људе да гледају напред и да се грађани и Србије и Косова усмере на европску будућност
- ВУЧИЋ: Неодбрањива је позиција НАТО од пре 20 година. Није постојао довољан разлог за агресију али се надам да ће за 10 година људи који су у томе учествовали сагледати све из угла права једног малог народа на постојање и живот. Србија мора да научи да поштује своју прошлост, али више од свега будућност своје деце
- ВУЧИЋ: Данас смо у ћорсокаку. Харадинај не жели (да укине таксе) док на изборима не наплати ту ‘тврду позицију’, а нико други за то нема снаге јер би доживео изборни дебакл. Тако да сумњам да ћемо ускоро то моћи да очекујемо и сматрам да је врло могуће или готово вероватно да састанка у Паризу не буде. То је моја процена. Плашим се да је исправна, а надам се да грешим
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе (САД) желе да се укину таксе које је Приштина увела на робу из Србије како би се обе стране вратиле за преговарачки сто и како би се постигао договор који ће олакшати европску будућност не само Србије и Косова, већ и читавог Западног Балкана, изјавио је данас у Београду заменик помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Метју Палмер.
Након сусрета са председником Александром Вучићем, Палмер је рекао да је са њим разговарао о томе где се тренутно налази дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине, јер САД сматрају да је тај процес веома важан како за Србе, тако и за Косово.
„Видимо да су таксе препрека. Желели бисмо да видимо да се оне укину и да се обе стране врате за сто и постигну договор који ће да олакша европску будућност не само Србије и Косова, већ и Западног Балкана“, рекао је Палмер.
Он је додао да је Вучићу пренео да Београд може да рачуна на подршку САД европској перспективи Србије, али да су разговарали и о многим другим аспектима сарадње, као и о економској кооперацији.
„САД су посвећене инвестирању у Србији и ја ћу се састати са америчким фирмама које овде инвестирају. Разговараћемо о економским могућностима за америчке пословне људе, као и о томе какву штету трпи амерички бизнис због такси (Приштине)“, рекао је он.
Говорећи о 20. годишњици завршетка НАТО бомбардовања СР Југославије, Палмер је рекао да САД разумеју колико је осетљиво то питање за људе у Србији.
„Нама је јако жао због губитка живота, али такву је одлуку донео НАТО због разлога које је апсолутно могуће објаснити. Уместо да гледамо стално назад, треба да охрабримо људе да гледају напред и да се грађани и Србије и Косова усмере на европску будућност“, рекао је он.
Одговарајући на питање шта очекује од састанка који је у јулу планиран у Паризу, Палмер је рекао да САД подржавају оно што раде европски партнери.
„Не могу да кажем какав ће бити исход разговора у Паризу, али је наша заједничка борба да се постигне споразум који би допринео нормализацији односа. Надам се да ће састанак бити конструктиван и да ће обе стране кренути ка споразуму“, рекао је он.
Вучић: Наша је будућност је у добрим односима са САД
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да „није постојао довољан разлог“ за агресију НАТО на СРЈ 1999. године али је и додао да ако грађани Србије мисле да треба ићи у будућност уз лоше односе са САД, да треба да нађу новог председника или Владу.
Наводећи да је НАТО агресија уништила много људских живота и економску и политичку инфраструктуру Србије у смислу односа према Западу деценијама касније, Вучић је рекао да је српски народ платио цену коју није заслужио иако, како је навео, „нисмо увек били анђели“.
„Неодбрањива је позиција НАТО од пре 20 година. Није постојао довољан разлог за агресију али се надам да ће за 10 година људи који су у томе учествовали сагледати све из угла права једног малог народа на постојање и живот“, навео је Вучић на конференцији за новинаре после састанка са америчким дипломатом Метјуом Палмером.
Вучић је навео да Србија мора да научи да поштује своју прошлост, али више од свега будућност своје деце.
„Наше је да не заборављамо ствари али и да је оно што ће се догодити увек важније од оног што је било. Морамо да се сконцентришемо на будућност, а наша будућност треба да буде у добрим односима са САД и даћу све од себе да такве односе градимо“, казао је Вучић.
Говорећи о састанку лидера Западног Балкана у Паризу најављеном за 1. јул, председник Србије је рекао да још није сигуран да ли ће састанка уопште бити.
„Ми смо спремни али не мислим да ико жели још једном да чује да како неко неће да укида таксе“, рекао је Вучић и додао да не верује да се историјске ствари „решавају на једном или два састанка“.
Вучић о састанку са Палмером: Решење за Косово само уз поштовање интереса Срба и Албанаца
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да се са замеником помоћника државног секретара САД Метјуом Палмером сагласио да се само разговорима и уз поштовање интереса српског и албанског народа може доћи до некаквог решења за Косово.
Обраћајући се новинарима после састанка са америчким дипломатом у Београду, Вучић је рекао да је са Палмером водио „веома отворен и конкретан дијалог“ о односима Београда и Приштине и разлозима за застој дијалога.
„Разговарали смо како да заједнички уложимо напоре да се сачувају мир и стабилност, о успостављању нормалног свакодневног живота за Србе на Косову. Наше позиције су различите, САД су признале независност Косова али смо апсолутно сагласни да само разговорима као и уз поштовање интереса Срба и Албанаца може доћи до неког решења“, казао је Вучић.
Он је казао да је америчког дипломату „замолио“ да разуме потребу проналажења компромиса за Косово на ком, како је рекао, Србија инсистира.
„Рекао сам му да нису истините приче које постоје у западној јавности како је Србија искористила увођење такси да затвори дијалог. Ако нисте у стању да пребаците кесе са једне на другу територију, о чему другом да разговарате“, упитао је председник Србије.
Вучић је изразио захвалност САД за подршку европском путу и модернизацији Србије али и за разумевање њене војне неутралности што ће како је рекао, остати опредељење Београда и у наредном периоду.
„Наши билатерални односи су у узлазној путањи, верујем да могу бити само бољи у будућности. Ускоро очекујемо да са америчким компанијама почнемо да радимо неке од најзначајнијих инфраструктурних пројеката у Србији. Настављамо добру војну сарадњу, посебно са Националном гардом Охаја“, навео је Вучић.
Он је додао да је Палмеру пренео позив за америчког председника Доналда Трампа да посети Србију, наводећи да је мало земаља у свету у којој би Трамп могао да има толику подршку.
„Бићу упоран по том питању иако знам да не можемо да очекујемо неку велику промену става САД око Косова али би нам требао нешто балансиранији став Вашингтона и однос који би водио рачуна о интересима Србије у будућности“, казао је Вучић.
„Мале шансе за састанак у Паризу“
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је „врло могуће или готово вероватно“ да неће бити састанка лидера региона у Паризу 1. јула јер мисли да су мале шансе да руководство у Приштини до тада укине таксе на робу из Србије и БиХ.
На седници Националног конвента о ЕУ у Народној скупштини, Вучић је рекао да је део међународне заједнице ојачао позицију косовског премијера Рамуша Харадинаја када су скренули пажњу са разговора у којима су учествовали косовски председник Хашим Тачи, Вучић и висока представника Федерика Могерини и када је почело да се инсистира да се разговара искључиво о независности целине Косова.
„И данас смо у ћорсокаку. Харадинај не жели (да укине таксе) док на изборима не наплати ту ‘тврду позицију’, а нико други за то нема снаге јер би доживео изборни дебакл. Тако да сумњам да ћемо ускоро то моћи да очекујемо и сматрам да је врло могуће или готово вероватно да састанка у Паризу не буде. То доноси додатне тешкоће за све“, рекао је Вучић.
Он је рекао да ће званични Београд на састанак свакако ићи ако добије позив, али да је његова процена да неће бити услова за организовање састанка.
„То је моја процена. Плашим се да је исправна, а надам се да грешим“, рекао је он.
Додај коментар