Коментари

Ћеранић: Ако британска ракета Storm Shadow падне на Москву – хоће ли руска погодити Лондон?

ДА ЛИ ЕКСПЛОЗИВ У ХЕЗБОЛАХОВИМ ПЕЈЏЕРИМА И ТОКИ-ВОКИЈИМА НАЈАВЉУЈЕ РАТОВЕ БУДУЋНОСТИ?
  • Блиски исток би могао изгорити у ратном пламену, а шта ће бити са Европом? Шта ако Кијеву буде дозвољено да користећи британске ракете „Сторм шедоу“ или америчке АТАЦМС гађа циљеве у дубини Русије?
  • Ближе се амерички избори. Није ли отворени рат с Русијом начин да се угрозе амерички избори и тиме онемогући побједа и инаугурација Трампа као новог (старог) америчког предсједника?
  • Одбор за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) усвојио је извјештај и компромисне амандмане на извјештај о Србији извјестиоца ЕП за Србију Владимира Билчика са 43 гласа „за“, шест „против“ и пет „уздржаних“. У извјештају се, између осталог, Србија позива да се усклади са одлуком Савјета о обустављању радиодифузних активности РТ Балкан и Спутњика
  • Окрени-обрни, све се увијек сведе на стару причу о колонијалном односу великих сила према малима и неразвијенима, на двојне стандарде и неправду

Пише: Предраг ЋЕРАНИЋ

НАКОН што је лидер политбироа палестинског покрета Хамас Исмаил Ханија убијен приликом напада на његову резиденцију у Техерану, у свјетском медијском и безбједносном дискурсу расправљало се о начину на који је то Израел извео.

Општи утисак је да је дрон из којег је смртоносна ракета испаљена користио апликацију WhatsApp, како би Хамасовог лидера прецизно лоцирао. То је дефинитивно увјерило лидере Хамаса, али и Хезболаха, да је пејџер, с обзиром да се не може користити за емитовање информација већ искључиво за пријем, далеко безбједнија опција. Након непуна два мјесеца показаће се да је овај закључак фатална грешка, подједнако као што је била и одлука да се за потребе Хезболаха набави 5000 пејџера.

Посљедице Хезболаховог великог безбједносног пропуста биле су више него очигледне када су хиљаде пејџера експлодирале код припадника овог војног покрета, али и у рукама и пред очима цивила, често и дјеце. Пејџери су били напуњени експлозивом прије него су доспјели до крајњег корисника.

За то је коришћена компонента IC (интегрирани склопови) која је садржавала експлозивне материјале. Ријеч је о интегрисаном систему који се обично користи у електронским уређајима за контролу неких њихових функција. Овај дио садржи експлозивне материјале, што значи да је пејџер на прецизан начин напуњен експлозивом који је скривен унутар компоненти самог уређаја.

Те експлозивне материје не могу се открити приликом прегледа неким уобичајеним уређајима за скенирање који су у употреби и на међународним аеродромима. Другим ријечима, експлозивни материјал је пажљиво одабран и дизајниран за ову мисију.

Тајванска компанија Gold Apollo, од које су уређаји наручени, као и компанија BAC са сједиштем у Будимпешти, која је добила лиценцу за производњу уређаја, демантовале су било какву повезаност са злочином у Либану.

Шта то значи за породице 12 мртвих и око 4000 повријеђених, и за десетине младих људи који су ослијепили јер је пејџер експлодирао док су читали поруку?

Авион са повређеним члановима Хезболаха, упућеним на лечење у Иран

Иако је овај начин извођења напада и америчкој обавјештајној служби био познат, Американци се нису никада одлучили да га изведу због процјене о цивилним жртвама.

Да ли експлозив у пејџерима, али и токи-воки уређајима и електронским апаратима уопште, приказује ратове будућности?

Хоће ли домишљатост, лукавост, али и бескрупулозност, имати предност у односу на класично ратовање?

Да ли је напад пејџерима терористички акт?

Да ли ће из међународних организација стићи ријечи осуде?

Одговоре унапријед знамо.

Како ће одговорити Хезболах? Да ли ће Иран узвратити Израелу?

На извјестан начин, Хезболах је већ узвратио јер је на сјеверни дио Изреала испаљено стотину ракета типа Фади-1 и Фади -2.

Одговор Хезболаха

Да ли ће услиједити теористички напади на израелска дипломатска представништва и јеврејске богомоље?

Тешко питање. Блиски исток би могао изгорити у ратном пламену, а шта ће бити са Европом?

И ту се отвара низ питања. Шта ако Кијеву буде дозвољено да користећи британске ракете „Сторм шедоу“ или америчке АТАЦМС гађа циљеве у дубини Русије?

Како ће реаговати Руси? Имају ли право да, ако британска ракета падне у Москву, руска погоди Лондон?

Лондон се, иначе, често у безбједносном дискурсу наводи као прва мета на руском нишану, чак и у случају нуклеарног рата. Све у свему, отворени рат Русије и НАТО, чак и нуклеарни, постао је актуелна тема.

Џефри Сакс наводи да би нуклеарни рат представљао побједу за Запад. Како?

Британски премијер Кир Стармер дао је сагласност за коришћење британских ракета за нападе на Русију, па је довео у питање.

Вашингтону Зеленски на одобрење нуди карту циљева у дубини руске територије.

Владимир Зеленски

Ближе се амерички избори. Није ли отворени рат с Русијом начин да се угрозе амерички избори и тиме онемогући побједа и инаугурација Трампа као новог (старог) америчког предсједника?

Питања је много.

Антируска хистерија досеже врхунац у забрани РТ на ТикТоку. Наиме, 21. септембра је платформа за дијељење видеа ТикТок избрисала налоге РТ интернешенел и Спутњика. Руски медији су криви што Украјини не иде како треба и што руска војска граби ка Покровску, кључној логистичкој тачки за посљедње војне снаге Украјине у Донбасу.

Одбор за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) усвојио је извештај и компромисне амандмане на извештај о Србији извјестиоца ЕП за Србију Владимира Билчика са 43 гласа „за“, шест „против“ и пет „уздржаних“. У извјештају се, између осталог, Србија позива да се усклади са одлуком Савјета о обустављању радиодифузних активности РТ Балкан и Спутњика. Услиједио је одговор Марије Захарове, портпарола руског министарства спољних послова.

Како је истакла Захарова, то је „империјалистичка тачка гледишта, облик неоколонијализма, када земље које немају моралну основу дају себи за право да обликују свијет и развој, одређујући ко може да живи, да говори, тргује, ствара, а ко то све не смије“.

Окрени-обрни, све се увијек сведе на стару причу о колонијалном односу великих сила према малима и неразвијенима, на двојне стандарде и неправду.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар