Главно Коментари

Каран: Комшићева изјава – досад највећи удар на Устав БиХ и Дејтонски споразум

БОШЊАЧКИ ХРВАТ РЕКАО ДА БиХ МОЖЕ БИТИ МУЛТИКУЛТУРНА И БЕЗ КОНСТИТУТИВНОСТИ НАРОДА
  • „Комшићева изјава да БиХ треба да буде мултикултурална држава дио континуиране политике напада на Српску и тежње ка стварању унитарне БиХ, кроз процес унитаризације и мајоризације, коју спроводи политика окупљена око бошњачке структуре, Уставног суда БиХ и дијела међународне заједнице“
  • „Будући да је Комшић своју изјаву, којом нарушава Устав БиХ и која доводи до нестабилности БиХ, дао пред такозваним високим представником Кристијаном Шмитом, којег Комшић признаје, позивамо Шмита да га смијени и да се он из Словеније врати као грађанин БиХ, а не као члан Предсједништва“

ПРОФЕСОР Уставног права Синиша Каран оцијенио је да изјава члана Предсједништва БиХ Жељка Комшића да БиХ може бити мултикултурална и без контитутивности представља до сада највећи и директан удар на Устав БиХ и сам Дејтонски споразум, као и покушај доминације кроз мајоризацију што води БиХ у неизвјесну будућност.

Каран је рекао за РТРС да би Комшић требао да буде упознат да је преамбулом Устава БиХ прописано да су конститутивни народи у БиХ Бошњаци, Срби и Хрвати, те да се у истом правном акту наводи да се БиХ састоји од два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ.

Он упозорава Комшића да је у уставима великог броја земаља предвиђена кривична и политичка одговорност због кршења Устава и уставног поретка, поготово када то чини неко ко је тренутно предсједавајући Предсједништва БиХ.

„Година је 26 од настанка Дејтонског мировног споразума, а имамо на сцени изјаве члана Предсједништва БиХ, којима, свјесно или несвјесно, руши управо Дејтонски споразум, као и Устав државне заједнице чији је члан Предсједништва, и на крају, такве изјаве доводе до рушења БиХ“, истиче Каран.

Упозорава да Комшићева изјава о мултикултуралној БиХ има прикривене намјере, а то су стварање централистичке и унитаристичке БиХ, те одузимање права српском и хрватском народу, као конситутитивним и државотворним народима да учествују у стварању институција по приципу паритета и доношењу одлука по принципу консензуса.

Он је навео да је да је Комшић такозвани хрватски члан Предсједништва јер је изабран гласовима бошњачког народа. Он, каже Каран, управо хрватски народ, чијим се представником представља, води у националну мањину и одузима му бројна права.

„Избор Комшића за такозваног хрватског члана Предсједништва је примјер мултикултуралности, односно укидања конститутивности једног народа и стварања националне мањине, будући да је једном народу одузето основно право да бира свог представника“, оцијенио је Каран.

Он је истакао да је Комшићева изјава да БиХ треба да буде мултикултурална држава дио континуиране политике напада на Српску и тежње ка стварању унитарне БиХ, кроз процес унитаризације и мајоризације, коју спроводи политика окупљена око бошњачке структуре, Уставног суда БиХ и дијела међународне заједнице.

Каран истиче да је формирање садашње БиХ федерације настало као производ конкретних друштвених околности примјерених условима који су захтијевали федерализам као једину опцију могућег облика државног уређења.

„Комшићев став о мултикултуралној БиХ и без конститутивности само је опасна тенденција нарушавања достигнутог баланса, покушај доминације кроз мајоризацију као процес и врсту односа који БиХ воде у неизвјесну будућност. Будући да је Комшић своју изјаву, којом нарушава Устав БиХ и која доводи до нестабилности БиХ, дао пред такозваним високим представником Кристијаном Шмитом, којег Комшић признаје, позивамо Шмита да га смијени и да се он из Словеније врати као грађанин БиХ, а не као члан Предсједништва“, нагласио је Каран.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар