Коментари

Врањеш: У чијем интересу се препакује Симовићева „фејсбук-процјена” изборних шанси странака?

ЛАВИНА КРЕНУЛА ИАКО ЈЕ ПРОФ. ВЛАДЕ СИМОВИЋ УПОЗОРИО ДА ЈЕ СВЕ ЊЕГОВА „ИМПРОВИЗАЦИЈА”
  • Према резутатима до којих је дошао профессор Факултета политичких наука Владе Симовић, на изборе у октобру би изашло укупно 54.1% бирача, при чему би СНСД по „тренутним преференцијама“ освојио 36.69%; СДС 17.25%; ДНС 12.24%; ПДП 7.23%; СП 2.88%; партије са сједиштем у ФБиХ укупно 6.85%; Стевандићева Уједињена Српска 2.1%; Чавићев НДП 1.8% и Народна странка Огењана Тадића 0.8%
  •  Убрзо се на порталу Оpcija.net. појавио текст под називом: „Ново истраживање: СНСД, СДС и ПДП на истом, ДНС расте, остали испод цензус, али умјесто професоровог имена, иако су подаци у основи исти, као примарни извор анализе наводи се „веома респектабилна агенција из региона“
  • Портал Insajder.ba одлази корак даље и објављује нови текст под насловом „Најновије истраживање: СНСД води, ДНС нарастао на 13,1 посто”. Овај пут није извор ни проф. Симовић ни она „веома респектабилна агенција из региона“, него су ствари добиле међународни ниво, те је овај пут истраживање објавила „реномирана инострана агенција за истраживање јавног мнијења“
  •  Ово треба имати у виду јер се никад не зна да ли иза „реномиране иностране агенције” не стоји можда „веома респектабилна агенција из региона”, која је преузела туђе податке без сагласности аутора, а све по налогу једног политичког субјекта који је аматерски помислио да је права прилика да на „сва звона” огласи потенцијални раст рејтинга којег је израчунао професор методом за коју и сам каже да није поуздана и да није за јавност

Пише: Александар ВРАЊЕШ

СРЕДИНОМ марта десила се веома занимљива појава на виртуелном небу Републике Српске.

Професор Факултета политичких наука из Бањалуке, др Владе Симовић, објавио је на свом фејсбук профилу властиту процјену рејтинга политичких партија у Републици Српској. Професор Симовић се одмах оградио да је у питању његово властито „методолошко импровизовање“ у којем је испробао неке нове аналитичке методе, али да дефинитивно није у питању класично анкетно испитивање јавног мњења.

Према резутатима до којих је дошао проф. Симовић, на изборе у октобру би изашло укупно 54.1% бирача, при чему би СНСД у „тренутним преференцијама“ освојио 36.69%; СДС 17.25%; ДНС 12.24%; ПДП 7.23%; СП 2.88%; партије са сједиштем у ФБиХ би освојиле укупно 6.85%; Стевандићева Уједињена Српска би освојила 2.1%; Чавићев НДП 1.8% и Народна странка Огењана Тадића 0.8%.

Неколико је важних шелемената за ову причу које треба истаћи.

Прво, ово је лична процјена професора који узгред није страначки опредијељен и који на Факултету политичких наука ради са студентима на предметима „Политичке партије и организације“ и „Избори и изборни системи“, те му овакве анализе али и јавно оглашавање улазе у састав његових редовних активности.

Професор анализу објављује на свом приватном фејсбук профилу и а приори се ограђује када је ријеч о репрезентативности и поузданости саме анализе. Треће и најважније, на самом крају проф. Симовић подвлачи:

„Ово није јавно већ моје приватно научно утемељено истраживање па вас молим да га не експлоатишете у политичке и медијске сврхе“.

Није дуго морао да чека, ова анализа је врло брзо експлоатисана у политичке и медијске сврхе.

Неколико дана након објављене анализе проф. Симовића, резултати његове процјене појављују се на порталу Оpcija.net. Текст под називом: „Ново истраживање: СНСД, СДС и ПДП на истом, ДНС расте, остали испод цензуса“ објављен је 23. марта, али умјесто професоровог имена, као примарни извор анализе наводи се „веома респектабилна агенција из региона“.

Резултати су остали исти: „Партију Милорада Додика подржава 36.69 одсто испитаника, док је уз странку Вукоте Говедарице 17.25 процената анкетираних“ наводи се тексту и додаје да би ДНС остварио 12.24% чиме се биљежи раст. Када је ријеч о странкама које би прешле цензус, ПДП би имао 7.23% као и партије из ФБиХ са 6.85%.

Странке које би остале испод цензуса су СП 2.88%; УС 2.1%; НДП 1.8% и НС 0.8%.

Дакле, према некој необичној коинциденцији „веома респектабилна агенција из региона“ је презентовала идентичне резултате какве их је недељу дана раније на свом профилу објавио проф. Симовић, којег узгред непознати аутор текста на порталу Оpcija.net нигдје не наводи.

Извор: https://opcija.net/novo-istrazivanje-snsd-sds-i-pdp-na-istom-dns-raste-ostali-ispod-cenzusa/

Овај текст са портала Оpcija.net истог дана преносе у цјелости и портали Banjaluka.net (https://banjaluka.net/novo-istrazivanje-snsd-sds-i-pdp-na-istom-dns-raste-ostali-ispod-cenzusa) и Insajder.ba (https://insajder.ba/novo-istrazivanje-snsd-sds-i-pdp-na-istom-dns-raste-ostali-ispod-cenzusa/). Ипак, ствари постају интересантније наредног дана, 24. марта, када портал Insajder.ba одлази корак даље и објављује нови текст под насловом „Најновије истраживање: СНСД води, ДНС нарастао на 13,1 посто”.

Владе Симовић

Овај пут није извор ни проф. Симовић ни она „веома респектабилна агенција из региона“, него су ствари добиле међународни ниво, те је овај пут истраживање објавила „реномирана инострана агенција за истраживање јавног мнијења“ (израз „мнијења” је изворно пренесен), наравно опет без имена агенције у тексту који нико није потписао.

Када се погледају резултати овог истраживања, сличност са пројекцијом проф. Симовића је толико очигледна да се може закључити или да је професор својом методологијом успио постићи скоро па исти резултат као и „реномирана инострана агенција” или је портал Insajder.ba мало модифковао Симовићеве резултате за потребе новог текста. Одговор не знамо, на читаоцима је да процјене.

Тако у новом истраживању СНСД бива мало умањен са 36.69% на 34.6%; СДС је мало „појачан” са 17.25% на 18.3%, заједно са ДНС-ом који такође „скаче” са 12.24% на 13.1%. Да не би остали дужни ПДП-у и њега незнатно појачавају са 7.23% на 7.8%, али и партије са сједиштем у ФБиХ са 6.85% заокружују на 6.9%. Социјалисте такође мало подижу са Симовићевих 2.88% на 3.2%, док Стевандићеву Уједињену Српску смањују са 2.1% на 1.9%, колико дају и Чавићевом НДП-у мало појачаном са 1.8% на 1.9%.

Када је „бал ‘нек је маскенбал“: Insajder.ba даје Народној странци Огњена Тадића 1.1%, да не остане по Симовићевом налазу усамљен на 0.8%.

Извор: https://insajder.ba/najnovijeistrazivanjesnsdvodidnsnarastaona-131-posto/

Сад би можда неки „Невјерни Тома” или дежурни хејтер твитнуо да је ово све наручено од стране одређеног и не баш вјештог политичког субјекта, чији је конкретно политички интерес да се умањи рејтинг СНСД-а и Стевандићеве Уједињене Српске, да се прикаже скок ДНС-а, а помало ојачају и странке СЗП-а, по могућности да нешто добије и Огњен Тадић јер „никада се не зна”.

Ипак не бисмо се усудили да закључујемо као тај „Невјерни Тома” или дежурни хејтер, мада јесте све ово помало сумњиво, посебно када се узме у обзир посљедња реченица текста на који се позивамо: „Према наведеним резултатима истраживања, евидентно је да једино ДНС има тренд раста, док су остале партије или у паду или стагнирају у односу на ранија истраживања ове агенције”.

Да забуна буде већа, поред тога што непозанти аутор цитира непозанту агенцију, него иста изгледа у континуитету врши истраживања у Републици Српској, само опет из непознатих разлога, једино је ово посљедње истраживање јавно објављено, док за она ранија ништа не знамо. Или је све ово много једноставније, а повезано је са анализом проф. Симовића?

Истог тог дана текст са Insajder.ba преузимају и на порталу БН телевизије, а испод самог текста 111 коментара више него заинтересованих различитих страначких присталица и „случајних пролазника”.

У том виртуелном комешању „пара-јавности” настадоше свађе, препуцавања, увреде, навијања, а да на крају нико није добио коначни одговор: да ли је то истраживање стварно спроведено, од стране конкретно кога, у којем периоду, на коликом узорку, на којој територији, по чијој наруџби, итд.. Или је просто све производ манипулације тако што су се наизглед привлачни резултати проф. Симовића, учинили згодним за објављивање оном горе наведеном политичком субјекту уз извјесну дозу “надувавања”?

На крају тог истог дана, умијеша се и портал „Слободна Босна” (https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/76024/istrazivanje_javnog_mnijenja_u_rs_da_se_sutra_odrze_izbori_pobijedio_bi.html) који као „Deus ex machina”  подвуче једну констатацију која би могла ријешити нашу дилему: „..но како није објављено име агенције која је реализирала истраживање, резултате треба узети с крајњим опрезом”.

Извор: http://www.rtvbn.com/3901366/nova-stranacka-istrazivanja

Коначно, наравоученије комплетног овог текста могло би се пронаћи у наведеној реченици са портала „Слободна Босна” којим се наглашава важност извора анализе, било то агенција која сервира резултате истраживања, био то аутор текста који потписује интерепретацију резултата, чиме се уједно очитава и ниво кредибилитета самих медија који преносе ове пројекције.

Све у свему, овај примјер је сликовит и важан да остане упамћен јер никад се не зна да ли иза „реномиране иностране агенције” стоји можда „веома респектабилна агенција из региона”, која је преузела туђе податке без сагласности аутора, а све по налогу једног политичког субјекта који је аматерски помислио да је права прилика да на „сва звона” огласи потенцијални раст рејтинга којег је израчунао професор методом за коју и сам каже да није поуздана и да није за јавност.

1 коментар

Кликни овде да поставиш коментар