Новости

Додик: Упознаћу Путина и са намјером Српске да буде војно неутрална

„ОНИ СА ЗАПАДА КОЈИ ЖЕЛЕ ДА НАМ СКРОЈЕ ИЗБОРЕ ОПТУЖУЈУ РУСИЈУ ЗА НЕГАТИВАН УТИЦАЈ НА БАЛКАНУ“
  • Пред одлазак на Међународни економски форум у Санкт Петербургу, гдје ће се срести са руским лидером, Милорад ДОДИК рекао: „Овдје се осјећа озбиљан притисак западних земаља предвођених прије свега САД које праве лажну представу о негативном руском утицају. А само у БиХ имају на располагању шест милиона долара преко америчке амбасаде за смањење руског утицаја, плус 12 милиона долара да би се подржали њима подобни медији у РС“

ПРЕКО америчке амбасаде уложено је шест милиона долара за смањење руског утицаја у Босни и Херцеговини, а још 12 милиона из америчких извора да би се подржали њима подобни медији у Републици Српској, тврди предсједник Српске Милорад Додик пред одлазак на Петербуршки економски форум гдје ће се у петак састати са руским предсједником Владимиром Путином.

Форум се одржава под покровитељством предсједника Путина и окупља значајан број људи из бизниса, банкарства, привреде, истиче Додик у изјави за Спутњик, напомињући да је посебно значајно што ће имати могућност да се састане с предсједником Путином.

Захвалан је, каже, што Русија битно доприноси укупном економском стању у Републици Српској, а кроз ангажман у рафинерији нафте и уља подигла је читав енергетски сектор у Српској на виши ниво. Како додаје, то је између осталог и резултат напора који је од почетка улагао и руски предсједник да то буде успјешан пројекат.

Према ријечима Додика, са руским предсједником ће и овога пута разговарати о економској сарадњи, али и размијенити мишљења о регионалним дешавањима.

„Овдје се осјећа озбиљан притисак западних земаља предвођених прије свега САД у погледу лажне представе о томе да је овдје присутан негативни руски утицај. Тог негативног руског утицаја наравно нема. Али, неки тамо мислиоци, који су на Западу креирали такав приступ, само у БиХ имају шест милиона долара преко америчке амбасаде да би утицали на смањење руског утицаја, плус 12 милиона долара из америчких извора да би се подржали њима подобни медији у РС“, прецизира Додик.

По његовој оцјени, таква ситуација креирана је у изборној години с циљем да се утиче на саме изборе. С друге стране, додаје он, Русија се уопште не ангажује по тим питањима „а они који овде желе да креирају изборе, оптужују Русију за такво дјеловање“.

На подсјећање да је својевремено морао да објашњава како није са предсједником Путином разговарао о сецесији Српске, Додик наводи да му је част да се састане с руским предсједником и да сваку прилику кад има ту могућност радо користи, али да ту нема никакве тајне:

„Основни акцент свих разговора је везан за потребу поштовања међународног права, и то је оно што Русија досљедно промовише. Наравно да руска страна има интереса за стабилност овдје и да је веома упућена јер је и сама учествовала у креирању и потписивању Дејтонских споразума. И у том погледу, политика коју промовише руска страна је политика поштовања међународних споразума. То је и наша политика“, каже Додик.

С друге стране, подсјећа, Запад је учинио све да се не поштује тај међународни споразум.

„Укинули су значајне одредбе Дејтонског споразума све под плаштом и потпуно лажном причом о изградњи БиХ као државе на неки други начин“, упозорава Додик, истичући да поштовање Дејтона подразумијева све што у њему стоји, а то је да је БиХ међународно призната земља, а да је чине ентитети.

Русија је, за разлику од западних земаља, досљедна у том погледу и то је став који ми дијелимо, наглашава Додик, уз опаску да нема намјеру да се одриче добре сарадње и размјене мишљења са руском страном. Он додаје да ће једна од тема разговора с Путином бити и војна неутралност Републике Српске.

„Упознаћу предсједника Путина са нашим опредјељењем и одлуком који је парламент донио о војној неутралности РС. Желим да му до детаља предочим наше мишљење о томе. Ми смо одлучили да у војној неутралности пратимо Србију. Не желимо укључивање ни у какве војне савезе и НАТО није опција у том погледу“, закључује Додик.

(спутник)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар