Одабрано Свијет

Бајденов „самит демократије“ увод у нови хладни рат

ВАШИНГТОН НИЈЕ ПОЗВАО НИ РУСИЈУ НИ КИНУ НИ МАЂАРСКУ, АЛИ ЈЕСТЕ КОСОВО*, ИРАК И ТАЈВАН
  • Бајденова идеја „самита демократије“ суштински се не разликује од идеје Лиге демократија, коју је 2008. промовисао тадашњи амерички председнички кандидат из Републиканске партије Џон Мекејн
  • Реакција Москве: САД, под слоганом промовисања демократије, окупљају још један интересни клуб који треба да се супротстави земљама које задржавају стратешку независност од колективног Запада, које имају своју суверену визију праведног светског поретка, пре свега Русији и Кини
  • Реакција Пекинга: Акције Сједињених Држава још једном показују да је демократија само параван и инструмент за постизање америчких спољнополитичких циљева, потискивање других земаља и поделу света

ВАШИНГТОН Русију и Кину демонстративно није позвао на највећи међународни догађај који организују САД – на такозвани Самит демократија.

Није ни Турску, али јесте Косово* и Тајван. Ердоган се није квалификовао код Џоа Бајдена. Он због куповине руских ракетних система С-400 није демократа, а Вјоса Османи и Аљбин Курти – јесу…

Тај самит је Бајден најавио још у фебруару 2020-те, као једно од својих најважнијих (пред)изборних обећања.

Међутим, у том потезу нема ништа суштински ново јер сама идеја уједињења демократија под вођством САД није нова. Бајденова идеја „самита демократије“ суштински се не разликује од идеје Лиге демократија, коју је 2008. промовисао тадашњи амерички председнички кандидат из Републиканске партије Џон Мекејн.

Листу учесника самита оформио је Стејт департман и на њу ставио 110 земаља и територија. И објавио: „Самит ће се фокусирати на изазове и могућности са којима се сусрећу демократије и обезбедиће платформу за лидере да објаве унилатералне и мултилатералне обавезе, реформе и иницијативе за заштиту демократије и људских права како у својим земљама,  тако и у свету“.

Председник Фридом хауса Мајкл Амбрамовиц тим поводом је рекао: „Сједињене Државе не могу дозволити да се самит претвори у реку празних речи“.

Према Бајденовим речима, наредни самит би требало да се одржи за око годину дана и да оцени колико је остварено од онога што на првом буде договорено.

Парадигма која је владала након завршетка Хладног рата – да се демократија прошири на остатак света и сама трансформише у складу са америчким вредностима, ствар је прошлости. Сједињене Државе су је напустиле и уместо ње прелазе на нову парадигму: консолидација америчких партнера и савезника – пре свега демократских – око Сједињених Држава у супротстављању америчким непријатељима. Пре свега, Кини и Русији.

Самит демократије је покушај Сједињених Држава да направе нови глобални раскол, глобално разграничење света. Да створе нову биполарност у којој ће на једном полу бити консолидоване демократије на челу са САД, а на другом – оне земље које САД сматрају ауторитарним. Опет: Русија и Кина.

Није зато изненађујуће што су Москва и Пекинг оштро одреаговали на још један покушај САД да поцепају светску заједницу.

„Самит је усмерен на конфронтацију и поделе и представља још једну карику у спровођењу курса Вашингтона на реидеологизацију међународних односа“, упозорила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.

Додала је да САД, под слоганом промовисања демократије, окупљају још један интересни клуб који треба да се супротстави земљама које задржавају стратешку независност од колективног Запада, које имају своју суверену визију праведног светског поретка, пре свега Русији и Кини.

Истовремено је портпарол Кремља, Дмитриј Песков, поручио САД да Москва више неће трпети покушаје САД да узурпирају идеје. На пример, присвајање права да неке земље прогласе демократским, а друге недемократским.

„Демократија је само оно што одговара схватањима Вашингтона. Самит који се спрема је антикинеска идеолошка конструкција“. А као што се сунчева светлост распада у различите боје у капи воде, тако демократија не може бити једнобојна или одговарати само дефиницији једне земље“, објавио је кинески Global Times.

„Акције Сједињених Држава још једном показују да је демократија само параван и инструмент за постизање америчких спољнополитичких циљева, потискивање других земаља и поделу света“, нагласио је портпарол кинеског Министарства спољних послова Џао Лиђијан.

Московски спољнополитички експерт Дмитриј Суслов упозорава:

„Без обзира на конјунктуру или жељу Бајденове администрације да смири конфронтацију – Москва се доживљава као дугорочни непријатељ. Дакле, имамо посла са глобалном конфронтацијом, са новим хладним ратом за најмање неколико деценија“.

Израел и Ирак су позвани са целог Блиског истока. А нису позвани ни Египат (савезник САД), ни Катар који је домаћин најважније америчке ваздухопловне базе.

Позвана је Јерменија, а није Азербејџан.

Позвани су Филипини, а није Мађарска…

http://fakti.org/quo-vadis-orbi/bajdenov-samit-demokratije-vodi-svet-u-novi-hladni-rat

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар