Одабрано Свијет

Црна Гора продаје 2.000 „економских држављанстава“ власницима сумњивог капитала

МИНИМУМ ЗА УЛАГАЊЕ У НЕРАЗВИЈЕНА ПОДРУЧЈА 250.000 ЕВРА, ЗА РАЗВИЈЕНА – 450.000
  • Претходних година је тако држављанство Монтенегра купио контроверзни бивши премијер Тајланда Таксин Шинаватра. По скраћеном поступку и без објашњења. Потом малезијски бизнисмен и играч покера Веи Сенг Пуа, који је 2014. био ухапшен у Лас Вегасу. И некадашњи палестински министар безбjедности Мохамед Дахлан, који је својевремено оптуживан за проневjеру десетина милиона долара из државних фондова. Он – на лични захтjев Мила Ђукановића

ВЛАДА Црне Горе одлучила је да оживи пројекат економског држављанства који би, судећи по опречним реакцијама, могао прибавити значајну корист за државу, али и нанијети озбиљну штету.

Како преноси Радио слободна Европа, сходно новој одлуци владе, од 1. октобра ћe бити могуће стећи црногорско држављанство по основу новчаног улагања у развојне пројекте.

„Програм економског држављанства ће бити доступан за највише 2.000 најреферентнијих апликаната из земаља које не припадају ЕУ и то током ограниченог периода од три године“, наводи се у владином саопштењу.

Одлуком донијетом 26. јула влада је оживјела пројекат који је покренула још 2010. али је од њега одустала прије пет година, након сугестија из ЕУ.

Прво упозорење је већ стигло и након нове владине одлуке.

Амбасадор ЕУ у Црној Гори Аиво Орав рекао је да би црногорска Влада требало да „пажљиво размотри питање економског држављанства како не би направила било какву препреку на путу ка ЕУ“.

Чини се, међутим, да је Владина одлука суштински донијета још прије двије године када је тадашњи премијер, а сада предсједник Црне Горе Мило Ђукановић јасно наговијестио реанимацију овог пројекта рекавши да су „од тренутка када је Црна Гора први пут нормативно обрадила идеју о економском држављанству, многе државе укључујући и европске земље усвојиле такав модел економског развоја“, наводи РСЕ.

„Обезбиједиле су на такав начин приливе у своје финансијске системе који се мјере, не стотинама милиона, већ милијардама евра“, рекао је тада Ђукановић.

На располагању ће бити двије варијанте економског држављанства. Прва подразумијева улог од 250.000 евра у неки, од Владе одобрен, развојни пројекат у неразвијеном подручју Црне Горе, а друга – улог у развијено подручје под истим условима али у висини од 450.000 евра.

У оба случаја, влада ће наплаћивати накнаду до 100.000 евра по захтјеву, а тај новац се усмјеравати у Фонд за неразвијена подручја.

Замјеник директора невладине организације МАНС Дејан Миловац навео је да Црна Гора до сада није имала економско држављанство, али јесте „почасно држављанство са економским разлозима“.

„Прошлогодишње истраживање МАНС-а је показало да постоји извјестан број људи који су добили држављанство на основу обећаних инвестиција, а све се завршило куповином станова у Порто Монтенегру“, рекао је Миловац.

Највеће интересовање јавности су изазвала три случаја додјеле црногорског држављанства.

Контроверзни бивши премијер Тајланда Таксин Шинаватра је 2009. добио црногорска документа по скраћеном поступку и без објашњења.

Малезијски бизнисмен и играч покера Веи Сенг Пуа, који је 2014. био ухапшен у Лас Вегасу због организовања клађења на утакмице Свјетског првенства у фудбалу, црногорски пасош је добио као „особа од посебног значаја за државни, научни, привредни, економски и други интерес Црне Горе“.

Некадашњи палестински министар безбједности Мохамед Дахлан, који је својевремено оптуживан за проневјеру десетина милиона долара из државних фондова, постао је црногорски држављанин након личног захтјева тадашњег премијера Мила Ђукановића.

У обазложењу је стајало да је палестински бизнисмен велики подржавалац црногорске независности и заслужан за успостављање квалитетних односа са владајућом породицом Уједињених Арапских Емирата гдје сада живи.

Дахлан иначе има и држављанство Србије а 2013. је добио орден од тадашњег предсједника Србије Томислава Николића за учвршћавање веза са УАЕ.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар