Одабрано Свијет

Ево како функционишу америчке „фабрике обојених револуција“ – пример Молдавије

ПРАШКИ ГРАЂАНСКИ ЦЕНТАР ЗА АМЕРИЧКИ НОВАЦ У КИШИЊЕВ ДОВЕО 300 „РЕВОЛУЦИОНАРА“
  • Своју оргију у главном граду Молдавије назвали су CampСamp2019, а неке од тема које су дискутоване биле су: „Викенди на барикадама. Сто дана протеста који су изменили Грузију“, „Доста је досадних протеста: како изводити  креативне кампање које дају резултате“ и „Када се заштитници људских права срећу са креативним професионалцима. Искуство Турске“
  • У главним улогама били су они који смишљају обојене називе („Револуција ружа“, „Револуција лала“, Евромајдан, покрет „Белих ленти“) и симболе попут стиснуте песнице (која је због претеране употребе већ дојадила)
  • Највећу бригу тих бораца за светлу будућност изазивају Сједињене Државе које губе веру у њихове могућности и перспективе, што већ доводи до смањивања финансија. Учесници CampСamp2019 морали су да сами исфинансирају своје учешће, да плате пут и боравак – што је донедавно било незамисливо

Аутор: Ирина АЛКСНИС, РИА Новости

У ГЛАВНОМ граду Молдавије, Кишињеву, одржана је конференција CampСamp2019 у организацији Прашког грађанског центра (Prague Civil Society Centre, PCSC).

По целом свету се свакодневно одржавају стотине друштвено-хуманитарних скупова у режији безбројних невладиних организација.

На први поглед, CampСamp2019 се ничим посебним не издваја јер су у његовом оквиру – како су објавили сами организатори – била четири дана предавања, дискусија, стваралачких експеримената и мастер-клас на којима су активисти и професионалци у области маркетинга, рекламе и медија трагали за начинима како да свет учине бољим.

Међутим, кад се ствари мало разгрну све постаје занимљивије. Ево, на пример, само неких тема које су дискутоване:

– „Викенди на барикадама. Сто дана протеста који су изменили Грузију“;

— „Доста је досадних протеста! The Center for Artistic Activism (Њујорк) и Центар савремене уметности (Скопље) о креативним грађанским акцијама по целом свету“;

— „Доста је досадних протеста: како изводити  креативне кампање које дају резултате“;

— „Када се заштитници људских права срећу са креативним професионалцима. Искуство Турске“.

Да-да, све сте правилно схватили.

CampСamp2019 — то је био форум на којем су искуства размењивали профессионалци за обојене револуције. Још конкретније: специјалисти за њихову креативну страну.

То су они који смишљају називе („Револуција ружа“, „Револуција лала“, Евромајдан, покрет „Белих ленти“), симболе попут сстиснуте песнице (која је због претеране употребе већ дојадила) и хештагове…

Управо они праве срцепарајуће фотографије које се потом појављују по светским медијима: прелепа девојка која са књигом седи на калдрми са стројем полицајаца у пуној опреми за разбијање демонстрација за леђима; пољубац заљубљених у истом окружењу; младић паметног израза лица свира на пијанину/гитару усред разореное градске четврти; старији пар са лепим емајлираним шерпама на главама…

Већ и ово набрајање показује колико су сложена времена дошла за професионалне обојене револуционаре.

Технологија која је донедавно функционисала практично без грешке – све чешће заказује. И то у најважнијим случајевима.

Системи осуђени на ликвидацију научили су како да се успешно супротстављају и да користе исте инструменте, на пример – социјалне мреже.

У Хонконгу већ који месец ти људи дејствују, а резултата нема.

Шира јавност постаје (према револуционарима) све циничнија и њоме је све теже манипулисати јер одмах „чита“ више пута коришћене методе.

У ништа мањим проблемима су и они који диригују револуционарима.

Прашки грађански центар финансирају САД у оквирима Закона о супротстављању противницима Америке помоћу санкција, а био је принуђен да CampСamp2019 одржи у условима највеће тајности. Као да је организовао камп за бојовнике и снајперисте…

У Кишињеву се, иначе, било окупило преко 300 људи из 15 земаља Источне Европе одабраних и преко социјалних мрежа.

Место окупљања није било објављено, а било је на периферији Кишињева.

Највећу бригу тих бораца за светлу будућност ипак изазивају Сједињене Државе које очито губе веру у њихове могућности и перспективе, што већ доводи до смањивања финансија.

Учесници CampСamp2019 морали су да сами исфинансирају своје учешће, да плате пут, боравак– што је донедавно било незамисливо.

Истина, Прашки центар је некима платио пут, по оброк и кафу, а за све остало су учесници морали да се побрину сами.

Ваљда су организатори бар главној „звезди“ CampСamp2019, књижевници и ватреној противници Кремља – Линор Горалик која је одржала предавање о фемвертајзингу (рекламама намењеним женама) – ипак платили боравак у Кишињеву и хранили је о свом трошку трипут дневно…

http://fakti.org/quo-vadis-orbi/evo-kako-funkcionisu-americke-fabrike-obojenih-revolucija-primer-moldavije

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар