- Аутор текста је Ајла Делкић, предсједница вашингтонског Савјетодавног вијећа за БиХ, а написала је и да је у Државној одбрамбеној стратегији САД закључено да су Кина и Русија главни изазови за сигурност и интересе САД, па закључила: „Нигдје то није више видљиво него у Босни и Херцеговини, гдје је брз и стратешки снажан одговор САД-а императив. Као што је рекао сенатор John McCain, ако игноришемо ту регију, чинимо то на своју штету“
ЗАПАДНИ савезници Босне и Херцеговине морају бити свјесни да њихов утјецај у тој држави и широј регији полако слаби, пише Ајла Делкић, предсједница Савјетодавног вијећа за Босну и Херцеговину из Washingtona, а у тексту који је објавио интернетски магазин The Hill, преноси Фена.
„Након што су водећу позицију предали Европској унији, САД је дозволио силама као што су Кина и Русија да се боре за утјецај у југоисточној Европи. Кина и Русија могу у новој демократији, каква је у Босни и Херцеговини, свој утјецај на економију и сигурност проводити без много противљења Запада“, истичне она у ауторском тексту објављеном поводом 26. годишњице референдума о независности Босне и Херцеговине.
Она спомиње кинески развојни пројект „Пут и појас“ и износи чињеницу да су у регији повећане инвестиције из те државе иако су често снажно подржане државним субвенцијама.
„Јачајући свој утјецај на државе које теже ка ЕУ-у, као што су Босна и Херцеговина, Србија и Македонија, Кина покушава добити мјесто за ЕУ-столом“, истиче она.
Док Кина ствара економски утјецај, Русија се окренула војном. Уплитање Москве у изборе није ограничено само на САД, Украјину или Сирију.
„Кремљ игра веома опасну игру кроз улогу проруског популиста Милорада Додика, предсједника мањег бх. ентитета, РС-а“, пише у тексту.
Додик, како је наведено у тексту, „негатор геноцида који се налази под санкцијама САД-а“, успоставио је посебне односе с Кремљом. Делкић спомиње и куповину дугих цијеви за полицију РС-а и подсјећа да су се руски добровољци борили на страни РС-а током агресије на Босну и Херцеговину.
Она истиче да је у Државној одбрамбеној стратегији САД-а закључено да су Кина и Русија главни изазови за сигурност и интересе САД-а.
„Нигдје то није више видљиво него у Босни и Херцеговини, гдје је брз и стратешки снажан одговор САД-а императив. Као што је рекао сенатор John McCain, ако игноришемо ту регију, чинимо то на своју штету“, навела је Делкић.
Додај коментар