- Према непотврђеним информацијама, руска хиперсонична ракета средњег домета биће направљена на бази већ постојеће 3М22 „Циркон“. А узлетаће са лансера које користе крстареће ракете „Калибар“
- Ратна флота РФ управо је две своје фрегате – „Адмирал Горшков“ и „Адмирал Катасонов“ – опремила станицама за визуелно-оптичка ометања „Филин“ („Сова“) које ће „ослепљивати противника“
- Војни експерт Игор КОРОТЧЕНКО: Копнени „Калибар“ биће главни одговор америчким нуклеарним ракетама средњег домета. Русија има све услове да успешно одговори и на могуће америчко размештање наоружања у космосу. Све што нам је на том плану потребно – већ је у завршној фази разраде. Зато за нас нове трке у наоружању неће бити
ВОЈНА наука и индустрија Русије у стању су да хиперсоничну ракету средњег домета створе за рекордно кратко време – током наредне две године.
У ово је, у сваком случају, убеђен утицајни руски сенатор Франц Клинцевич.
Војни експерт Иван Мојсејев нешто је уздржанији и мисли да ће се нове ракета понавити у наредне четири или пет година.
Према непотврђеним информацијама, та ракета биће направљена на бази већ постојеће 3М22 „Циркон“. А узлетаће са лансера које користе крстареће ракете „Калибар“.
Копнена верзија ракете „Калибар“ –која ће такоће бити одговор на америчко иступање из Споразума о ракетама средњег и малог домета – имаће са класичном бојевом главом домет од 1600 километара, а са нуклеарном – 2500 километара.
Владимир Путин је унапред објавио да Русија неће дозволити да буде увучена у нову трку у наоружању, али ће Москва наставити да повећава ударну моћ својих Оружаних снага.
Уосталом, управо је две своје фрегате – „Адмирал Горшков“ и „Адмирал Катасонов“ – опремила станицама за визуелно-оптичка ометања „Филин“ („Сова“) које ће „ослепљивати противника“. Тачније: сваки брод има по две такве станице.
Идентична апаратура за „ослепљивање“ појавиће се на још два руска ратна брода чија градња је при крају.
Реч је о апаратури која је у стању – поготово у сумрак и у ноћно време – да гуши визуено-оптичке и оптичко-електронске канале противника и да блокира и дезоријетише противничку паљбу по ратним бродовима и ракетним чамцима.
Та апаратура – поред осталог – изазива код противничких војника привремене поремећаје вида помоћу нискофреквентних колебања јачине светлости.
Дејствује ефикасно на растојањима до два километра и онемогућава ефикасно нишањење. Војници против којих буде усмерена осећају вртоглавицу и мучнину, а и губе оријетацију у простору.
Московски војни експерт Александар Перенџијев сагласан је да – бар што се Русије тиче – неће бити нове генералне трке у нарожању, али хоће – тврди – у ракетној сфери.
По његовом мишљењу, биће то „иновациона трка“.
Његов колега – Игор Коротченко – о држању Русије у новој трци (полутрци) рекао је:
„Тежиште ће бити на модернизовању већ постојећег наоружања. Копнени „Калибар“ биће главни одговор америчким нуклеарним ракетама средњег домета. Русија има све услове да успешно одговори и на могуће америчко размештање наоружања у космосу. Све што нам је на том плану потребно – већ је у завршној фази разраде. Зато за нас нове трке у наоружању неће бити“.
Додај коментар