САМОПРОГЛАШЕНИ председник Венецуеле Хуан Гуаидо изјавио је да не искључује страно војно мешање ради свргавања Николаса Мадура.
Чак је нагласио да не искључује „страну војну интервенцију“ зато што је „постала јасна права природа мадуровог режима“.
Тактички је додао да би то била „крајња мера“, а да је он тобоже за „мирну транзицију власти“.
Гуаидо, наравно, функционише по инструкцијама из Вашингтона и утолико зна шта говори и зашто.
Међутим, пре могуће директне америчке агресије против Венецуеле, Вашингтон ће вероватно покушати са индиректним војним мешањем. И зато што Доналду Трампу уочи почетка борбе за нови мандат у Белој кући уопште нису потребни амерички војници који се кући враћају у мртвачким сандуцима.
Ерик Принс — оснивач најпознатије америчке приватне плаћеничке армије „Блеквотер“ – јавно је предложио Трампу да на Венецуелу пошаље једну од „приватних војски“ од 4.500-5.000 војника“.
Још је, сасвим директно, указао да за ангажовање најамника неће морати да полаже рачун бирачима, а да се од њиховог деловања – ако нешто крене лоше – може лако дистанцирати.
Принс је посебно нагласио да ће се наћи ко ће финансирати операције најамника.
Признао је да то „не гарантује америчку победу“, али да вреди покушати.
Индикативно је да се огласио и вд америчког министра одбране, Патрик Шанахан, који је јавно рекао да и он и цео војни и државни врх располажу потпуним и поузданим подацима о стварном стању ствари у Венецуели. Односно: да неће бити шпијунских пропуштања и грешака каквих је било уочи почетка инвазије на Ирак.
Шанахан није случасјно поменуо Ирак.
Трамп је у фебруару откреио да се не слаже увек са својим тајним службама јер праве грешке. У том контексту је поменуо Ирак и нагласио да је рат у ираку за САД био непотребан рат, а да је Вашингтон потом на Блиском истоку потрошио 7 трилиона долара.
Додај коментар