Вјере Одабрано

Православци позвани да 21. децембра у што већем броју дођу на молитвени Сабор у Никшићу

ПРОТЕСТНО ОКУПЉАЊЕ ПРОТИВ НАМJЕРА ВЛАСТИ ЦРНЕ ГОРЕ ПРЕМА МЦП И ЕПАРХИЈАМА СПЦ
  • Послије састанка архијереја СПЦ са архијерејским протопрезвитерима саопштено да свима треба да буде потпуно јасно да се ради о покушају да се преко припремљеног закон о слободи вјероисповијетси прогоне, дискриминишу и понижавају Митрополија и епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори
  • Наглашено је да су архијереји са архијерејским протопрезвитерима исказали одлучност да се таквом понижавању Православне Цркве снажно одупру

САБОРНУ Свету архијерејску Литургију у Манастиру Светог Апостола Луке у Жупи Никшићкој служили  Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије и Епископ Будимљанско-Никшићки г. Јоаникије уз саслужење Архиепископа Михаловско-Кошицког г. Георгија (Православна Црква Чешких земаља и Словачке) и Епископа умировљеног Средњоевропског г. Константина.

Потом је одржано сабрање са архијерејским протопрезвитерима Митрополије Црногорско-Приморске и Епархије Будимљанско-Никшићке поводом утврђивања тзв. ”иновираног” Предлога закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који је 5. децембра 2019. године једнострано утврдила Влада Црне Горе.

Јучерашње тврдње потпредсједника Владе Зорана Пажина да је наша Црква одбијала да разговара о препорукама Венецијанске комисије, најблаже речено, служе обмањивању јавности.

Влада је од наше Цркве добила аргументоване Примједбе на Предлог закона (на преко 90 страница) у којима је посебна пажња, поред осталог, посвећена препорукама Венецијанске комисије.

Наши архијереји су предлагали да се разговара и о осталим важним питањима вјерских права (реституције, обештећења, гаранције имовине и поштовање правног континуитета цркава и вјерских заједница) у Црној Гори, те да се дијалог не ограничава на начин на који је то условљавала делегација Владе у свом крњем мандату.

Упорно су одбијали дијалог исказима да су та питања од носилаца највиших политичких функција проглашена за политичка и да су за њих то првенствено политичка, а не питања основних људских права.

Влада Црне Горе је утврђивањем оваквог Предлога закона показала да не поштује вољу држављана Црне Горе, који су у огромном броју (око 100 хиљада именом, презименом и потписом) исказали свој став према дискриминаторном Предлогу закона.

Из досадашњих активности на припреми овог законског прописа, свима треба да буде потпуно јасно да се ради о покушају да се овим законом прогоне, дискриминишу и понижавају Митрополија и епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори.

Да је ово закон против наше Цркве је фактички постало јасно послије састанка са Зораном Пажином, јер је указано да су, мимо правне логике и противно Уставу, остале традиционалне Цркве и вјерске заједнице наводно заштићене уговорима које су раније закључиле са Владом.

Закон – ако је закон – онда треба да важи за све, а не да је, као у овом случају, уперен и писан против наше Цркве која је и претходно дискриминисана одбијањем Владе да и са њом закључи исти уговор.

Наши архијереји са архијерејским протопрезвитерима су на састанку исказали своју одлучност да се оваквом понижавању Православне Цркве снажно одупру.

У томе очекују пуну подршку свих православних вјерника, без обзира на њихово лично и политичко опредјељење, будући да је обавеза сваког православног вјерника, без изузетка, да јасно и гласно подигне свој глас против оваквих и сличних бруталних атака и мијешања секуларне државе у црквени поредак ради отимачине црквене имовине по комунистичким и другим револуционарним методама.

Архијереји са протопрезвитерима позивају православни вјерни народ да у суботу, 21. децембра у што већем броју дође на молитвени Црквени Сабор у Никшићу, који ће започети Светом архијерејском Литургијом у саборном храму Светог Василија Острошког у 9 часова, како би се исказао протест против понижавајућих и дискриминаторних одредби Предлога закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

https://mitropolija.com/2019/12/06/saopstenje-za-javnost-oduprimo-se-ponizavanju-crkve/

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар