Одабрано Свијет

Трамп пристаје на нови споразум о ракетама средњег и малог домета ако га потпише и Кина

ОБЈАВИО ДА НОВИ СПОРАЗУМ МОРА „ОБУХВАТИТИ СВЕ“ И БИТИ МНОГО БОЉИ ОД ДОСАДАШЊЕГ
  • Русија најавила да ће на појаву америчких ракета средњег домета у Европи одреаговати и „одмрзавање совјетских пројеката“, а Ангела Меркел изјавила да ће њена земља радити на „спасавању ракетног споразума“
  • Пекинг располаже са 1000 ракета средњег и малог домета, па бивши секретар Савета безбедности Русије, академик Андреј Кокошин, сматра да је Кина главна мета америчког иступања из ракетног споразума који су САД и СССР закључили 1987-ме.  Осим тога, амерички владајући кругови сматрају да развој Кине мора бити заустављен сада или то више никада неће бити могуће.

ДОНАЛД Трамп је објавио да његова земља од 2. фебруара почиње да иступа из Споразума о ракетама средњег и малог домета и да ће то бити `процес` који ће потрајати пола године. Убрзо се, међутим, сам донекле кориговао. Највероватније само тактички.

„Надам се – нагласио је – да ћемо бити у стању да окупимо све у једној великој и лепој дворани и да закључимо нови споразум о ракетама средњег и малог домета који ће бити много бољи од досадашњег.“

Трамп је истовремено затражио од Русије да „уништи све своје ракете, лансере и другу са њима повезану опрему“ којима крши постојећи споразум о те две класе ракета.

Апострофирао је, према очекивањима, руску ракету 9М729 за коју у Вашингтону твреде да има већи домет од дозвољених 500 километара.

У истом тону се огласио и амерички државни секретар Мајк Помпео, рекавши: „Кршење споразума Русија ствара ризике за милионе Европљана и Американаца“.

Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да ће њена земља радити на „спасавању ракетног споразума“.

Утицајни руски сенатор Франц Клинцевич, који је спецлијалиста за војна питања, поручио је Амеркианцима да та ракета неће бити уништена а ће Москва имати чиме да одговори америчким ракетама средњег и малог домета:

„Русији је и од СССР  остало много замрзнутих пројеката у тој области. Треба их само активирати, а неће много коштати“.

Председник комитета Државне Думе за одбрану – Лонид Слуцки – упозорио је да иступање САД из споразума доноси ризик отпочињања нове трке у наоружању.

Бивши секретар Савета безбедности Русије, академик Андреј Кокошин, уверен је да ће Москва – уколико се америчке ракете средњег домета опет појаве у Европи – одреаговати и адекватно и брзо“:

„Русија располаже и техничким и оперативно-стратешким могућностима које су за потребне.“

Кокошин, иначе, сматра да је Кина главна мета америчког иступања из ракетног споразума који су САД и СССР закључили 1987-ме.

По америчким проценама, Пекинг располаже са 1000 ракета средњег и малог домета.

„Кина има и солидан арсенал високопрецизног оружја, пре свега балистичких ракета, који је озбиљна претња америчким носачима и војним базама у региону. Амерички владајући кругови сматрају да Развој Кине мора бити заустављен сада или то више никада неће бити могуће. Кина је главни геополитички супарник САД“.

Кокошин је уверен – а није једини – да нови споразум о којем говори Трамп није реалан ако га не потпише и Кина.

http://fakti.org/oruzje/tramp-pritaje-na-novi-sporazum-o-raketama-srednjeg-i-malog-dometa–ako-ga-potpise-i-kina

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар