- Милорад Додик је након рочишта 13. новембра рекао да је главни тужилац Тужилаштва БиХ Миланко Кајганић политички мотивисан и крши закон. Из ВСТС је данас саопштено да изјаве Додика о раду Кајганића утичу „на нарушавање повјерења у рад правосуђа у БиХ“ и да се „могу посматрати и као покушај притиска на рад правосудних институција у конкретним предметима“
- Одбрана је у више наврата указивала на неприхватљива понашања која не само да су вршила притисак на Суд БиХ, већ вишеструко кршила пресумпцију невиности и Додика и Лукића. Само до краја 2023. године одбрана је у судски кривични спис доставила седам изјава господина Кристијана Шмита датих у БиХ и иностранству, десет изјава амбасадора САД у БиХ Мајкла Марфија, четири изјаве смијењеног предсједника Суда БиХ /из периода прије смјене/, једну изјаву британског амбасадора у БиХ и више изјава министра одбране у Савјету министара и министра унутрашњих послова ФБиХ
- Лидер СДА Бакир Изетбеговић изјавио је да је Додик већ „пресуђен“, да је Суд добио „миг странаца“ и да су судије „комунистички послушници“, а све наведено је било ирелевантно за ВСТС иако је тешко наћи гори примјер непоштивања правосуђа
- Умјесто да се укључи и реагује на бројне изјаве званичника, ВСТС реагује само на изјаву предсједника Додика који је странка у поступку, темељни субјект кривичног поступка којем као оптуженом домаће законодавство, укључујући реципиране међународне правне стандарде, дају широка права. Предсједник Додик има право да се брани од тужилаца који су евидентно прекршили своју заклетву
- ВСТС-а позива на повјерење у правосуђе, а Европски суд за људска права у предмету „Цоеме и други“ против Белгије, констатује: „Оно што је овдје битно јесте повјерење које судови у демократском друштву морају да улију јавности, изнад свега када се говори о кривичном поступку. Приликом одлучивања да ли постоји оправдан разлог за страх да суд није независан или непристрасан, гледиште оптуженог је битно, али није пресудно. Пресудно је да ли се овај страх може сматрати објективно оправданим“
САОПШТЕЊЕ Високог судског и тужилачког савјета БиХ које се односи на кривични поступак против предсједника Републике Српске Милорада Додика потврђује раније ставове одбране да Додик нема поштено суђење, полазећи од уставног и конвенцијског значења овог стандарда, рекао је бранилац предсједника Српске адвокат Горан Бубић.
Истакао је да то саопштење указује да се ни убудуће не може очекивати промјена досадашње неприхватљиве праксе кршења одредаба Кривичног закона БиХ и Закона о кривичном поступку БиХ који нормативно подржавају начела поштеног/праведног поступка, али се у поступку против Додика законске одредбе релативизују или уопште не примјењују.
– Питамо шта је са саопштењем ВСТС које би се односило на изјаве других домаћих и страних званичника – дипломата, министара, посланика и других јавних личности, па и самог претходно смијењеног предсједника Суда БиХ, којима су се отворено мјешали у текући кривичних поступак против предсједника Додика? А ВСТС је био нијем – нагласио је Бубић за Срну.
Према његовим ријечима, одбрана је у више наврата указивала на наведена неприхватљива понашања која не само да су вршила притисак на Суд БиХ, већ вишеструко кршила пресумпцију невиности и Додика и Лукића.
– Указивање одбране и предсједника Додика на те изјаве није било само у кривичном поступку пред Судом БиХ, већ и у јавним иступима, и на конференцијама и у бројним медијима. Ово није могло остати непознато ВСТС-у. Штавише, одбрана је само до краја 2023. године у судски кривични спис доставила седам изјава господина Кристијана Шмита датих у БиХ и иностранству, десет изјава амбасадора САД у БиХ Мајкла Марфија, четири изјаве смијењеног предсједника Суда БиХ /из периода прије смјене/, једну изјаву британског амбасадора у БиХ и више изјава министра одбране у Савјету министара и министра унутрашњих послова ФБиХ – нагласио је Бубић и истакао да су све те изјаве званичника више пута биле предмет конференција за новинаре, а на њих се јавно освртао и Додик.
Он је нагласио да је, осим тога, у јавном иступу од 9. октобра лидер СДА Бакир Изетбеговић истицао да је Додик већ „пресуђен“, да је Суд добио „миг странаца“ и да су судије „комунистички послушници“, а све наведено је било ирелевантно за ВСТС иако је тешко наћи гори примјер непоштивања правосуђа.
– Дакле, умјесто да се укључи и реагује на бројне изјаве званичника, ВСТС реагује само на изјаву предсједника Додика који је странка у поступку, темељни субјект кривичног поступка којем као оптуженом домаће законодавство, укључујући реципиране међународне правне стандарде, дају широка права. Предсједник Додик има право да се брани од тужилаца који су евидентно прекршили своју заклетву. Текст заклетве коју полажу тужиоци је садржан управо у „њиховом“ закону /о ВСТС-у/, нећемо је цитирати, осим напомене да се у њој Устав БиХ спомиње више пута, а високи представник или неки странац ниједном. Било је корисно прочитати текст тужилачке заклетве прије давања предметног саопштења – нагласио је Бубић.
Он је истакао да се ВСТС сада сјетио да је Додик предсједник Републике Српске и да је изабран на уставан и законит начин, а прогања се зато што је вршио уставна овлаштења према Уставу Републике Српске који није у супротности с Уставом БиХ.
– Према суштини саопштења, сада је маргинално својство оптуженог, а релевантно је да је Милорад Додик предсједник Републике Српске, па по њима треба бити покоран, без обзира на чињенично и правно неутемељену оптужницу – нагласио је Бубић.
У вези с позивом ВСТС-а на повјерење у правосуђе, одбрана је подсјетила ВСТС на становиште Европског суда за људска права у предмету „Цоеме и други“ против Белгије, гдје се констатује: „Оно што је овдје битно јесте повјерење које судови у демократском друштву морају да улију код јавности и изнад свега када се говори о кривичном поступку код оптуженог. Приликом одлучивања да ли постоји оправдан разлог за страх да суд није независан или непристрасан, гледиште оптуженог је битно, али није пресудно. Пресудно је да ли се овај страх може сматрати објективно оправданим…“ /слична су становишта у предметима Пулар против УК, затим Хаушилдт, Гаутрин и др./
У вези с наведеним, бранилац је упитао: „Може ли предсједник Додик имати повјерење кад му оптужницу потврђује судија чијем именовању за судију сталног међународног кривичног суда у Хагу се службено противио, према овлаштењу које има према Уставу БиХ, у својству српског члана Предсједништва БиХ. И судија није изабрана, а прошле године му потврди оптужницу?“.
– Може ли предсједник Додик имати повјерење у судију Суда БиХ, припадника друге зараћене стране, да ће му поштено судити, када се у односу на овакав приговор Суд уопште не осврне у својој одлуци? А поступајући судија је одређен `комисијски`, кобајаги од нижеразредних судских службеника, чак није одређен ни фамозним цмс програмом, с образложењем како `у раду има најмањи број кривичних предмета`. И томе треба вјеровати? А у питању је суд са великим бројем судија, па се наведени приговор једноставно могао елиминисати. И када је поступајући судија, нетом раније, у својству тужиоца у другом предмету, тражио кривични прогон предсједника Додика, а да оптужница у том предмету није подигнута – нагласио је Бубић.
Он је истакао да је разумно закључити да ове неспорне чињенице указују на оправдан страх да Суд БиХ неће бити непристрасан.
– Нека просуди јавност у БиХ може ли се имати повјерење у такав суд како се сугерише у предметном саопштењу ВСТС-а? Дубоко смо убјеђени да оваква саопштења ВСТС, посебно у околностима лажног законодавца, непостојећег кривичног дјела, непоштовања сопственог Устава и невјероватне снисходљивости према страним држављанима, на штету својих грађана, само подржавају утамничење државе БиХ, чији народи и грађани то ни по чему нису заслужили“, нагласио је Бубић.
Као де јуре /de iure/ врховно регулаторно правосудно тијело, умјесто да јавности у БиХ понуди макар наду у независност и непристрасност правосуђа, Бубић је указао да је ВСТС имплиците подржао оптужницу.
– Бар се надамо да није једногласно – истакао је бранилац предсједника Српске.
Ако је ВСТС, напокон, одустао од максиме Андрићевог јунака да је „у ћутању сигурност“, Бубић је поручио да онда непристрасност тражи да се једнако осврне на све изјаве јавних званичника из друге двије гране власти, али и на изјаве међународних јавних званичника, стварних и лажних, који се такође по конвенцијском стандарду не могу мјешати у унутрашње ствари БиХ, а не да се обруши само на оптуженог, као странку у кривичном поступку.
Бубић сматра да је зато оваква тијела чим прије потребно провјетрити члановима/кадровима изван правосуђа.
– Самољубивост је попримила такве размјере да посљедњих година готово да нема избора носиоца правосудне функције да није поникао у судовима и тужилаштвима, што је потпуно неприхватљиво. Они што су наметнули овакав модел овакво што немају код своје куће. У ВСТС, судове и тужилаштва свих нивоа морају долазити истакнути правници из свих области живота, отамо гдје спорови настају, како не би били свједоци овако једностраних и пристрасних саопштења у основи од друштва одметнутог тијела /бирају сами себе/, која су најмање у служби владавине права – поручио је Бубић.
Против предсједника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора „Службеног гласника“ Милоша Лукића води се судски процес пред Судом БиХ због „непоштовање одлука Кристијана Шмита“.
Додик је након рочишта 13. новембра рекао да је главни тужилац Тужилаштва БиХ Миланко Кајганић политички мотивисан и крши закон.
Из ВСТС-а је данас саопштено да изјаве Додика о раду Кајганића утичу „на нарушавање повјерења у рад правосуђа у БиХ“ и „могу се посматрати и као покушај притиска на рад правосудних институција у конкретним предметима“.
– Посебно забрињава да су ове изјаве усмјерене на конкретну особу, руководиоца правосудне институције, те да их је изрекао политичар који врши једну од најзначајнијих функција у земљи – наведено је у саопштењу.
Додај коментар