- „Било би пуно лакше и неке ствари би се пуно боље и брже реализовале да немамо ту врсту опструкције која долази од наших партнера, који функционишу у ФБиХ или на нивоу БиХ“
- „Вољела бих да је БиХ више пријатељски настројена према самој себи, према својим ентитетима, грађанима, кантонима у ФБиХ и да из тога проистекну добре ствари. Овако проистичу само неспоразуми“
- „Надам се да ће бошњачка политика препознати шансу коју представља отворени Балкан. Морамо бити реални да нећемо још много година ући у ЕУ, не само због нас него и због ЕУ“
- Американци санкцијама покушавају да присиле Милорада Додика да одустане од свих позиција и ставова
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је Република Српска стабилна и да је најфункционалнији дио БиХ.
Према њеним ријечима, сама чињеница да је кризу на нивоу БиХ проузроковао један неизабрани странац, довољно говори да је то нестабилан ниво власти, док у ФБиХ више од три године од претходних избора нису имплементирани изборни резултати.
“Ми у Републици Српској имамо потпуно другачију ситуацију, али је зато нама теже што је овакво стање у БиХ. Много бисмо лакше могли да реализујемо неке пројекте да људи на нивоу БиХ нису покушали да зауставе и одуговлаче одређене стратешке пројекте, као што су Бук Бијела или аеродром у Требињу”, рекла је Цвијановићева за РТРС.
Навела да је разлог за овакве блокаде само тај што политичко Сарајево не подноси да је Србија један од инвеститора.
„То је просто њихов политички став, преко којег иду да руше нешто што је добар економски концепт и што има добру економску логику. Било би пуно лакше и неке ствари би се пуно боље и брже реализовале да немамо ту врсту опструкције која долази од наших партнера, који функционишу у ФБиХ или на нивоу БиХ”, нагласила је Цвијановићева.
Подсјетила је и на најављиване пројекте ауто-пута Београд-Сарајево, у којима никако није дошло до коначног рјешења, али и на иницијативу да се политичке недоумице ријеше на мултилатералном плану, који би обухватио земље окружења и Турску.
„Ни ту није било спремности да се разговара. Препознајем да бошњачка политичка сцена функционише на начин да бошњачке политичке партије не желе да причају ни са партнерима у оквиру БиХ, али не желе да причају ни у региону”, навела је Цвијановићева.
Политичком Сарајеву, сматра Цвијановићева, не одговара да Србија буде инвеститор, а не желе ни Хрватску, што је било видљиво у случају Пељешког моста.
„Не желе разговор са било ким, а то је почетак и крај свега што можете да урадите. Нема тог разговора, жалим што је тако, вољела бих да је БиХ више пријатељски настројена према самој себи, према својим ентитетима, грађанима, кантонима у ФБиХ и да из тога проистекну добре ствари. Овако проистиче само неспоразум”, напоменула је Цвијановићева.
Она је навела да у оквиру цијелог региона постоји могућност за добру сарадњу, што се показало и приликом њене недавне посјете Сјеверној Македонији.
“Једна димензија је да се инфраструктурно повезујете, да се развија домаћа инфраструктура, али и регионална која представља бољу везу за привреду, туристе, грађане. Видим као шансу и сваку другу област гдје треба да ширимо наше активности, али и продубљујемо наше односе”, рекла је Цвијановићева.
Предсједник Српске је истакла да је нашла добре саговорнике у Сјеверној Македонији, као и да их има и у другим земљама окружења, те да треба да је заједнички циљ да се уђе у процес економске интеграције.
„То није никаква политичка интеграција, већ боље повезивања у оквиру региона да бисмо сваку од области боље искористили. Кад погледате бројеве и спољнотрговинску размјену, видите да има много простора за побољшање”, навела је Цвијановићева.
Нагласила је да је у Сјеверној Македонији имала прилику да разговара са неколико људи који су већ присутни на тржишту Републике Српске као инвеститори, који имају поуздане партнере и јако позитивно мишљење о Републици Српској, као мјесту са којим се може пословати.
Говорећи о иницијативи “Отворени Балкан”, Цвијановићева је навела да је то нешто што даје матрицу за удруживање снага на економском плану, са чим су, како је истакла, сагласни и саговорници у Сјеверној Македонији.
„Надам се да ће бошњачка политика препознати ту шансу. Морамо бити реални да нећемо још много година ући у ЕУ, не само због нас него и због ЕУ, али ми неке реформе треба да предузимамо зато што су важне за нас”, нагласила је Цвијановићева.
Говорећи о америчким санкцијама, Цвијановићева је навела да не види никакву поенту у санкцијама, које никада нису разријешиле ниједан проблем.
„Они стварају слику како су овдје једни повлаштени, могу да раде било шта и никад не добију никакву санкцију, а други су за најмањи свој политички став или опредјељење ти који ће бити стално на удару. Најистакнутија особа у томе је /лидер СДНСД-а/ Милорад Додик и то је начин да се њега као појединца санкционише да би он одустао од свих позиција и ставова”, рекла је Цвијановићева.
Кад је ријеч о санкцијама АТВ-у, Цвијановићева сматра да је то прилично подмукао потез, који није у духу било чега демократског.
“То је смишљена игра, којој је циљ да нанесе штету једном медију, да га се онеспособи да проблематизује одређене ствари, па и опозицију у Републици Српској, да отвара теме како то они раде. Мислим да је то удар на јавну ријеч, новинарску професију, удар на демократију и слободу мишљења”, поручила је Цвијановићева.
Навела је да САД овим санкцијама покушавају да елиминишу све медије који имају критички однос према опозицији.
Говорећи о 30 година постојања РТРС-а, предсједник Српске је навела да јавни сервис има огроман значај, те да је то он дио институционалне поставке Републике Српске.
Цвијановић о случају у Дому: Одговараће сви који су направили пропусте
Одговараће сви који су направили пропусте, поручила је предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, коментаришући случај дјечијег злостављања у Дому “Рада Врањешевић”.
– Нико одговоран у овом случају не смије бити поштеђен – поручила је предсједница Републике Српске.
Она је нагласила да је у овом случају дошло до тешке злоупотребе једног малољетног дјетета.
– То дијете већ има прилично трауматично дјетињство, из разлога да не расте у породици са својим родитељима. Разумијем да је тешко организовати живот, и водити такве установе зато што су то јако осјетљиве категорије, а та дјеца немају ону праву родитељску љубав, и онда морате то све да надомјестите – истакла је Цвијановић.
Предсједница Српске је нагласила да је у питању једно ужасно дјело и да га као такво треба и квалификовати.
– Ми као грађани Републике Српске очекујемо од правосудних институција да они санкционишу адекватно починиоца кривичног дјела.
– С друге стране слажем се са изјавом премијера Радована Вишковића, да у оквиру самог система морамо спровести истрагу да видимо да ли постоје одређени пропусти за које се мора сносити одговорност – поручила је Цвијановић.
Додај коментар