- Поводом својих разговора у САД рекла: „Не бих се посебно бавила наводима опозиције која говори да сам отишла да спасавам /српског члана Предсједништва Милорада/ Додика, те да продам Додика, а у суштини ова посјета је на радару била већ неко вријеме и планирана је седмицама прије свих ових дешавања у БиХ”
- Навела да је упознала саговорнике у САД да се свакој регионалној иницијативи успротиви политичко Сарајево зато што они више воле да не подносе Србију и да причају против ње, него што воле бољи живот за своје грађане, додавши да су они оптерећени Србијом
- Указала да се из Сарајева блокира све што се договоре Српска и Србија: “Направљен је џумбус од приче око хидроелектране Бук-Бијела, блокада најављене градње аеродрома у Требињу, не свиђа им се ни ауто-пут. Ништа им се не свиђа – то је политика која дестабилизује Балкан”
- Цвијановић нагласила да министарка спољних послова БиХ Бисера Турковић приликом одласка у Вашингтон заобилази амбасадора БиХ у том граду само зато што је Србин: “То је тужно за једну државу и то показује крајњу немоћ. Ја препознајем страшну замјену теза када је у питању БиХ, јер они који се највише кобајаги залажу за БиХ управо су они који је дефинитивно највише урушавају”
- „Изетбеговић тврди да нема Дејтона. Ако је тако, зашто су онда људи у Америци санкционисали неке људе зато што не поштују Дејтон? Да ли је то нека имагинација, неки облак Дејтона? Зашто се онда позивате на Дејтон и зашто нам кажете да не можемо одустати од Дејтона?!”
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић истакла је да свијет коначно схвата да у БиХ није све црно-бијело, како су то пласирале бошњачке партије приватизујући законе и институције, те да се сада чује и глас Републике Српске.
Цвиановићева је рекла да је њена вишедневна посјета САД планирана седмицама прије актуелних политичких дешавања у БиХ, али да се добро уклопила у актуелне дискусије о веома важним питањима.
“Не бих се посебно бавила наводима опозиције која говори да сам отишла да спасавам /српског члана Предсједништва Милорада/ Додика, те да продам Додика, а у суштини ова посјета је на радару била већ неко вријеме и планирана је седмицама прије свих ових дешавања у БиХ”, рекла је Цвијановићева.
Цвијановићева, која је током посјете САД-у разговарала са конгресменима, сенаторима, представницима Пентагона и Бијеле куће, те америчким дипломатама за западни Балкан Габријелом Ескобаром и Мејтруом Палмером, истакла је да редовно одлази у Америку, те да је недавно боравила у државама ЕУ – Мађарској, Пољској и Грчкој.
„Али занимљива су и тешка времена и тако су и ови разговори били смјештени у тај контекст најновијих дешавања у БиХ. Разговарали смо о ономе што јесте стварно стање у БиХ. Моја обавеза и као предсједника Републике Српске, и као неког ко има канале комуникације јесте да објасним шта се то заправо дешава и шта су ставови Републике Српске”, истакла је Цвијановићева.
Она је навела да је Република Српска протеклих 26 година суочена са стереотипом и клишеом који се пласира о БиХ – да је увијек проблем неко из Републике Српске док се готово никад у јавном дискурсу не чује да је крив неко други.
„Мени је увијек добра прилика да са људима на важним позицијама разговарам о свим питањима зато што мислим да они, и када не испољавају своје ставове јавно, поприлично познају шта су то заправо стварни проблеми. Ми се једино не слажемо у томе на који начин се ти проблеми рјешавају”, нагласила је Цвијановићева.
Она је навела да има и комодитет и обавезу да каже шта представници Републике Српске мисле да би требало да буде урађено како би се ствари стабилизовале и како би се почели сви бавити суштинским стварима у БиХ.
“У фокусу њиховог интересовања, а имала сам прилику да то чујем од америчких представника, јесте економско повезивање у оквиру регије. Ја сам ту сасвим сагласна. И ми желимо јаку економску интеграцију, да у оквиру цијелог региона сарађујемо успјешно, да отварамо путеве нашој привреди и привредницима. Желимо да се инфрастурктурно повезујемо и искористимо све оно што нам та сарадња нуди”, рекла је предсједник Републике Српске за РТРС.
Цвијановићева је навела да је упознала саговорнике о чињеници да се скоро свакој тој регионалној иницијативи успротиви политичко Сарајево зато што они више воле да не подносе Србију и да причају против ње, него што воле бољи живот за своје грађане, додавши да су они оптерећени Србијом.
Она је рекла да све што је најављено из Србије да се ради у БиХ, а што је првенствено договарано са Републиком Српском, блокирано је у Сарајеву.
“Направљен је џумбус од приче око хидроелектране Бук-Бијела, блокада најављене градње аеродрома у Требињу, не свиђа им се ни ауто-пут. Ништа им се не свиђа и мислим да су они јако опортуни и да је то једна политика која дестабилизује Балкан”, рекла је Цвијановићева.
Цвијановићева је додала да се сви њени састанци са страним званичницима желе умањити и минимизирати у политичком Сарајеву.
“Састанем се са неким из Конгреса одмах је галама и притисак од Бошњака. Тако да ја мислим да они, осим те неке мржње, имају страх од пласирања истине. Људи су отворени да чују неку другу причу и да разумију проблем, а препознајем у Сарајеву страх од истине. Они показују да не желе да живе с нама у истој држави. Када би имали осјећај према равноправности и констутивности они не би проблематизовали сваку од тих посјета”, рекла је предсједник Републике Српске.
Цвијановићева је истакла да у оквиру Дејтона постоје различити нивои власти од којих је један Република Српска али то се највише оспорава у Сарајеву, а најмање у свијету.
“Ми имамо ситуацији у којој ја желим да разговарам отворено. Политичке партије у Сарајеву су ти који желе да заробе БиХ. Заобилазе све оно што је важно, а требало би да буде заједничко, а онда настоје да тај проблем пребаце на неког другог. Тако министар спољних послова у Савјету министара, која долази из СДА, заобилази све могуће процедуре и институције. Она одлази у свијет и прича своје приче без инструкције Предсједништва БиХ и наступа врло унилатерално. Ја користим прилику да то кажем нашим партнерима”, рекла је предсједник Српске.
Она је навела да је тужно што такве особе при одласку у Вашингтон заобилазе амбасадора БиХ у том граду само зато што је Србин.
“То је тужно за једну државу и то показује крајњу немоћ. Ја препознајем страшну замјену теза када је у питању БиХ, јер они који се највише кобајаги залажу за БиХ управо су они који је дефинитивно највише урушавају”, истакла је Цвијановићева.
Она је оцијенила да је у БиХ дошло до страшних злоупотреба и страшних тензија.
“Ја сам опредијељена за мултиетничку демократију и суживот, више од оних који је наводно пормовишу, али не можете заобилазити некога ко је препознат по Уставу, по својим надлежностима и законима који су то дефинисали, и да причате само једну верзију приче и радите увијек против некога с ким би требали да се договарате, живите заједно и планирате заједничку будућност”, рекла је Цвијановићева.
Она је нагласила да се партнерство не гради на томе што причате о рату и како ће нека држава увести санкције некоме, него се гради на томе што сједите и разговарате, гледате шта је боља будућност, шта треба урадити у економском смислу.
“То што они стално окрећу тезе па од једног човјека који је највећи дестабилизујући фактор у регији, а то је Бакир Изетбеговић, пребацујете лопту на Милорада Додика, то је њихов план и то се одавно ради”, рекла је Цвијановићева.
Она је поновила да се треба градити партнерство са свима, наводећи да је расположена да разовара с било ким у свијету.
Говорећи о дипломатској офанзиви коју воде она и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, Цвијановићева је рекла да се не може одмах говорити о ефектима али да је радује чињеница да људи имају све више разумијевања за нешто што су стварни проблеми.
“То више није по клишеу – одгурнете у страну и кажете ја нећу то да слушам. Људи су окренути нечему што је сазнање истине и опредијељености да саслушају. Ја ту видим огромне помаке, као и у томе што с неким људима разговарам дубински о проблемима у БиХ. На један другачији начин постоји свијест о томе да овдје није баш та црно-бијела слика како су пласирале бошњачке партије много година приватизујући законе, позиције, тужилаштво и суд. То је прешло из домена неукусног у нешто јако опасно”, рекла је предсједник Републике Српске.
Говорећи о изјави Бакира Изетбеговића да ће стране судије у БиХ бити док год се не укине ентитетско гласање, Цвијановићева је упитала какав кредибилитет имају стране судије ако предсједник неке политичке партије каже да ће их он држати у БиХ.
„Замислите да је то рекао неко од нас. Управо о томе говорим, ствари су наопако постављене”, рекла је Цвијановићева.
Сарајево прича о рату и санкцијама, а Српска позива на дијалог
Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да се само из Сарајева прича о рату и санкцијама, за разлику од Српске из које долазе позиви на дијалог и рјешавање суштински важних питања за БиХ.
Када је ријеч о најавама санкција политичарима из Републике Српске које су у Сарајеву прижељкивали доласком помоћника замјеника државног секретара САД Габријела Ескобара, Цвијановићева је рекла да је то жеља политичког Сарајева.
„Жељели би да буду портпарол који је најавио да ће неко бити санкционисан и да Ескобар само треба да послуша Сарајево и да исприча кога ће све санкционисати”, рекла је Цвијановићева.
Она је оцијенила да је БиХ држава која је сиромашна и са аспекта разговора и договора и постизања одређених резултата, јер се политичко Сарајево бави са те двије теме и та два циља.
„Сви који су овде дошли, а ускоро ће доћи и /Метју/ Палмер, /изасланик за надгледање изборне реформе/, имају своје виђење ствари. Али, то не значи да они морају бити слијепи послушници оног што им диктира политичко Сарајево”, рекла је Цвијановићева.
Она је нагласила да се не треба бавити причом да ли има или нема санкција.
„Ми рјешавамо суштински важна питања за БиХ. Нити ће неко боље или горе овдје живјети зато што има или нема санкција, ако ми сами не ријешимо своје проблеме. Битно је да ми сједнемо и видимо шта хоћемо од ове државе. Да ли хоћете да сте инвазивни и да само отимате од Републике Српске, а да Српска ћути и клима главом, или хоћете да се договоримо да задовољимо оно што нам је устав дао као гаранције да живимо једни с другима и једни поред других”, навела је Цвијановићева.
Она је рекла за РТРС да су за њу санкције нешто што изгледа као да неко показује моћ, а у суштини је то показивање немоћи.
Цвијановићева је навела да су то и различите пријетње, али да пријетње не могу ријешити проблем и да БиХ има проблем на унутрашњем плану.
Она је оцијенила да се Хрвати у БиХ тешко боре за своје легитимно представљање, упитавши – зашто се неки народ мора борити за нешто што му је Устав дао?
Предсједник Српске је навела да се и Република Српска бори да сачува своје надлежности, иако јој је то Устав дао.
Цвијановићева је рекла да је тако јер то жели политичко Сарајево и зато што причају по цијелом свијету да ће бити рата.
“Нема и неће бити рата. Будућност се може градити кроз договор и разговор, и да нико не треба да се осјећа оштећеним у оквиру БиХ”, истакла је Цвијановићева.
Она је рекла да ако је БиХ мултиетничка држава и мултиетничка демократија, онда није само бошњачка, само српска, нити само хрватска, него је заједничка и то значи да се мора разговарати.
Цвијановићева је навела да “неинвентивно Сарајево” не зна ништа друго радити него да напада Републику Српску и држи Хрвате стискајући их да они не могу изабрати свог представника.
“Наш рецепт је разговор и договор и нема овде никаквих исхитрених одлука. Пред нама су мјесеци када можемо веома одговорно разговарати, ако то неко жели. Ми то желимо”, рекла је Цвијановићева.
Изетбеговић напада Српску због кризе у бошњачкој политици
Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је лидер СДА Бакир Изетбеговић познат по томе да напада Републику Српску чим има унутрашњи проблем и кризу у оквиру бошњачког политичког тијела.
Указала је да Изетбеговић има много проблема на политичкој сцену у оквиру Федерације БиХ /ФБиХ/ и бошњачког корпуса.
Коментаришући Изетбеговићеве наводе о, како каже, непостојању изворног Дејтона и тешком економском положају Републике Српске, Цвијановићева је рекла да он признаје и промовише само “онај Дејтон који су они замислили да служи централизацији државе”.
„Када је ријеч о Изетбеговићевим тврдњама да нема Дејтона, зашто су онда људи у Америци санкционисали неке људе зато што не поштују Дејтон? Да ли је то нека имагинација, неки облак Дејтона? Зашто се онда позивате на Дејтон и зашто нам кажете да не можемо одустати од Дејтона”, упитала је предсједник Републике Српске.
Када је потписиван Дејтонски споразум, каже она, нико није рекао да “није Дејтон – Дејтон” него да ће то постати током 20, 30 или 50 година. “Да је тако речено, нико га не би ни потписао, не би Република Српска била у томе”, нагласила је Цвијановићева.
Она је истакла да је данас добијена централизованија држава него што је то Дејтон предвидио, те да се због тих промјена Дејтона не живи боље, а институције су скупље.
“Направили су административну хоботницу на нивоу БиХ и то ријетко чему служи. Јако замјерим људима из међународног фактора што су насјели на причу политичког Сарајева да је реформа само ако узмете од Републике Српске и пребаците на ниво БиХ”, навела је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, Република Српска реформе доживљава на начин да оне треба да праве бољи амбијент у некој сфери.
„Ту се уопште не прича о томе који ниво власти то извршава – онај којем је Устав повјерио обавезу, право и одговорност да то извршава. За њих је реформа по систему отми–пребаци. То није тачно, за нас је реформа – спроведи да би боље регулисао питање у оквиру система у некој области. Због тога смо у раскораку”, рекла је Цвијановићева.
Што се тиче економске ситуације у Српској, Цвијановићева је поручила Изетбеговићу да Републици Српској врати милијарду и по марака коју су јој украли из Пензионог фонда.
„То је још из оног времена када су из свог пензионог система избацили бројне људе који су пензију зарадили у ФБиХ, а онда због пријетњи по живот и ратних дејстава побјегли из Федерације у Републику Српску. Ми смо те људе укључили у наш пензиони систем”, истакла је Цвијановићева.
Рекла је и да је ФБиХ ускратила људска права онима којима нису признали пензију зарађену на подручју Федерације.
„Република Српска за разлику од њих је демократско друштво. Свако ко је зарадио пензију у Републици Српској, ма гдје да данас живи, добија свој припадајућу дио. ФБиХ нису помогле ни пресуде међународних судова да то ураде”, напоменула је Цвијановићева.
Она је закључила да са ФБиХ треба бити партнер и усаглашавати се у економском смислу и легислативама, јер би то било у корист свима.
Опозиција нема жељу за рјешавањем проблема
Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да опозиција у Српској нема жељу за рјешавањем проблема већ би најрадије проблеме гурнули у страну, да се њима бави нека будућа генерација.
„Ја мислим супротно – ми смо та генерација која треба ствари довести у ред. Ми смо генерација политичара која треба да направи бољу будућност за оне које долазе, и у Српској и у ФБиХ, и то можемо урадити на фер основама, а не да затоворимо једно или оба ока и гурнемо ствари под тепих“, рекла је Цвијановићева.
Она је истакла да није ријеч о томе да они који су изабрани неће да нешто ураде него је ријеч о уставној поставци и чињеници да је Српска сваки пут преварена.
Цвијановићева је навела да препушта грађанима да закључују о томе зашто у Српској нема јединства, као што га има код Бошњака о сваком питању које они сматрају битним, додајући да она има своје закључке о томе, које је много година градила и да то није никаква рефлексна прича.
„Зашто Бакир Изетбеговић хвали непостојање јединства /у Српској/ и са свим својим разним сателитима настоји да га разбије. Мислим да наше јединство треба бити јединство око оног што су важна национална питања и то не значи да смо изгибили оштрицу једни према другима у нашим дневно-политичким питањима“, навела је Цвијановићева.
Она је нагласила да партије на власти и опозиција мисле различито, истичући да не треба бити било какве разлике у оном што је основни постулат и матрица на којој треба да се очувају надлежности Српске.
Цвијановићева је рекла и да је у Народној скупштини када се доносило било шта што је важно за Српску, опозиција намјерно настојала испровоцирати оног који је предлагач, да би имали разлога да напусте скупштину.
„То је ваш начин рада, свако бира за себе, али и даље мислим да је задатак нас који смо данас у политици да ријешимо ствари и не остављамо проблеме нашој дјеци. Ту мислим на све нас у БиХ јер немам проблем да разумијем да је ово вишенационална заједница“, рекла је Цвијановићева.
Када је ријеч о опозицији, она је подсјетила да су говорили, када се ишло референдум о Дану Републике, „то је ваша политичка тема“.
„Па што није и ваша политичка тема да сачувате 9. јануар, датум који не вређа никога“, упитала је Цвијановићева и додала да опозиција спочитава баљење тим темама јер они не смију да се баве њима.
Био би, казала је, много био јачи став Републике Српске да постоји јединство о тим питањима, што они знају, као и они који не желе добро Српској, те је оцијенила да Народна скупштина мјесто у којем треба разговарати и о потенцијалном проблему и о оном што је добро, те да су сви добродошли да у томе учествују.
Када је ријеч о БиХ, сматра да би она била успјешно друштво уз кориштење свих капацитета и уз добру координацију да нема „тјерања у централизацију“, те да је суштински проблем у Федерацији БиХ, али се лоптица лоптица настоји пребацити на терен Републике Српске.
БиХ се, сматра предсједник Српске, запутила странпутицом због „приватизација“, односно својатања оног што је заједничко, а то долази из политичког Сарајева и води у топљење надлежности Републике Српске, па се ствари морају довести у ред.
Подсјетила је да три године након избора у ФБиХ нико није успоставио власт, да су остали отворени многи договори на релацији кантони – ентитет и да у том ентитету још постоје ситуације „двије школе под једним кровом“, док у Српској, на коју је поносна, имају мјешовита одјељења, Бошњаци и Хрвати имају националну групу предмета.
„Брука је и срамота што су тамо раздвојили дјецу у двије смјене у двије школе под једним кровом“, рекла је Цвијановићева и додала да у ФБиХ постоје кантонални устави који нису прилагођени одлукама Уставног суда и ником ништа, док се у Републици Српској све укида и отима се земљиште.
Она је напоменула и да санкције траже само Бошњаци јер не могу изаћи на крај са стварним проблемима које има БиХ, ако проблем препознаје и то што Бошњаци нису кадри да са другим преговарају у духу нечега што је мултиетничка демократија.
Додај коментар