Предсједник РС

Додик „Ослобођењу“: Имам 59, али тек улазим у најбоље године за политику

„ЖЕЛИМ ДА ЗАЈЕДНИЧКИ НИВО НЕ МОЖЕ ДА БИЛО ШТА БЛОКИРА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ“
  • Неке ствари које су у прошлости изузете од нижих нивоа власти и пренесене на ниво БиХ треба преиспитати, неке које треба да буду на нивоу БиХ а нису, треба и о њима разговарати, а свакако је четврта ставка расправа везана за укупно функционисање политичког система
  • Желим да се спроводе Устав и Дејтонски споразум онако како је написано. Из тих сам разлога првенствено најавио кандидатуру за члана Предсједништва БиХ… Волио бих да покушамо да направимо један програм за БиХ који се састоји од неколико тачака, а прва би била одбацити било какав интервенционизам у БиХ, друга је направити програм економских мјера заштите наше домаће производње, трећа – успоставити један сасвим нови инвестициони циклус и ући у унутрашње разговоре о провођењу Дејтонског споразума
  • Скенери на октобарским изборима су законски неспроводиви и то не може да се спроведе до ових избора. Дошли бисмо у ситуацију или да одгодимо изборе или они не би били проведени у складу са законом. Сви релевантни показатељи говоре о томе да је то и намјера одређених кругова. Уосталом,многе земље које су имале тај систем сада се враћају на стари. Даље, знамо ми како се софтверски уређује читање тих података и онај ко би доставио софтвер – а неки се већ нуде да га донирају – може да креира изборе како хоће
  • Предсједништво БиХ јесте донијело одлуку везану за процес придруживања НАТО-савезу који се зове МАП. Али, онда се НАТО уплео овдје и рекао да можемо активирати МАП теккада се ријеши питање неке имовине која је исфорсирана од стране кругова из Сарајева. Према томе, могу чак и активирати МАП, мени то не смета, али неће добити имовину коју траже. Ми смо рекли да смо војно неутрални, нећемо донијети одлуку ни за савез са Русима ни са НАТО. Из разних разлога

ГОТОВО свака његова изјава данима је топ-тема домаћих али и медија у региону, па ипак предсједник Републике Српске и лидер СНСД-а увијек има рећи нешто ново, да не кажем другачије.

Година је предизборна, његова кандидатура за српског члана Предсједништва БиХ прва лансирана и иако смо на почетку разговора причали о његовим мотивима, али и оном што би учинио ако буде изабран, негдје пред крај сам чула да органи СНСД-а још увијек нису донијели одлуке и да је далеко 16. јули, када се предају кандидатуре.

Но, то није једини разлог због чега Ослобођење објављује тек мањи дио интервјуа који је трајао дуже од сат. Вјерни својим принципима, разговор с Милорадом Додиком доносимо у цијелости, наставак приче резервиран је за Интервју Дана који ће најновији број на киосцима диљем БиХ имати до краја седмице и гдје Додик говори о Вучићу, Ердогану, Русима, црној листи САД-а, Вукоти Говедарици, Савезу за промјене, Изетбеговићу, Човићу, Лагумџији, Тихићу…

А како то обично бива, крећемо од најактуелнијих полемика у које свакако спада одбијање СНСД-а да се уведу скенери на биралишта и свака расправа о три и по тоне папира за које Централна изборна комисија БиХ никако да се одлучи јесу ли загубљени или не. И свакако о потпису Небојше Радмановића, некадашњег члана Предсједништва БиХ и још увијек активног члана СНСД-а, на интеграцију наше земље у НАТО-савез.

* Најавили сте кандидатуру за члана Предсједништва Босне и Херцеговине?

– Ја сам примарно заинтересован за развој Републике Српске и ми смо овдје учинили све што смо могли да то подигнемо. У посљедње вријеме смо видјели да је много ствари заустављено на нивоу БиХ и ја желим да у Предсједништву омогућим лакше процедуре и лакше договоре за све у БиХ, да не може заједнички ниво да блокира у РС-у било шта и да у том погледу поправим ситуацију. Мислим да је рјешење једноставно, да нико никога не спори, нико никоме не спречава било шта и да сви једни друге помажу. Ја вјерујем да се само на тај начин могу некако ресетовати односи и да покушаји које смо видјели у посљедње три-четири године јачања заједничких институција нису у духу Дејтонског споразума нити у нашем интересу.

Скенери и ЦИК

Желим да се проводе Устав и Дејтонски споразум онако како је написано. Из тих сам разлога првенствено најавио кандидатуру, мада постоје и неки други, партијски разлози: ја сам предсједник СНСД-а и природно је да најјача политичка партија треба да има кандидате за индивидуална мјеста. Познато је да ја не могу да обновим мандат за предсједника Републике Српске зато што сам био већ два пута, а да би се појачала снага СНСД-а на изборима, важно је да предсједник буде кандидован на једној индивидуалној функцији. С друге стране, само Предсједништво по овлаштењима можда не изискује најважније политичке личности из РС-а, али свјестан сам и предности и свих других ствари.

* С ким бисте, ако побиједите, вољели бити у Предсједништву?

– Бошњачки народ ће бирати свог члана Предсједништва, Хрвати свога, као и Срби свога. Ја бих желио да то буде екипа која може да успостави ове принципе да нико ником не смета, нико никог не оспорава и да покушамо да направимо један програм за БиХ који се састоји од неколико тачака, а прва би била одбацити било какав интервенционизам у БиХ, друга је направити програм економских мјера заштите наше домаће производње, трећа – успоставити један сасвим нови инвестициони циклус и ући у унутрашње разговоре о провођењу Дејтонског споразума.

Неке ствари које су у прошлости изузете од нижих нивоа власти и пренесене на ниво БиХ треба преиспитати, неке које треба да буду на нивоу БиХ а нису, треба и о њима разговарати, а свакако је четврта ставка расправа везана за укупно функционисање политичког система.

* Јесте ли размишљали: шта би био Ваш допринос путу БиХ ка ЕУ?

– Ја бих волио да БиХ прије него што ја уђем у Предсједништво постане кандидат. Радећи овдје, био сам често у прилици да из Програма придруживања рјешавам многа тешка питања. Наша оријентација ка европском путу није упитна, мислим и да је створен одличан основ, механизам координације, и тај механизам треба да заживи у свим својим суштинским стварима, као мјесто договора које ће онемогућити било какав застој. ЕУ је и мој циљ.

* Је ли Предсједништво БиХ врхунац Ваше политичке каријере?

– Не. Ја тек улазим у најбоље године за политику.

* Колико Вам је година?

– 59.

* Прије који дан је РТРС објавио да имате 150.000 гласова више од Младена Иванића. Ко је провео то истраживање?

– РТРС је пренио наше саопштење. То је радила агенција овлаштена за то. Није пристојно да кажем која.

* Ако није пристојно, онда ми реците зашто је СНСД – кад сте већ толико увјерени у побједу – у само два дана спријечио увођење скенера на биралишта и расправу о тонама папира несталих из ЦИК-а? Чега се бојите?

– Можда бих и ја да сам на вашем мјесту постављао таква питања. Али, скенери су законски непроводиви и то не може да се спроведе до ових избора. Дошли бисмо у ситуацију или да одгодимо изборе или они не би били проведени у складу са законом. Сви релевантни показатељи говоре о томе да је то и намјера одређених кругова.

У принципу, нико не може да буде против тога, али исто тако треба рећи да многе земље које су имале тај систем сада се враћају на стари. Даље, знамо ми како се софтверски уређује читање тих података и онај ко би доставио софтвер – а неки се већ нуде да га донирају – може да креира изборе како хоће. То су све разлози који се нама чине рационални.

Како ћемо у неко забито село које је гласачко мјесто довести и обучити људе, како ћемо обезбиједити да нема прекида струје? Свако гласачко мјесто би морало имати посебан агрегат, за не дај Боже. А шта ако нестане струје два сата? Много је тога нејасно.

Ја разумијем да је то неки популистички приступ, али то уноси више неизвјесности и више претпоставки за лоповлук него што је могуће све ово што смо до сада у пропустима евидентирали. Сама чињеница да бисте софтверски могли да креирате податке говори зашто немамо повјерења у оне који би то радили, поготово не у странце који се нуде. Ми желимо изборе 7. октобра, а овај закон би их само спријечио.

Небојшин потпис

Што се тиче тог неког папира, ја немам појма о чему је ријеч. И не занима ме.

* Ријеч је о три и по тоне…

– Што би ме то занимало? Имају истражни органи, имају агенције које су хиперактивне, нека се оне тиме баве и нека то заврше (СИПА је већ подузела одређене активности и предистражне радње су у току, оп. аут.), то уопште није политичко питање. Нестанак је свакако конкретна радња. Пустите ви што је то било у Парламенту, он је ионако предимензиониран.

* Шта ћемо с НАТО-ом? Небојша Радмановић је потписао, а ви сад мијењате ставове…

– Ништа није промијењено, али да знате, шта год ја сад вама кажем, ви ћете мени исто питање поставити за пет година. Дакле, Предсједништво БиХ јесте донијело одлуку везану за процес придруживања НАТО-савезу који се зове МАП. И у том погледу јесте и наш став био да немамо никакав проблем с МАП-ом и да се та одлука донесе на нивоу Предсједништва. Али, то је МАП. Тако и треба то тумачити. Небојша је тад био предсједавајући и јесте ставио потпис.

Али, онда се НАТО уплео овдје и рекао да тек можемо активирати МАП када се ријеши питање неке имовине која је исфорсирана од стране кругова из Сарајева. Ми ни тад то нисмо оспоравали, али смо онда видјели директно мијешање НАТО-а по том питању и директно давање ставова о томе. Према томе, могу чак и активирати МАП, мени то не смета, али неће добити имовину коју траже. Када дође НАТО, ми смо рекли да смо војно неутрални, нећемо донијети одлуку ни за савез војни неки с Русима нити с НАТО-ом из низа разлога.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/intervjui/milorad-dodik-tek-ulazim-u-najbolje-godine-za-politiku-357983

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар