Одабрано Предсједник РС

Додик: Република Српска је глас оних који су у Јасеновцу ућуткани

„ОБАВЕЗА СРБА ЈЕ ДА СЕ СУПРОТСТАВЕ СВАКОМ КО ПОКУША ДА УМАЊИ ТО ЗЛО И ОБНОВИ УСТАШКУ ИДЕОЛОГИЈУ“
  • Наша је обавеза да ћутање замјенимо истином, јер када Срби ћуте – други пишу историју. И то не да би је преносили, него да би нас избрисали из ње
  • Комунистичке власти након Другог свјетског рата, у намјери да изједначе жртве и заслуге за ослобођење земље, чиниле све да се Јасеновац помиње што мање, да се истина крије, а Јосип Броз никада није нашао за сходно да посјети то стратиште и ода пошту свирепо убијеним Србима, Ромима и Јеврејима – највећим страдалницима током рата
  • Нико није покушао да спаси преживјеле логораше ни пред побједу 1945-те. Ни партизани који су били у близини, већ су се сами – иако измучени и напаћени одлучили на пробој, што говори о њиховој храбрости и снази, али и достојанству
  • Када дођете у Доњу Градину, не доносите само цвијеће – донесите одлуку да никада више нећемо дозволити ни заборав ни равнодушност. Јер заборав води у понављање

ПРЕДСЈЕДНИК Српске Милорад Додик истакао је да је обавеза српског народа да о усташком концентрационом логору Јасеновцу говори, подсјећа, указује и супротстави се сваки пут када било ко покуша да релативизује јасеновачко зло, фалсификује чињенице и обнови усташку идеологију.

– Наша је обавеза да ћутање замјенимо истином, јер када Срби ћуте – други пишу историју. И то не да би је преносили, него да би нас избрисали из ње – поручио је Додик.

Нагласио је да су Срби 90-их година 20. вијека поново били жртве усташке идеологије, да су били убијани, мучени и протјеривани са својих огњишта, јер се о Јасеновцу није говорило.

– Зато Република Српска постоји. Она је наша завјетна гаранција да се српски народ више никада неће наћи у колонама без гласа, без оружја, без наде – нагласио је предсједник Српске.

Поводом 80 година од пробоја логораша из Јасеновца, на данашњи дан 1945. године, како би се спасили из те злогласне усташке „фабрике смрти“, највеће на југоистоку Европе, Додик је рекао за Срну да су у априлу 1945. усташе започеле коначну ликвидацију логора, која је подразумијевала да буду убијени сви преостали логораши, уништена логорска архива и спаљени сви објекти логора.

– Ипак, прво је требало прикрити трагове злочина које су монструми починили у Јасеновцу. Од логораша су усташе оформиле радне групе, са задатком да у Доњој Градини траже и откопавају претходне гробнице, из којих су вадили и спаљивали посмртне остатке јасеновачких жртава. Пепео спаљених лешева најчешће су бацали у ријеку Саву или загртали у земљу. Сваки дан је у Градину ишла нова група логораша јер су они од претходног дана убијени. Одвођење људи и материјала трајало је све до 20. априла, и за то вријеме су се из Градине видјеле четири велике ватре које су непрестано горјеле и дању и ноћу. Сви у логору су знали да усташе врше ликвидацију логора и да неће оставити у животу свједоке своје монструозности – нагласио је Додик.

Навео је да су преостали логораши могли да бирају између два зла – мученичке смрти и усташког иживљавања или пробоја и бјега у неизвјесност.

– Одлучили су се за мање зло, ово друго, у покушају да нађу спас из Јасеновца, за који често кажу да је ‘балкански Аушвиц’, иако је био још злогласније стратиште за Србе, Роме и Јевреје, свих узраста, животне доби, мушкараца, жена, дјеце. Нико није покушао да их спаси, ни партизани који су били у близини, већ су се сами одлучили на пробој, што говори о њиховој храбрости и снази, али и достојанству. Иако измучени и напаћени, покушали су у бјегу да нађу спас од мучења и сигурне смрти – рекао је Додик.

Нагласио је да су комунистичке власти, након Другог свјетског рата, у намјери да изједначе жртве и заслуге за ослобођење земље, чиниле све да се Јасеновац помиње што мање, да се истина крије, док Јосип Броз никада није нашао за сходно да посјети то стратиште и ода пошту свирепо убијеним Србима, Ромима и Јеврејима – највећим страдалницима током рата.

Предсједник Српске је нагласио да ни данас многи неће да признају страхоте тог логора, као ни чињеницу да су Јасеновац и Сава једне од највећих, ако не и највеће српске гробнице.

– Чак ни представници међународне заједнице не желе да посјете овај највећи српски град под земљом, као да ће на тај начин умањити број жртава и сва злодјела која су усташе починиле у Другом свјетском рату. Зато, користим ову прилику да их позовем да дођу у Спомен-подручје Доња Градина 27. априла гдје ћемо обиљежити 80 година од пробоја јасеновачких логораша – рекао је Додик.

Нагласио је да је то уједно и прилика, не само да се ода почаст јасеновачким мученицима – Србима, Јеврејима и Ромима, већ и да се на мјесту страдања боље упозна историја страдања српског народа, јер би можда боље схватили не само Први и Други свјетски рат, већ и посљедњи грађански рат у БиХ.

Додик је позвао и грађане Српске, Србије и региона да у што већем броју присуствују помену жртвама злочина-геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

– Када дођете у Доњу Градину, не доносите само цвијеће – донесите одлуку да никада више нећемо дозволити ни заборав ни равнодушност. Јер заборав води у понављање – поручио је Додик.

Јасеновац је, нагласио је предсједник Српске, никада испричана прича, мјесто тишине, бола, јаука и крика, чија тишина највише боли и одзвања.

– Ћутање о овим злодјелима је поновно убијање жртава. Доста се крила истина од нас, ми истину данас морамо причати, понављати и не смијемо дозволити да падне у заборав – истакао је предсједник Српске.

Додик је нагласио да је Република Српска глас оних који су у Јасеновцу ућуткани. „Док постоји Српска, постојаће и истина о њима“, закључио је Додик.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар