Предсједник РС

Додик: Срби су имали два антифашистичка покрета и увијек били на страни побједника

У БОЉАНИЋУ КОД ДОБОЈА ОБИЉЕЖЕНО СПАСАВАЊЕ 60 САВЕЗНИЧКИХ ПИЛОТА 1944. И 1945.

Фото: СНСД Twitter

  • На мјесту импровозованог аеродрома биће изграђен проширени меморијални центар, а обиљежавања попут данашњег биће уврштена у календар сјећања на важне догађаје у Републици Српској
  • Милорад ДОДИК: Срби су имали двије савезничке војске Југословенску војску у отаџбини под командом ђенерала Драже Михајловића и партизанске јединице које су биле дио побједничке коалиције. У Бољанићу су данас потомци и једних и других који су превазишли подјеле… Тамо гдје су били четници нису улазиле усташе, што је био спас за српски народ
  • Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: У Бољанићу су прије 76 година исписиване најљепше странице српско-америчких односа. Желим да са овог мјеста пошаљемо снажну поруку мира и још једном укажемо на потребу стварања стабилног окружења у којем ћемо конфликте и размирице трајно замијенити сарадњом и бољим разумијевањем

ПОЛАГАЊЕМ вијенаца код спомен-плоче на мјесту гдје је био импровозовани аеродром са којег је спасено 60 савезничних авијатичара током 1944. и 1945. године, у Бољанићу код Добоја почело је обиљежавање 76 година од операција „Халијард“.

Вијенце су положили српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић и предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија.

Вијенце су положили и представници Амбасаде САД у БиХ, изасланик предсједника Србије, као чланови Фондације „Халијард“.

Обиљежавању присуствују и министри у Влади Републике Српске, представници амбасада страних држава у БиХ, шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић, као и делегација града Добоја.

Након церемоније полагања вијенаца, потомцима породица које су спашавале америчке и остале савезничке пилоте су додијељене захвалнице.

У 11.45 часова отворена је изложба „Халијард мисија“.

Послије 76 година овдје смо, као доказ да се истина не може сакрити. Истина је да је овдје у Бољанићу, уз подршку Југословенске војске у отаџбини, која је учествовала у борби против фашизма, спасили бројне пилоте, истакао је Милорад Додик.

Срби су увијек били на страни побједника. Тада су ризиковали своје животе да би спасили савезничке пилоте, и то је остало дубоко усађено народу ових крајева. Ово је била највећа операција спашавања пилота на окупираној територији“, нагласио је Додик.

Он је поручио да су Срби имали двије војске у борби против фашизма и нацизма.

„Под окриљем Драже Михаиловића и покрет НОБ-а, који је на крају побједио, али у оба Срби су били најзначајнији фактор те борбе. Нећемо их никада заборавити“, истакао је Додик.

Додик изјавио је да ће у Бољанићу, мјесту гдје је био импровозовани аеродром са којег је спасено 60 савезничних авијатичара током 1944. и 1945. године, бити изграђен проширени меморијални центар и да ће обиљежавање као што је данашње бити уврштено у календар обиљежавања важних догађаја у Републици Српској.

Додик је нагласио да је српски народ у Бољанићу потпомогнут Југословнеском војском у отаџбини под командом Драже Михаиловића организовао спашавање савезничких пилота који су учествовали у борбама против Нијемаца, да их српски народ у овом мјесту на Озрену организовано дочекивао, као и у Прањанима у Србији, те организовао да се врате својим кућама, преноси Срна.

Додик је нагласио да је то била највећа операција спашавања америчких војника изван линија фронта.

Такође, подсјетио је да су Срби страдалници у прошлом вијеку, да су водили наметнуте ратове, били под санкцијама, а крајем 20. вијека и сатанизовани.

У свом обраћању српски члан Предсједништва БиХ је нагласио да су Срби на овим просторима имали двије савезничке војске, Југословенску војску у отаџбини под командом ђенерала Драже Михајловића и партизанске јединице које су биле дио побједничке коалиције. Он је навео да су у Бољанићу данас потомци и једних и других, да су превазишли подјеле, а да су остала горка сјећања на жртве.

Додик је подсјетио да претходни режим ништа није учинио да се Јасеновац оквалификује као мјесто геноцида над Србима, те истакао да тамо гдје су били четници нису улазиле усташе, што је био спас за српски народ.

Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић истакла је да је село Бољанић на Озрену мјесто на којем су прије 76 година исписиване најљепше странице српско-америчких односа.

„Желим да са овог мјеста пошаљемо снажну поруку мира и још једном укажемо на потребу стварања стабилног окружења у којем ћемо конфликте и размирице трајно замијенити сарадњом и бољим разумијевањем. Дубоко смо свјесни чињенице да само миран и стабилан регион може да омогући економски развој, напредак свих земаља појединачно, а тиме и бољу и извјеснију будућност за генерације које долазе“, истакла је Цвијановићева.

Истакла је да се овим обиљежавањем одаје признање антифашистима и храбром народу Озрена, али и свима онима који су дијелили заједничке вриједности и узвишене идеале у борби против идеологија зла које су пријетиле цијелом човјечанству.“

Предсједник Фондације „Халијард“ Џон Капело захвалио се на свему што је српски народ у Бољанићу учинио за савезничке пилоте  омогућио им да се врате кућама.

„Овдје смо не само да учествујемо на комеморацији него и да вам се захвалимо“, рекао је Капело у обраћању на обиљежавању 76 година од операције „Халијард“ и додао да је српски народ ризиковао животе да би помогао савезничким пилотима.

Васкрсија Јанковић, један од оних који се сјећа полијетања авиона са импровизованог аеродрома у Бољанићу, захвалио је свима који су се данас, послије 76 година, окупили на овом мјесту.

У Бољанићу су данас уручене и захвалнице које су спашавале америчке и остале савезничке пилоте биће додијељене захвалнице.

Васкрсију Јанковићу захвалницу је уручио војни аташе при амбасади САД у БиХ, а Капело је додијелио захвалнице Сави Јанковићу, чија је породица чувала и хранила пилоте, и члановима породице Луке Панића.

Операција „Халијард“ или „Ваздушни мост“ сматра се једном од најуспјешнијих акција у историји ратовања, а том приликом спасено је од заробљавања и могуће смрти више од 500 припадника англоамеричких ваздушних снага које су Нијемци оборили изнад Југославије.

Српским антифашистичким снагама отпора током 1944. и 1945. године командовао је генерал Југословенске војске у отаџбини Драгољуб Михаиловић.

Евакуација је вршена са импровизованих аеродрома у руралним областима на подручјима Србије и БиХ.

Врховна команда Југословенске војске у отаџбини средином октобра 1944. године, под притиском партизанских снага, прелази са својим јединицама из Србије у источну Босну. На планини Озрен у близини села Бољанић, код Добоја, од 22. октобра до 1. новембра 1944. године било је оспособљено ново узлетиште.

Са овог узлетишта 1. новембра 1944. године у Италију је полетио авион са шефом америчке војне мисије, пуковником Робертом Мекдауелом, капетаном Џоном Милодраговићем и поручником Мајклом Рајачићем.

Са узлетишта у Бољанићу 27. децембра 1944. године за Италију је одлетио капетан Ник Лалић, те радио-телеграфиста Артур Џибилијан.

Посљедња евакуација са Озрена обављена је крајем фебруара 1945. године по врло хладном времену. Тада су у два транспортна авиона „Ц-47“ у пратњи неколико ловаца евакуисани преостали Американци.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар