- Жељко БУДИМИР: Циљ резолуције није рјешавање некаквих проблема, како они кажу, већ отварање политичких и правних процеса против Републике Српске, Србије и српског народа. То је у позадини резолуције
МИНИСТАР за научно-технолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир сматра да постоји реална опасност од ревизије тужбе БиХ против Србије, те додаје да нема сумње да ће након резолуције о Сребреници почети правна кажњавања Србије, Српске и српског народа.
Будимир, који је и професор међународних односа, истакао да је ревизија тужбе за геноцид БиХ против Србије могућа посебно у актуелним околностима, гдје више нема ни трага међународном праву.
– Циљ резолуције није рјешавање некаквих проблема, како они кажу, већ отварање политичких и правних процеса против Републике Српске, Србије и српског народа. То је у позадини резолуције, као и отварање Пандорине кутије којом треба да се поништи сав напредак који се десио између народа и Србије и БиХ – рекао је Будимир за „Вечерње новости“.
Он је истакао да нема сумње да ће након резолуције /у Генералној скупштини УН/ дефинитивно почети правна кажњавања српског народа, Србије и Републике Српске и да ће се дешавати два правна процеса.
– Један је стриктно примјењивање „Инцковог закона“ којим ће се кажњавати негирање геноцида у БиХ, а након тога иду тужбе против Србије. Варамо се ако мислимо да ту постоје рационални елементи који треба да говоре о суживоту и помирењу у БиХ – рекао је Будимир.
Када је ријеч о формалним процедурама око ревизије тужбе, Будимир је оцијенио да је то тешко да се деси, али како истиче, уколико се зна како су доношене пресуде у Хашком трибуналу за геноцид и у Суду БиХ, онда се јасно види да су сви процеси увезани.
Будимир је напоменуо да се на основу пресуда Хашког трибунала тражила основа да би се донијела резолуција о „геноциду“ у Сребреници, пошто је прије тога пропао покушај да се она донесе у Савјету безбједности УН, па се сада иде у Генералну скупштину.
– Не доноси се то због моралне сатисфакције, већ због дискредитације једног народа, у овом случају српског. Циљ је избацивање српског народа из политичко-историјске позиције коју је остварио Дејтонским споразумом – оцијенио је Будимир.
(Срна)
Додај коментар