- „Ми уопште не тражимо од било кога да буде на нашој страни, али да буде објективан и да изврши притисак на оне који представљају препреку за наставак дијалога – у овом случају то су они који су увели таксе. Ми желимо брз наставак дијалога и компромисно решење и спремни смо за то“
- „Русија и Кина представљају гаранти, наша сигурност да УН неће признати Косово и то нам даје сигурност да истрајемо на нашим принципијелним ставовима, заштити наших националних и државних интереса, територијалног интегритета, Резолуције 1244 и да разговарамо отворено о компримисном решењу које би касније било верификовано од стране СБ УН“
ПРОЦЕС признавања такозваног Косова потпуно је заустављен и не само то, већ је кренуо у супротном правцу, рекао је министар спољних послова Ивица Дачић и поручио да ко год жели дијалог и договор о Косову – тај договор мора да постигне са Србијом.
„Ми смо на то спремни, али једностране акте не можемо да прихватимо“, рекао је Дачић у интервјуу за портал Косово онлајн.
Београд је, наглашава, спреман за наставак дијалога и за компромис, чим буду укинуте приштинске таксе, али наводи да тај процес није доведен до краја и мора да се легализује и донесе одлука у СБ УН.
Дачић је рекао да са великом дозом сигурности може да каже да у овом тренутку Косово нема већину у Генералној скупштини УН, а 2014. је имало убједљиву већину.
„Све што говорим је документовано, не само званичним нотама већ и изјавама највиших државних функционера тих земаља, тако да ту нема места за било какав трачак сумње и било какво нагађање или тврдње косовских званичника да је реч о неким лажима“, каже Дачић.
Данас, наводи министар, 93 земље признају Косово, а прије пет година било их је 113.
„Када кажем 93 бројка је прецизна – 93 земље признају Косово, 95 не признаје, и пет земаља је у неком флуидном стању“, рекао је Дачић.
На наводе одлазећег косовског министар спољних послова Беџета Пацолија и неких других званичника да су неке од тих страних званичника потплатили да би се признања повукла, Дачић каже да је заиста трагикомично да Пацоли за то некога оптужује.
„Он сам признаје да је давао новац. Овде није реч о томе да се неко жали на неке методе, већ је проблем у томе што пред својом јавношћу мора да оправда зашто је последња држава која је признала Косово био Барбадос и то пре негде скоро две године“, наводи Дачић.
Оцијенио је као циничан захтјев Запада да Србија престане са лобирањем за повлачење признања такозваног Косова како би се укинуле приштинске таксе јер су, додаје, од када је почео Бриселски дијалог, октобра 2012. године, 23 земље признале Косово.
„Како то тада Србији није сметало, или што нису рекли тада престаните са тим процесом да се признаје Косово. Уосталом, све те земље, Велика Британија, САД… на свакој седници СБ УН позивају све земље да признају Косово“, рекао је Дачић.
Каже и да Вљора Читаку на свакој сједници позива да се призна Косово, организација Исламских држава такође.
„Значи они треба да раде даље на томе, а ми да престанемо, а онда ће они да укину таксе, а ми да престанемо са повлачењем признања. Предсједник Вучић је изнео најкоректнији приједлог а то је – ако желите да буде мораторијум, онда он мора да буде и на кампању за признавање Косова и на кампању за повлачење признања“, рекао је Дачић.
Али, додаје, они то не желе, то њима руши слику о томе да је све готово, а види се да није готово.
Сматра да неко не жели да изврши притисак на Приштину да укине таксе.
„Ми уопште не тражимо од било кога да буде на нашој страни, али да буде објективан и да изврши притисак на оне који представљају препреку за наставак дијалога – у овом случају то су они који су увели таксе. Ми желимо брз наставак дијалога и компромисно решење и спремни смо за то“, рекао је Дачић.
Навео је да све што се договори у дијалогу Београда и Приштине под покривитељством ЕУ на крају треба да буде вефрификовано у СБ УН.
„У том погледу Русија и Кина представљају један гарант, нашу сигурност да УН неће признати Косово и то нама даје сигурност да истрајемо на нашим принципијелним ставовима, заштити наших националних и државних интереса, територијалног интегритета, Резолуције 1244 и да разговарамо отворено о компримисном решењу које би касније било верификовано од стране СБ УН“, рекао је Дачић.
Поручио је да је Србија спремна за наставак дијалога чим се укину таксе, да је спремна за компромис, а што се тиче предстојећих избора у Србији сматра да неће бити неких већих промјена на политичкој сцени, те да ће заједно са СНС наставити да воде досадашњу политику када је у питању косовски проблем.
(Танјуг)
Додај коментар