- Ивица ДАЧИЋ информисао Сергеја ЛАВРОВА о ситуацији на КиМ, посебно о великим проблемима са којима се суочава српски народ у јужној српској покрајни и опструкцији Приштине. Нарочито је указао на посљедње изјаве приштинских политичара да „уколико Србија не призна Косово да ће избити рат“
- Дачић разговарао и да потпредсједником руске владе Борисовим, са којим је договорио да се сљедећа сједница Мјешовитог комитета одржи почетком марта у Казању: „То је предлог руске стране, они су посебно заинтересовани да се том приликом обиђе и велики индустријски гигант који је, између осталог, зантересован за дислокацију својих производних погона у Србију“
МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је Русија увијек на страни Србије и да јој пружа подршку на великим међународним форумима, додајући да је та подршка битна за одбрану нашег територијалног интегритета и суверенитета.
Дачић је то изјавио новинарима у Москви након сусрета са руским колегом Сергејем Лавровим и потпредсједником руске владе Јуријем Борисовим, са којима се састао у оквиру Мјешовитог комитета за сарадњу Србије и Русије, те истакао да је та подршка Русије и данас потврђена.
„На састанку са Лавровим анализирали смо наше односе и још једном истакли да су наши политички односи на високом нивоу, да је значајан био сусрет двојице председника, Вучића и Путина, у Сочију, као и да је био потврда нашег великог пријатељства“, рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије каже да је руског колегу информисао о ситуацији на КиМ, о, како додаје, великим проблемима са којима се суочава српски народ у јужној српској покрајни, опструкцији Приштине, а нарочито указао на посљедње изјаве приштинских политичара да „уколико Србија не призна Косово да ће избити рат“.
„Све то пријети да дестибилизује ситуацију на КиМ, дијалог је у прекиду и он свакако неће бити настављен док се не укину таксе“, подвукао је Дачић.
Најавио је да ће Србија и Русија наставити комуникацију по питању КиМ, која је, каже, за нашу земљу од посебног значаја јер Русија даје подршку Србији на свим међународним форумима, увијек је на нашој страни, а то је, истиче, од виталног значаја за одбрану територијалног интегритета и суверенитета Србије.
Дачић је најавио и да ће Лавров посјетити Србију на прољеће идуће године.
Навео је и да је имао састанак са потпредсједником руске владе Борисовим, са којим је, додаје, договорио да се сљедећа сједница Мјешовитог комитета одржи почетком марта у Казању.
„То је предлог руске стране, они су посебно заинтересовани да се том приликом обиђе и велики индустријски гигант који је, између осталог, зантересован за дислокацију својих производних погона у Србију“, рекао је Дачић.
На састанку је, каже, оцијењено да се економски односи двије земље добро развијају, додајући да је спољнотрговинска размјена између Србије и Русије прошле године износила око три милијарде долара.
„За првих девет или десет месеци ове године већ смо скоро достигли тај ниво, што значи да ће обим спољнотрговинске размене премашити ту цифру и очекујемо да ће бити за 10 одсто већи него прошле године, а циљ је да у наредним годинама достигнемо размену од четири милијарде долара“, казао је Дачић.
Наводи да је тема разговора са Борисовим била и сарадња у области енергетике и како теку преговори између Русије и Украјине, додајући да је за Србију, док се не заврши Турски ток, веома важна траса гаса која пролази кроз Украјину, јер је за сада једина која води гас ка нашој земљи.
„Вучић и Путин су о томе већ разговарали у Сочију, српски део гасовода је скоро 90 одсто завршен, Бугарска је кренула да ради, а Јуриј Борисов ми је рекао да су их Бугари известили да дневно раде пет километара гасовода, што значи да би они током следеће године могли да заврше њихов део“, рекао је Дачић.
Разговарали су, каже Дачић, и о пројектима у области инфраструктуре, нарочито жељезничке, пољопривреди, и изразили обострано задовољство што је Србија потписала Споразум о слободној трговини са земљама Евроазијске уније.
„Веома позитивно смо оценили развој наших економских односа и закључили да се већ сада припремамо за следећу седницу Мешовитог комитета како бисмо видели који су то следећи пројекти које можемо да радимо“, навео је шеф српске дипломатије.
МИП РФ: „Тесна координациија са ослонцем на резолуцију 1244 СБ УН и међународно право“
МИНИСТАРСТВО иностраних послова РФ је објавило да су двојица министара „подробно размотрила“ ситуацију поводом Косова.
Нагласило је да је била наглашена важност „тјесне координациије са ослонцем на резолуцију 1244 СБ УН и међународно право“.
У саопштењу МИП РФ се наводи и да су Србија и Русија усмјерене на „формирање у Балканском региону атмосфере стабилности и добросусједства“.
Додај коментар