- „Република Српска је заиста настала прије БиХ, па је на крају 1995. године унијела своју територију и свој политички систем у БиХ. Зато у члану 3 Устава БиХ пише да је састављена од два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ“
- „Република Српска већ 27 година функционише на бази свог првог Устава. Иако се налази у специфичним околностима у оквиру БиХ, не престаје да у потпуности живи свој живот стабилне и јаке Републике“
- „Косово и Метохија остаје у Србији, која ће дефинитивно одлучивати о томе. То значи да ће цијели српски народ на крају морати дати своје мишљење о свему“
- Реагујући на изјаву премијера Косова Рамуша Харадинаја да на „Косову“ неће бити „републик“ Милорада Додика“, предсједавајући Предсједништва БиХ рекао: Република Српска је република српског народа, створена 1992. године за разлику од његове која је НАТО бомбардовањем морала да се на неки начи заокружи. На један лажни начин, без сагласности земље у којој се налази, проглашена је наводна независност. Они већ имају довољно проблема око тога“
- Додик нагласио да подржава оно што ради предсједник Србије Александар Вучић: „Треба га ојачати овдје у Србији као преговарача у једном важном тренутку за српски народ у цјелини, да са снагом воље српског народа може да доноси одлуке и учествује у рјешавању овог и те како тешког питања“
ЈАСАН показатељ да је Република Српска настала прије БиХ јесте и чињеница да Бошњаци прослављају свој празник „независности“ тек 1. марта, а Република Српска свој дан 9. јануара, рекао је у Београду српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.
„То што они тај свој празник, који ми не прихватамо, прослављају 1. марта, а ми прослављамо 9. јануара, значи да је Република Српска настала прије БиХ и да је на крају те 1995. године унијела своју територију и свој политички систем у БиХ. Зато у члану 3 Устава БиХ пише да је састављена од два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ“, рекао је новинарима Додик.
Замољен да прокоментарише честитку коју му је поводом 1. марта упутио СДП БиХ, Додик, који је и предсједавајући Предсједништва БиХ, оцијенио је да су тиме покушали да се нашале и да буду цинични.
„Као што ми је амерички предсједник Доналд Трамп упутио честитку негдје у новембру за неки празник БиХ, ја сам одговорио да то није мој празник, а ево и њима одговарам – то није мој празник“, истакао је Додик.
Он је нагласио да то није његов празник, да то може да буде празник Бошњака, али да сигурно није празник БиХ.
„Први март никада неће бити празник Срба. То је за нас синоним страдања и мислим да су покварено прибавили тај празник у настојању да нама наметну своју истину и своју причу о страдањима у БиХ“, каже Додик.
У дијелу Федерације БиХ са већинским бошњачким становништвом 1. март се обиљежава као дан независности БиХ, док се овај датум у Републици Српској не слави.
Србе у Републици Српској и БиХ 1. март подсјећа на нелегални референдум о независности БиХ, спроведен 1992. године, на који већина Срба није изашла и на којем су прегласани од друга два народа – Бошњака и Хрвата.
Истог дана су муслимански екстремисти убили српског свата испред Старе православне цркве на Башчаршији у Сарајеву, што је за многе била најава почетка рата у БиХ.
Српска живи живот стабилне и јаке Републике
Република Српска већ 27 година функционише на бази првог Устава, а, иако се налази у специфичним околностима у оквиру БиХ, не престаје да у потпуности живи свој живот стабилне и јаке Републике, рекао је у Београду српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.
Додик је нагласио да је Република Српска 28. фебруара 1992. године показала да припада кругу земаља са снагом да доноси властити демократски устав, који је прописао највише стандарде колективних и појединачних права и успоставио политички систем.
„Република Српска већ 27 година живи на бази тог Устава, а намјерава да га модернизује у наредним годинама“, рекао је Додик новинарима након свечаног пријема.
Истичући да је дан доношења Устава Републике Српске важан национални и државни дан, Додик је упутио честитке грађанима Српске поводом 28. фебруара, али и Дана Републике Српске – 9. јануара, који је вечерас свечано обиљежен у Београду.
Данас се навршило 27 година од доношења првог Устава Републике Српске, једног од најважнијих конститутивних аката који су били основ за њено стварање.
Скупштина српског народа у БиХ, која је основана 24. октобра 1991. године након што су 14. октобра српски посланици прегласани у Скупштини тадашње СР БиХ, донијела је десетак конститутивних аката који су били уставноправна основа за стварање Републике Српске, али два су најбитнија – Декларација о проглашењу Републике Српске и Устав Републике Српске.
Скупштина српског народа БиХ Декларацију је донијела 9. јануара 1992. године, а Устав 28. фебруара те године.
Без Срба нема заокруживања приче о Космету
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је вечерас у Београду да Косово и Метохија остаје у Србији, која ће дефинитивно одлучивати о томе и нагласио да без Срба неће бити заокружена та прича.
„То значи да ће цијели српски народ на крају морати дати своје мишљење о свему“, рекао је Додик.
Реагујући на изјаву премијера Косова Рамуша Харадинаја да дијалог са Београдом треба наставити ради постизања свеобухватног обавезујућег правног споразума, у оквирима постојећих граница, што не подразумијева „републику Милорада Додика на Косову“, Додик је рекао да није знао да је Харадинај и чуо за њега, али да би требало да буде упознат да је Република Српска – република српског народа.
„То је република српског народа, створена 1992. године за разлику од његове која је НАТО бомбардовањем морала да се на неки начи заокружи. На један лажни начин, без сагласности земље у којој се налази, проглашена је наводна независност. Они већ имају довољно проблема око тога“, рекао је Додик новинарима након пријеме који је уприличен поводом Дана Републике Српске – 9. јануара и 27. година од проглашења Устава Српске.
Према Додиковим ријечима, очигледно је да Косово не може да добије потпуну међународну верификацију.
„Колико год има земаља да су га признале, пола човјечанства га, ипак, није признало. Можда мало више формалних држава, али када узмете број људи на свијету онда ћете видјети да то није тако“, рекао је Додик.
Он је поручио да Србија има и полаже право на Косово и Метохију и да он подржава оно што ради предсједник Србије Александар Вучић по том питању.
„Вучића треба ојачати овдје у Србији као преговарача у једном важном тренутку за српски народ у цјелини, да са снагом воље српског народа може да доноси одлуке и учествује у рјешавању овог и те како тешког питања“, рекао је Додик, који је и Предсједавајући Предсједништва БиХ.
(Срна)
Додај коментар