РС и матица

Додик: Не тражимо да Вучић повезује КиМ и Српску, али тражимо своја права из изворног Дејтона

ЗАДОВОЉАН СУСРЕТОМ РУКОВОДСТВА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ СА ПРЕДСЕДНИКОМ СРБИЈЕ
  • „Руководство Српске не захтијева да се на разговорима у Вашингтону или било гдје уз Косово и Метохију покрене и питање Српске Дакле, да ли ће питање Републике Српске потегнути у Вашингтону или негдје другдје – морам да кажем да неко са стране намеће то питање. Ако се пружи прилика, можда се употреби нека аргументација, али не тражимо нити захтијевамо да то тако буде
  • Навео да је рекао предсједнику Србије да се размисли под каквим околностима је могуће да се подржи пут Републике Српске. И додао: „Ја разумијем у колико је сложеним околностима Србија везано за Косову и Метохију и разговоре. Ми подржавамо став Србије
  • На нашем дневном реду није сепарација, него спровођење међународног споразума који се зове Дејтонски споразум и Устава БиХ, који је саставни дио тог споразума – Анекс четири. Имамо на то право
  • „Како је могуће да нека међународна заједница признаје право Косову да се издвоји из територијалног интегритета Србије, а да Република Српска нема такво право? Зашто је то проблем ако ми то питамо? Зашто је то проблем ако тражимо одговоре не само овдје него на свим другим мјестима?
  • Ми хоћемо наш статус предвиђен Дејтонском споразумом, а ако то није могуће, сасвим је логично да размишљамо о неком другом статусу. Зашто да не размишљамо, али за то нећемо дигнути ниједну пушку
  • „Бошњачки народ нема потребе да се боји ни Србије, ни Републике Српске, али би требало да се боји свог политичког руководства које не креира одрживе политике

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да Американци знају добро шта су урадили у БиХ и да руководство Српске не захтијева да се на разговорима у Вашингтону или било гдје уз Косово и Метохију покрене и питање Српске, али ће остати упорно да Србију информише о свему што се дешава у Републици Српској јер му је то обавеза.

– Дакле, да ли ће питање Републике Српске потегнути у Вашингтону или негдје другдје – морам да кажем да неко са стране намеће то питање. Ако се пружи прилика, можда се употреби нека аргументација, али не тражимо нити захтијевамо да то тако буде – рекао је Додик на конференцији за новинаре након заједничког састанка руководства Србије и Српске у Београду.

Напомиње да је Српска настала 9. јануара као независна држава.

– Ушла је у грађански рат да одбрани своју државу, а унијела је самосталност и територијални интегритет у оно што се зове БиХ. Ми то тако видимо. Американци то виде другачије – рекао је Додик.

Он је поновио да је Српска захвална што је у једном тренутку створена позиција да се успостави Дејтонски споразум, али да није захвална на кршењу Дејтонског споразума и да је о томе причано и на данашњем састанку и у посљедњих десет година.

– Они су креирали понашање високог представника. Био је обавезан међународни консензус за било какво понашање високог представника, а наравно да га није било. Не желимо да оптеретимо било чиме Србију у том погледу, али нећу престати, остаћу упоран да Србију информишем о свему шта се дешава јер то сматрам својом обавезом – рекао је српски члан Предсједништва БиХ.

Он је навео да ће са документом који је данас предочен Вучићу упознати Загреб као и остале гаранте Дејтонског споразума.

Додик је поручио да подржава став Вучића у вези са Косметом, да може да свједочи да је Вучић веома посвећен положају српског народа и српске државе, као и да је Вучић питање Космета ставио као свој приоритет, док је, када је Вучић долазио на власт, то питање било „готово“.

Он је нагласио да је данас јасно да нема статуса Косова без сагласности Србије и да је то огроман политички капитал.

– Морамо да сарађујемо у вези са статусом, али вјеровати међународној заједници ја сам давно престао. Иако је мала Република Српска, у политичком смислу увијек сам покушао да извучем максимум. Сјећам се да је Косово* промовисало стандарде статуса, па се онда преко ноћи појавило признање – рекао је Додик.

Он је нагласио да треба знати да су САД признале Косово, али и независну БиХ врло брзо након што је Алија Изетбеговић прогласио независност, па су онда схватили да она тако не може да функционише.

– Признање независности БиХ од САД из тог времена значило је иницијалну капислу за грађански рат у БиХ. На сву срећу овдје данас нема рата, али политички разговори постоје. Подржавам, дакле став предсједника Вучића и његову посвећеност – рекао је Додик.

Нагласио је да Српска не тражи ништа осим да се спроведе Дејтонски споразум и Устав БиХ онако како пише, а не како су други смислили да наметну и обесправе Српску до мјере да нема ништа.

Додик је рекао да разумије став Србије за подршку Дејтонском споразуму и територијалном интегритету БиХ.

– Ми хоћемо наш статус предвиђен Дејтонском споразумом, а ако то није могуће, сасвим је логично да размишљамо о неком другом статусу. Зашто да не размишљамо, али за то нећемо дигнути ниједну пушку – рекао је Додик.

Додик је истакао да је веома задовољан разговорима у Београду и захвалан за подршку и разумијевање предсједника Србије Александра Вучића за Републику Српску и статус и стање српског народа не само у Републици Српској него и у ФБиХ.

Он је рекао да је данас упознао руководство Србије са стањем ствари у вези са спровођењем Дејтонског споразума и поручио да нема никаквих тајних договора.

– На нашем дневном реду није сепарација, него је спровођење међународног споразума који се зове Дејтонски споразум и Устава БиХ, који је саставни дио тог споразума – Анекс четири. Имамо право – рекао је Додик.

Он је навео да је данас питао Вучића како је могуће да нека међународна заједница признаје право Косову да се издвоји из територијалног интегритета Србије, а да Република Српска нема такво право.

– Зашто је то проблем ако ми питамо? Зашто је то проблем ако тражимо одговоре не само овдје него на свим другим мјестима? Шта је проблем у тврдњи – како је могуће да се дозвољава сепаратизам БиХ од Југославије, а да се не дозвољава Републици Српској ни да тражи ојачавање свог статуса који је добила међународном споразумом? – упитао је Додик.

Он је упитао какви су то аршини, ко то креира и шта је циљ.

– Зашто једни имају право а други немају, зашто сматрате да је довољно само зато што ви мислите да извршите одвајање Косова и то признате на брзину, а да Републици Српској кажете: „Имате да ћутите и не проговарате о свом статусу све до момента док вас не уништимо“? – рекао је Додик.

Он је поручио да Бањалука то неће допустити, јер не може Република Српска да остане без права гарантованих Повељом УН и разним конвенцијама које су донесене на нивоу исте те међународне заједнице.

Додик је истакао да ће увијек и свугдје упозоравати да је неодрживо да се настави са кршењем Дејтонског споразума и Устава БиХ и да Српска тражи враћање статуса по Уставу БиХ.

Он је упозорио да најновији приједлози уставних промјена значе ново развлашћивање Републике Српске, и указао да се са друге стране Република Српска проглашава кривом и оптужује како хоће сукобе.

– Не, ми само хоћемо да се спроводи Дејтонски споразум, да се спроводи Устав и не желимо да нам намећу рјешења – рекао је Додик.

Он је навео да је зато, уколико се процес не врати на становиште уважавања тражења Српске, рекао предсједнику Србије да се размисли под каквим околностима је могуће да се подржи пут Републике Српске.

– Ја разумијем у колико је сложеним околностима Србија везано за Косову и Метохију и разговоре. Ми подржавамо став Србије, нисмо признали Косово и БиХ неће признати. Имамо огромне притиске због тога и стално нам траже да промијенимо став. Наравно, ми ћемо пратити политику Србије на том плану – рекао је Додик.

Он је истакао да је Резолуција 1244 Савјета безбједности подједнако међународни документ као и Дејтонски споразум и у оквиру њега Устав БиХ.

– Не треба да доприносимо комплекснијем положају Србије. Ми смо овдје да сарађујемо, наша сарадња је дозвољена, није ни против кога. Захвалан сам предсједнику Вучићу као члан Предсједништва БиХ што је и у општинама Федерације пружао подршку, али се тамо када се поменуло Горажде одмах дигла харанга и против Србије и Вучића – рекао је Додик.

Додик је навео да је овај састанак био прилика за разговор о већ познатим закључцима које Народна скупштина Републике Српске донијела раније, са којима ће упознати и друге земље потписнице и свједоке Дејтонског споразума и друге важне земље у свијету.

– Сматрамо да имамо право да се бавимо политиком и одбраном статуса Републике Српске и да у том политичком процесу желимо да обезбиједимо подршку прије свега пријатеља, а и оних који не желе да чују на који начин се девастира Дејтонски споразум – рекао је Додик.

Он је истакао да се у БиХ Устав крши одлукама високог представника и Уставног суда, што смањује снагу и утицај Републике Српске.

Додик је објаснио да данас постоји високи представник који покушава да креира политике које иду у даљу разградњу Републике Српске.

– Ми не тражимо ништа осим да се спроведе Дејтонски споразум и Устав БиХ, онако како пише, а не како су то смислили да нам наметну и да нас обесправе до мјере да немамо ништа – рекао је Додик.

Он је истакао да сматра својом обавезом да Вучића упозна с тима и поручио да се у томе неће заморити јер му је обавеза да брани статус Републике Српске.

Додик је поручио да нема бошњачки народ потребе да се боји ни Србије, ни Републике Српске, али да би требало да се боји свог политичког руководства које не креира одрживе политике.

Он је указао да Бошњаци желе да претворе Хрвате у националну мањину, а не да буде конститутивни народ, а исто покушавају и са Србима.

– Ми смо веома добро прочитали „Исламску декларацију“ Алије Изетбеговића и у њиховом плану нема Републике Српске. Одговорићу и некима у Републици Српској: Зар ви мислите да је то наивно? То ми не заборављамо за разлику од вас који заборављате. Ми смо веома забринути због тог њиховог плана“ -рекао је Додик.

Он је поручио да га увијек изнова изненаде пријетње ратом из Сарајева у којима се поручује „ако не урадите тако, биће овако“.

Додик је истакао да га то брине имајући у виду да је у протеклих 20-30 година све учињено да Република Српска буде девастирана у смислу могућности да има своје оружане снаге како је било предвиђено Дејтоном.

Како је навео, намјенска индустрија Српске уништена је аферама о наводној сарадњи Српске са Садамом Хусеином, док истовремено у Федерацији БиХ постоји шест фабрика оружја које беспрекорно раде, имају подршку власти, која упозорава да оружје производе не само за извоз него и за „не дај Боже“, мислећи притом на Републику Српску и њено девастирање.

Додик је рекао и да са овом влашћу у Србији, Република Српска осјећа највећу подршку икада.

Додик је подсјетио да у свим општинама Републике Српске има пројеката које финансира Србија и указао да је то порука српском народу да Србија мисли и жели да подржи народ и на простору Републике Српске.

– Веома смо задовољни финализацијом разговора за област образовања, културе, изградње Спомен-простора Градина посвећеног спомену на страдање српског народа у Јасеновцу и договором везано за јединствен датум обиљежавања пробоја Солунског фронта као дана који ће се на исти начин обиљежити и у Србији и у Републици Српској – рекао је Додик.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар