РС и матица

Додик: Српска жели да живи слободно а не са онима који нас сматрају геноцидним – нема разлога за бригу

У ГРАДИШЦИ ОБИЉЕЖЕНА 29. ГОДИШЊИЦА ЗЛОЧИНАЧКОГ ПРОГОНА СРБА ИЗ ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ
  • Милорад ДОДИК: Приједлог резолуције о Сребреници подмукао је потез политичких представника Бошњака. И то је против српског народа. Геноцид се десио над Србима у Првом и Другом свјетском рату. И то сви знамо
  • „Ако се случајно резолуција усвоји, ми ћемо је одбацити. Ми те квалификације не можемо прихватити. Српски народ не жели рат, ми хоћемо мир, али смо спремни да штитимо Србе гдје год живе. Нема ни једног ралога за страх, ни бригу. Српска живи слободно и то – више него неке државе“
  • Предсједник Удружења Срба протјераних из западне Славоније Крсто ЖАРКОВИЋ: У првом егзодусу 1991. године простор западне Славоније напустило је 68.000 Срба под притиском хрватских снага. Данас је у западној Славонији, према попису Хрватске, остало око 17.000 Срба, од којих најмање 10.000 не живи на том подручју

РЕПУБЛИКА Српска жели да живи слободно, а не са онима који нас сматрају геноцидним, рекао је Милорад Додик.

Предсједник Српске је истакао да је приједлог резолуције о Сребреници подмукао потез политичких представника Бошњака.

– И то је против српског народа. И овдје хоћу да кажем да се геноцид десио над Србима у Првом и Другом свјетском рату. И то сви знамо – рекао је Додик у обраћању на обиљежавању 29 година од егзодуса Срба из западне Славоније у злочиначкој хрватској акцији „Бљесак“.

Истакао је да је очигледан циљ резолуције да се угрози биолошки опстанак и идентитет српскога народа.

– Ако се случајно резолуција усвоји, ми ћемо је одбацити. Ми те квалификације не можемо прихватити – рекао је Додик.

– Српски народ не жели рат, ми хоћемо мир, али смо спремни да штитимо Србе гдје год живе. Нема ни једног ралога за страх, ни бригу. Српска живи слободно и то – више него неке државе – навео је Додик.

Захвалио се предсједнику Србије Александру Вучићу на јасним порукама у Уједињеним нацијама.

– То је први предсједник Србије који је послао јасне поруке у УН-у – навео је Додик.

– Најгоре је што нико није одговорао за злочин над Србима у Западној Славонији. Али, важно је да се окупљамо сваке године и показујемо пијетет страдалим Србима. Наставићемо да градимо будућности у складу са нашим интересима. Изборили смо се за наша права и нашу Републику Српску. Наша земља је Српска, као и Србија – рекао је Додик на обиљежавању.

У Градишци је указано да је за само 36 часова протјерано ј5.000 Срба, убијено 283 људи, од којих 107 цивила међу којима и 12 дјеце.

Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је да је пут спаса на ријеци Сави постао пут насиља и смрти и да је то највећа опомена, те да су данас потребни јединство, као и јачање Републике Српске и њених институција:

– Највећа је опомена да требамо бити будни увијек и да будуће генерације граде мостове суживота и водећи рачуна о идентитету.

Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић истакао је да је важно да се подржи пројекат визуелног архива српског страдања јер свијет треба да види колективну српску жртву и да су Срби опет ти који гледају у будућност.

Предсједник Удружења Срба протјераних из западне Славоније Крсто Жарковић рекао је да је у првом егзодусу 1991. године простор западне Славоније напустило 68.000 Срба под притиском хрватских снага. Навео је да данас у западној Славонији, према попису Хрватске,остало око 17.000 Срба, од којих најмање 10.000 не живи на том подручју.

Вијенце на спомен-обиљежје у Градишци су положили предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, делегација Народне скупштине Српске, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, вицеконзул Конзулата Србије у Бањалуци, српски представници у институцијама БиХ, руководство Градишке и сусједних градова и општина.

Агресију на српску област Западна Славонија, која је тада била у саставу Републике Српске Крајине и под заштитом УН извршиле су хрватска војска и полиција 1. маја 1995. године.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар