ЈОШ је рано да се спекулише о садржају евентуалног договора Београда и Приштине, али „сваки договор који постигну двије стране“ мора да буде „специфично кројен” само за питање „односа Србије и Косова“, да не постане модел за друга питања и мора да допринесе регионалној стабилности и напретку региона ка ЕУ, наводе дипломатски извори у Бриселу за Танјуг.
Изјава европског комесара Јоханеса Хана да би Србију и Косово требало пустити да „сами нађу рјешење” за косовско питање, при чему не би требало „искључивати било коју опцију”, а које би требало да „буде подржано од стране свих у ЕУ“, не односи се директно „на промјену граница, нити на било које конкретно рјешење”, објашњавају упућени извори.
У ЕУ кажу да је још рано да се спекулише о садржају евентуалног договора Београда и Приштине, што подразумијева и став Уније о могућем питању корекције граница као рјешењу за свеобухватну нормализацију односа Срба и Албанаца.
Оно на чему ЕУ, као посредник у дијалогу Београда и Приштине инсистира, јесте да су управо те двије стране задужене да дођу до договора, а да је Унија, на челу са шефицом дипломатије Федериком Могерини, ту да им „помогне, али не и намеће” било какво рјешење.
„Комеасар Хан је поздравио одлучност предсједника Алкесандра Вучића и Хашима Тачија да дођу до рјешења и нагласио да сваки договор мора да буде „специфично кројен” за питање односа Србије и Косова, да не успостави модел за друга питања и мора да допринесе регионалној стабилности и напретку региона ка ЕУ”, оцјењују у Бриселу.
(Танјуг)
Додај коментар