РС и матица

Грајф: У Сребреници се десило масовно убиство, али то није геноцид – хашка верзија неће опстати

СЕДАМ ОД ДЕСЕТ ЧЛАНОВА НЕЗАВИСНЕ КОМИСИЈЕ ЗА СРЕБРЕНИЦУ ПРЕД НОВИНАРИМА У БЕОГРАДУ
  • Предсједник Комисије Гидеон ГРАЈФ (Израел): Дефиниција Хашког трибунала о геноциду неће издржати тест времена, јер је Комисија увјерена да се злочин у Сребреници не може назвати геноцидом
  • Новинар Федералне телевизија из Сарајева Дејан Кожул рекао је на прес-конференцији да је Свјетски јеврејски конгрес одбацио извјештај Комисије и затражио да њени чланови то прокоментаришу. Грајф му је кратко одговорио: „Наш извјештај није нетачан, a нетачан је чланак (на који се позивате)“
  • Стивен МЕЈЕР (Сједињене Државе): Запрепашћен сам што било ко прихвата као ваљан и важећи „Инцков закон“ који је кукавичким потез бившег високог представника... Идем из Београда у Бањалуку гдје ћу такође рећи да се у Сребреници није догодио геоноцид и надам се да нећу бити ухапшен
  • Маркус ГОЛДБАХ (Њемачка): Комисија сматра да догађаји у Сребреници одговарају дефиницији геноцида. Када смо погледали број убијених и упоредили их са ранијим догађајима, као што је Холокауст када је убијено неколико милиона људи, било је јасно колико је то велика разлика
  • Валтер МАНОШЕК (Аустрија): На Западу нико никад није чуо за (сребреничку) 28. дивизију. Само су вјеровали да су (Срби) убијали цивиле. Нису имали ту информацију јер је 25 година причана иста прича која нема везе са реалношћу

СЕДАМ од 10 чланова независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији 1992-1995. представило је свој извјештај и закључке у Прес-центру Удружења новинара Србије у Београду.

Пред новинарима из 17 редакција појавили су се предсједник Комисије Гидеон Грајф (Израел), потпредсједник Комисије Јукие Оса (Јапан), Маркус Голдбах (Немачка), Стивен Мејер (САД), Марија Ђурић (Србија), Аденреле Шинаба (Нигерија) и Валтер Маношек  (Аустрија).

Сви су сложно стали иза својих налаза и закључака, од којих је несумњиво најважнији: да у Сребреници 1995. јесте почињен злочин, али да тај злочин, према дефиницији и конвенцији Уједињених нација, не може бити подведен под појам геноцид.

Чланови Комисије, на челу са Грајфом, претходно су о свом извјештају, написаном на више од хиљаду страница, безмало три сата разговарали са представницима академске заједнице Србије.

Мејер, који је током 90-их био замјеник шефа америчких Међуагенцијских балканских оперативних снага које су се налазиле у сједишту ЦИА, рекао је да из Београда путује у Републику Српску и да се нада да неће бити ухапшен по „Инцковом закону“ иако је и у Београду поновио став да злочин у Сребреници није био геноцид. Нагласио је да ће исто говорити и у Бањалуви и наставио:

– Ми кажемо да оно што се десило у Сребреници не потпада под геноцид. Било је масовно убиство и то је било ужасно и рекли смо Влади Републике Српске да су Срби ту починили злочине. Али, ту има и нешто што је и Влада Републике Српске рекла – хоћемо да видимо шта се десило у прошлости, да се помиримо са тим да бисмо могли да имамо бољу будућности – рекао је Мејер.

Стивен Мејер (Фото: Прес центар УНС)

Извјештај Комисије  је обухватио страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. године у општинама Сребреница, Братунац, Зворник, Милићи и Власеница.

Судови су досад пресуђивали искључиво за злочине почињене у јулу 1995. године, али је Комисија утврдила да је и тада највећи број Бошњака страдао у борбеним дејствима и ратним сукобима.

Указала је да је за време пробоја према Тузли на целој рути, у борбама и међусобним обрачунима, укључујући самоубиства и страдања у минским пољима, страдало између четири и пет хиљада Бошњака.

Грајф је нагласио да Комисија стоји иза сваког слова свог Извјештаја и да јој је једини циљ била истина.

– Дефиниција Хашког трибунала о геноциду неће издржати тест времена, јер је Комисија увјерена да се злочин у Сребреници не може назвати геноцидом. Наш завршни извјештај требало би да допринесе јачању повјерења и толеранције између народа у БиХ и коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација.

Потпредсједник комисије Јукие Оса (Фото: Прес центар УНС)

Додао је да Комисија – иако не сматра да се радило о геноциду – препознаје чињеницу да су хиљаде људи, углавном ратних заробљеника, убијене на најстрашнији начин и да сматра да они одговорни за те гнусне злочине треба да буду кажњени.

Кључно је, како је казао, и да се термин `геноцид` не користи олако:

– Ако би тај термин користили стално, он би постао фраза, а свака војска у сукобима би била проглашена геноцидном.

Посебно је истакао да се злочини у Сребреници не могу сматрати геноцидом према члану 6а Римског статута.

Марија Ђурић (Фото: Прес центар УНС)

Новинар Федералне телевизија из Сарајева Дејан Кожул рекао је на прес-конференцији да је Свјетски јеврејски конгрес одбацио извјештај Комисије и затражио да њени чланови то прокоментаришу.

Још их је упитао: „На који начин мислите да овај извјештај као истину представите остатку свијета уколико се зна да су пресуде, што Међународног суда правде, а и самог суда у Хагу, донешене. а оне се тичу самога геноцида?“

Грајф му је кратко одговорио:

Могу само да кажем да наш извјештај није нетачан, a нетачан је чланак (на који се позивате)“.

Маркус Голдбах (Фото: Прес центар УНС)

Правник Маркус Голдбах, који се током каријере специјализовао за случајеве у вези са Холокаустом и другим геноцидима, такође је нагласио да Комисија не сматра да догађаји у Сребреници одговарају дефиницији геноцида.

– Када смо погледали број убијених и упоредили их са ранијим догађајима, као што је Холокауст када је убијено неколико милиона људи, било је јасно колико је то велика разлика – рекао је Голдбах.

Мејер рекао да је запрепашћен што било ко прихвата као ваљан и важећи „Инцков закон“ који је назвао кукавичким потез бившег високог представника.

– Не могу да вјерујем да човјек који је описан као кукавица три дана прије него што напусти БиХ и своју дужност прогласи закон за који каже да мора да га усвоји без икаквих измјена – рекао је Мејер.

Аденреле Шинаба (Фото: Прес центар УНС)

У Извјештају се наводи да је за злочине над бошњачким становништвом на подручју сребреничке регије пред Хашким трибуналом вођен поступак против 27 лица, од којих је 20 правоснажно осуђено на четири доживотне казне и 272 године затвора.

Упозорава се да су на судије снажно утицали западни медији који су муслиманску страну приказивали у контексту одбране од српских снага.

– На Западу нико никад није чуо за (сребреничку) 28. дивизију. Само су вјеровали да су (Срби) убијали цивиле. Нису имали ту информацију јер је 25 година причана иста прича која нема везе са реалношћу – истакао је Валтер Маношек.

Комисија је поново позвала свјетску научну, академску и стручну заједницу да наставе истраживања ове трагичне теме, ради њеног измјештања из сфере манипулација у сферу науке и струке.

Валтер Маношек (Фото: Прес центар УНС)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар