- Предсједник Београдског форума за свет равноправних Живадин ЈОВАНОВИЋ: Анталија је искоришћена прилика за искорак Републике Српске на међународном плану и потврду њеног положаја утврђеног Дејтоном, који значи да Српска носи одговорност за свој унутрашњи развој и сарадњу на међународном плану, што нико не може диктирати, нити спутавати
- „Састанци које су највиши званичници Републике Српске имали у Анталији истовремено су и порука онима у Сарајеву који имају илузије да је могуће реинкарнирати унитарну БиХ у данашњим условима – порука да то није могуће.
- „За то има мање услова него икада, јер глобални развој иде ка томе да се доследно спроводе међународни уговори и поштује међународно право, као и посебан статус Републике Српске“
БИВШИ шеф дипломатије СР Југославије Живадин Јовановић рекао је да Америка, Њемачка и илегални високи представник у БиХ желе да ствари окрену наопачке, па да Републику Српску испразне, одузму јој све надлежности и да све што је договорено у Дејтону остане љуштура без садржаја, али да је Дипломатски форум у Анталији показао да то неће ићи онако како су западне силе замислиле.
Он је истакао да су сусрети предсједника Републике Српске Милорада Додика и српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић са лидерима Турске и Мађарске Реџепом Тајипом Ердоганом и Виктором Орбаном, шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом и представницима земаља чланица ЕУ изузетно важни за афирмацију положаја Српске и њене самосталности у складу са Дејтонским мировним споразумом.
– То је била прилика за искорак Републике Српске на међународном плану и потврду њеног положаја утврђеног Дејтоном, који значи да Српска носи одговорност за свој унутрашњи развој и сарадњу на међународном плану, што нико не може диктирати, нити спутавати – рекао је Јовановић и нагласио да учешће Додика и Цвијановићеве на Дипломатском форуму у Анталији има вишеструк значај.
Јовановић, који је и предсједник Београдског форума за свијет равноправних, навео је да су састанци које су највиши званичници Републике Српске имали у Анталији истовремено и порука онима у Сарајеву који имају илузије да је могуће реинкарнирати унитарну БиХ у данашњим условима да то није могуће.
– За то има мање услова него икада, јер глобални развој иде ка томе да се доследно спроводе међународни уговори и поштује међународно право, као и посебан статус Републике Српске – рекао је Јовановић.
Према његовом мишљењу, веома је значајно и то што се показује да притиске, пријетње и санкције које су иницирале САД према руководству Републике Српске и предсједнику Српске Милораду Додику немају подршку ни међу најзначајним америчким савезницима као што је Турска.
– То је сигнал да је неопходан повратак нормалним односима и нормалном пословању Републике Српске у складу са њеним статусом утврђеним Дејтоном и дејтонским Уставом – нагласио је Јовановић.
Он је истакао да се индиректно шаље порука свима који врше притисак и пријете руководству Републике Српске и њеном предсједнику Милораду Додику да то не наилази на плодно тло као што су САД можда очекивале и да то може да се врати као бумеранг иницијаторима.
Јовановић је рекао да се показује да нису само Русија или Мађарска против тих притисака, него и Турска као једна од најважнијих чланица НАТО-а и најзначајнијих савезница Америке.
Он је указао да су разговори Додика и Цвијановићеве са домаћинима самита у Анталији значајни за развијање билатералне сарадње Републике Српске и БиХ са Турском као регионалном силом.
– Ријеч је о земљи са значајним потенцијалима, која има важан интерес за развој сарадње са земљама Балкана, посебно са БиХ и са Републиком Српском – напоменуо је Јовановић.
Он је оцијенио да пројекти изградње ауто-пута Београд – Сарајево и Хидроелектране „Мрсово“ код Рудог, коју гради турска компанија, а о којима је било говора и у Анталији, имају шири значај за развој на Балкану, посебно у области енергетике и инфраструктуре.
– То у датим условима многих покиданих веза и енергетске кризе има велики значај. Активирање хидропотенцијала реке Дрине је нешто што дуго чека на реализацију. Разговори о изградњи хидроелектрана на средњем току Дрине и други пројекти попут `Бук Бијеле` због тога имају капиталан значај – рекао је Јовановић.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик и српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић на Дипломатском форуму у Анталији састали су се са турским предсједником Реџепом Тајипом Ердоганом, министром спољних послова Руске Федерације Сергејем Лавровом, мађарским премијером Виктором Орбаном и министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом.
Додик и Цвијановићева су разговарали и са министром иностраних послова Словачке Јурајом Бланаром, као и са специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.
(Срна)
Додај коментар