- У Дејтону је договорено да се створи државна заједница, али да се обезбиједи да ни у једној институцији нема прегласавања народа и ентитета, и да се никада не може уништити оно што су унијели у БиХ. Зато су постављени односи у Уставу кроз паритет (1:3) и да ни једна одлука не може бити донесена на начин да један народ прегласа други, а уколико се то технички изведе имамо заштиту виталног националног интереса два носиоца суверенитета: народа и ентитета
- Стога у Предсједништву БиХ српски члан штити ентитетски национални интерес, у Савјету министара коначна одлука се не може донијети без гласа министара из Српске, у Дому народа не може бити прегласавања јер постоји механизам заштите националног интереса народа, а у Представничком дому постоји механизам заштите кроз ентитетско гласање
- Треба схватити да Срби који гласају у Народној скупштини Српске против виталног националног интереса – гласају против Републике Српске. Тако се руши и Република Српска и способност српског народа да сачува своје национално и политичко биће. Тако се руши способност српског народа да га нико не превлада, али руши и дејтонска БиХ. Обавезни смо према народу да искористимо све капацитете, а који су у складу са Уставом и законима, да одбранимо Републику Српску и дејтонску БиХ
ДА СУ они који су се борили за Републику Српску у Дејтону 1995. године знали да ће се 30 година касније десити да неко у Народној скупштини гласа против виталног националног инереса заштите ентитета, никад не би ни дошло до стварања државне заједнице БиХ, изјавио је професор уставног права Синиша Каран.
– Срби, Хрвати, али и Бошњаци, нажалост, испоставиће се лажно, пристали су да уђу у овакву државу. Сви су пристали да се скроји држава, али у којој постоји механизам због којег ниједан народ неће владати другим и да сваки народ може у сваком моменту апсолутно заштитити своје национално и политичко биће. Да нису договорени механизми заштите не би било ни БиХ – појаснио је Каран.
Он је поновио да је Народна скупштина коначни ауторитет јер су у њој представници Републике Српске и српског народа који изражавају представничку вољу тог народа, артикулишу је и штите управо кроз заштиту виталног националног интереса.
– Те 1995. године у Дејтону је договорено да се створи државна заједница, али да се обезбиједи да ни у једној институцији нема прегласавања народа и ентитета, и да се никада не може уништити оно што су унијели у БиХ. То је суштина федералне државе. Зато су постављени односи у Уставу кроз паритет (1:3) и да ни једна одлука не може бити донесена на начин да један народ прегласа други, а уколико се то технички изведе имамо заштиту виталног националног интереса два носиоца суверенитета: народа и ентитета – указао је професор Каран.
Стога, додао је, у Предсједништву БиХ српски члан штити ентитетски национални интерес, у Савјету министара коначна одлука се не може донијети без гласа министара из Републике Српске, у Дому народа не може бити прегласавања јер постоји механизам заштите националног интереса народа, а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ постоји механизам заштите кроз ентитетско гласање.
– Значи, морамо бити јасни да су највећи непријатељи Републике Српске и дејтонске БиХ они који сруше капацитет било којег народа да заштити свој национални интерес и своје политичко биће.
Свако онај ко наруши ове принципе на којима почива државна заједница аутоматски руши дејтонску БиХ и директно је против државотворног статуса Републике Српске којег је унијела у БиХ – упозорио је Каран.
Он је нагласио да је питање заштите виталног националног интереса уставноправне природе и потврђује важност и неопходност борбе Републике Српске за слово Дејтона, јер се, како каже, ми боримо за федералне инструменте у којима нећемо дозволити ниједну одлуку која је на штету српског народа, али и других народа који на располагању имају исте механизме заштите.
Треба препознати и схватити, навео је Каран, да Срби који гласају у Народној скупштини Републике Српске против виталног националног интереса – гласају против Републике Српске.
– Тако се руши и Република Српска и способност српског народа да сачува своје национално и политичко биће. Тако се руши способност српског народа да га нико не превлада, али руши и дејтонска БиХ. Обавезни смо према народу да искористимо све капацитете, а који су у складу са Уставом и законима, да одбранимо Републику Српску и дејтонску БиХ – закључио је Каран.
(Срна)
Додај коментар