РС и матица

Каран: Сви ратови које је водио српски народ били су одбрамбени и отаџбински

СРПСКА ОБИЉЕЖИЛА ДАН БОРАЦА ОДБРАМБЕНО-ОТАЏБИНСКОГ РАТА И ПОЧЕТАК ПРВОГ СРПСКОГ УСТАНКА
  • Положени вијенци на Споменик вожду Карађорђу у Добруну, а потом служен помен и положено цвијеће на Централни споменик браниоцима Републике Српске, на Тргу палих бораца у Вишеграду
  • У Спомен-храму на Вучијаку су служени Света литургија и парастос за 626 погинулих бораца са подручја општине Прњавор, а обиљежено је и 30 година од смрти Вељка Миланковића, команданта „Вукова са Вучијака“

Извор: РТРС

РЕПУБЛИКА Српска данас обиљежава Дан бораца Одбрамбено-отаџбинског рата, током којег је погинуло 23.752 припадника Војске и полиције Српске.

У оквиру обиљежавања овог историјског догађаја положени су вијенци на Споменик вожду Карађорђу у Добруну, а потом и служен помен и положено цвијеће на Централни споменик браниоцима Републике Српске, на Тргу палих бораца у Вишеграду.

Вршилац дужности министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Синиша Каран рекао је новинарима да је историју српског народа обиљежила борба за слободу.

Према његовим ријечима, сви ратови које је водио српски народ били су одбрамбени и отаџбински.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић рекао је да је потребно да Министарство рада и борачко-инвалидске заштите и Влада Републике Српске борце, ратне војне инвалиде и породице погинулих бораца ставе на прво мјесто као највећи приоритет.

Радан Остојић

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић обраћајући се присутнима рекао је да се обиљежавањем Првог српског устанка и Дана бораца показује поштовање за жртве које су дате за стварање Републике Српске, у којој се данас слободно живи и која је брањена и одбрањена крвљу предака.

Присутнима се у име Владе Србије обратио и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић који је рекао да овај дан симболише јединство српског народа.

Он је истакао да је више од 20.000 бораца дало своје животе за част отаџбине српског народа.

Обиљежавању Првог српског устанка и Дана бораца у Вишеграду присуствовали су и изасланик предсједника Републике Српске Александра Мићић, делегација Народне скупштине Републике Српске и посланици Парламентарне скупштине БиХ, начелници општина Вишеград, Ново Горажде, Соколац и представници општина Фоча, Рудо и Билећа.

У Спомен-храму на Вучијаку данас су, поводом Дана бораца Републике Српске, служени Света литургија и парастос за 626 погинулих бораца са подручја општине Прњавор, а обиљежено је и 30 година од смрти Вељка Миланковића, команданта „Вукова са Вучијака“.

Дан бораца Одбрамбено-отаџбинског рата обиљежен је и у Новом Граду, а тим поводом положени су вијенци и прислужене свијеће код Централног спомен-обиљежја погинулим борцима Војске Републике Српске.

Предсједник Борачке организације Нови Град Маринко Гачић рекао је да су борци ВРС дали немјерљив допринос у одбрани Српске.

Замјеник начелника општине Бојан Лукач рекао је да општина Нови Град има добру сарадњу са организацијама проистеклим из минулог рата.

У редовима Новоградске бригаде било је 5.500 бораца, њих више од хиљаду је рањено, а од 348 погинулих бораца из Новог Града 248 су били припадници Новоградске бригаде, која је одликована Орденом Немањића.

Обиљежавање Дана бораца и Првог српског устанка симболизује борбу српског народа за слободу и све нас обавезује да чувамо успомене на хероје који су животе дали за Републику Српску, поручено је из Шамца.

– Да бисмо пренијели дух традиције предака, да бисмо на млађе нараштаје пренијели оно што су њихови преци учинили да би они данас могли да живе у слободној Републици Српској – поручио је Радован Зорановић предсједник Борачке организације општине Шамац.

У Милићима је служен парастос у Спомен-соби и положено цвијеће на централно спомен-обиљежје.

Предсједник Борачке организације Драгутин Ђуричић изјавио је новинарима да никада неће заборавити оне који су животе уградили у темеље Републике Српске, апелујући на надлежне институције да у наредном периоду више пажње посвете бившим борцима који се налазе у тешкој материјалној ситуацији.

За одбрану Котор Вароша живот је у протеклом раду положило 305 бораца, рекао је данас предсједник општинске Борачке организације Миладин Савановић.

Он је додао да је ово дан евоцирања успомена на пут которварошких ратних јединица и сабораца који су уградили своје животе у темеље Републике Српске.

Савановић је честитао празник и истакао да је 14. фебруар један од најзначајнијих датума у историји српског народа, јер се данас обиљежава и 219 година од подизања Првог српског устанка.

Република Српска обиљежава Дан бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске, у којем су живот дала 23.752 припадника Војске и полиције Српске, и 219 година од подизања Првог српског устанка.

Први српски устанак подигнут је 15. фебруара 1804. године у Орашцу, а у њему су, осим хајдучких чета, учествовали сеоско становништво и српска војска која је имала 25.000 војника.

Организатори обиљежавања Дана бораца Српске и Дана Првог српског устанка су БОРС и Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар