- Емир КУСТУРИЦА: ,,Искуство највећег стратишта српског народа од Косовске битке, кривицом хрватских усташа, али и нашом кривицом, показује да нисмо у стању чак ни да попишемо жртве које су тамо страдале. Из тога проистичу све невоље у којима ми живимо данас”
- Гидеон ГРАЈФ: ,,Упркос свим полемикама о броју страдалих у Јасеновцу, одговорно тврдим да је око 700.000 људи на бруталан начин убијено у том логору. Ако узмемо у обзир и све мученике који су изгубили живот на путу до Јасеновца, тај број би могао да буде и већи”
СТВАРАЛАЧКА кошница Андрићграда протекле суботе је изнедрила још један нови пројекат. Овога пута реч је о играном филму који би режирао прослављени Емир Кустурица у сарадњи с др Гидеоном Грајфом, светски признатим експертом за Аушвиц.
Била је то сцена која можда остаје за историју – у пословичној ужурбаности која краси збивања у Андрићграду, у мултиплексу ,,Доли Бел”, у коме су се смењивали догађаји, др Грајф и Кустурица, пред лицем бројних присутних, започели су разговоре о филму који би, коначно, приказао дубину пакла усташког логора уништења Јасеновац, тај геноцидни котао у коме је беспримерно зло прогутало животе око 700.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста у НДХ.
Двојица старих познаника, сарадника и пријатеља, разговарали су непосредно по завршетку трибине на којој је др Грајф исцрпно говорио о резултатима својих истраживања, сабраним у његовој недавно објављеној књизи ,,Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности”.
О тој монументалној студији, штампаној у Тел Авиву на српском, хебрејском и енглеском језику, недавно смо обавестили наше читаоце. Издавачи монографије су Институт за Холокауст Шем Олам из Израела, Фондација за пројекте о Холокаусту из Мајамија (САД) и Академски колеџ Оно из Израела. Подсетимо, у овој студији професор Грајф, светски познат борац против ревизије историје, износи упоредну анализу два, према његовом суду, ,,најстрашнија логора смрти и уништења” – Аушвица и Јасеновца.
Обраћајући се присутнима на почетку промоције, Емир Кустурица је изнео став да је овај догађај важан тренутак у историји Вишеграда.
,,Искуство највећег стратишта српског народа од Косовске битке, кривицом хрватских усташа, али и нашом кривицом, показује да нисмо у стању чак ни да попишемо жртве које су тамо страдале. Из тога проистичу све невоље у којима ми живимо данас”, навео је Кустурица.
Према његовим речима, ,,ово сусретање с професором Грајфом заправо је покушај да се оживи слика онога што је Јасеновац значио за нас” и да, као што чине Јевреји, ,,своје сећање доведемо до нивоа институције”, третирајући Јасеновац као ,,врсту погрома која није забележен у људској историји”.
Из опсежног излагања др Грајфа, износимо само два битна момента.
,,Упркос свим полемикама о броју страдалих у Јасеновцу, одговорно тврдим да је око 700.000 људи на бруталан начин убијено у том логору. Ако узмемо у обзир и све мученике који су изгубили живот на путу до Јасеновца, тај број би могао да буде и већи”, рекао је Грајф.
Тврдњу о Јасеновцу као логору уништења он је аргументовао и изношењем података о 57 метода којима су усташе мучиле и убијале заточене у том логору. На основу изворних сведочења и сакупљене документације, ову листу сачинио је др Израел Хершковиц, професор анатомије и антропологије, форензичар и консултант Међународне експертске групе ГХ7 из Израела.
С нарочитом пажњом присутни су саслушали сведочење Јелене Бухач Радојчић и Гојка Ромчевића Мраовића, својевремено деце-логораша, која су упознала страхоте логора Јасеновац, Стара Градишка и Јастребарско.
Посебну захвалност Радојчићева је изразила амбасадору др Љиљани Никшић, координаторки српско-јеврејског академског пројекта Јасеновац, покренутог пре три године, и Катарини Трипковић, чије су две скулптуре видели присутни на промоцији.
Колико је далеко одмакао рад на будућем дугометражном филму о Јасеновцу, уверили смо се када је после промоције др Грајф, директор Међународне експертске групе ГХ7, уручио Емиру Кустурици неку врсту елабората на коме су радили експерти за различита питања. Међу њима је и, у Андрићграду присутан, португалски генерал Карлос Мартинс Бранко, који је од 1994. до 1996. године био заменик шефа мисије војних посматрача Унпрофора за Хрватску и БиХ.
Мемоарском књигом ,,Рат на Балкану”, у којој је изнео и суптилну анализу злочина почињеног у Сребрници, поричући тврдње да је то био геноцид, изазвао је праву буру.
Генерал Бранко је дошао на идеју да се предавање о Јасеновцу одржи и у Португалији.
У документацији предатој Кустурици, изнети су и детаљи о страшној судбини рођака Николе Тесле и Теодора Херцла, који су страдали у Јасеновцу.
Овај филмски пројекат ће, поред др Грајфа као консултанта за ,,фабрике смрти”, окупити и експерте за друга питања, каква су, на пример, војне операције или доживљене и преживљене тортуре. У том тиму стручњака наћи ће се познаваоци проблема из Португалије, Израела и Канаде, вероватно и из још неких земаља.
Подсећамо и да је књига др Грајфа ,,Плакали смо без суза” – писана на основу сведочења зондеркомандоса из Аушвица – послужила као предложак мађарском режисеру Ласлу Немету за снимање филма ,,Шаулов син”, за који је Немет 2016. године добио Оскара за најбољи инострани филм и Златни глобус у истој категорији.
Све у свему, стваралачка кошница Андрићграда, поменута на почетку, протекле суботе је покренула замајац новог вида сарадње Емира Кустурице и Гидеона Грајфа, за коју се надамо да ће резултирати изузетним филмским остварењем.
Наставак разговора уследиће брзо. Професор Грајф нам је саопштио да је свог пријатеља Емира Кустурицу позвао у узвратну посету Израелу у јануару наредне године.
Посвета деце-логораша
Посебно дирљиво било је обраћање Јелене Бухач, која је прочитала посвету коју су она и Ромчевић исписали на примерку Грајфове књиге поклоњене Кустурици.
,,Драгом Емиру Немањи Кустурици, за срећан почетак реализације филма о Јасеновцу на који се чекало 73 године од завршетка Другог светског рата. Жртве заслужују памћење и монументални холивудски филм с најпознатијим светским именима филмске уметности који, сине, Ти можеш да изведеш.
Ми ћемо, сине, бити глас јасеновачких великомученика докле год дишемо и док смо у животима. ми ћемо бити њихов глас а ти, сине, својим ремек-делом, за нашу напаћену душу спас.
Свету се мора рећи истина о Јасеновцу. Овај Твој филм, сине, и јасеновачко мучеништво, биће на тај начин забележени у колективној меморији човечанства и сачувани за нове генерације, да се мучеништво више никад не понови.
Захвални деца-логораши, мајка Јелена Бухач Радојчић, Јасеновац – Стара Градишка, и Гојко Ромчевић Мраовић, Јастребарско.”
(„Политика“)
Додај коментар