РС и матица

„Опростићемо – ако будемо могли, заборавити – само ако нас не буде било“

У АЛЕКСИНЦУ ДРЖАВА ОБИЉЕЖИЛА ДАН СЈЕЋАЊА НА ЖРТВЕ НАТО АГРЕСИЈЕ НА СРБИЈУ 1999.
  • Александар ВУЧИЋ: Ту кампању назвали су Милосрдни анђео, као да се то може подвести под било шта људско… Данас имамо једну карту у рукама на коју они који су нас убијали нису рачунали. Имамо право да кажемо шта су нам радили и шта нам данас раде. Имамо право да кажемо шта мислимо и кроз шта пролазимо. То право ћемо искористити до краја
  • ВУЧИЋ:  Рекли су нам да је то борба против диктатуре, против лоших људи на власти. Када није више било лоших људи са власти, онда су протерали наш народ са Косова, а онда нас одвојили од Црне Горе, да би, из њиховог угла, одузели нам Косово. Други разлог да нам данас прете јесте то што не признајемо оно што они признају. Ми смо у праву, а они знају да нису у праву и да никада нису били у праву. Ова земља је убијана без дозволе Савета безбедности УН, први пут у историји
  • Милорад ДОДИК: Југославија је била наша историјска заблуда у којој су Срби дали своју државу. Данас Срби желе да се укључе у све цивилизацијске токове. Наша слобода је увијек значила државу. Србија данас може бити поносна на чињеницу да опоравља своју економију. Морамо се окупити око онога што данас Србија јесте. Предсједник Вучић данас гради стабилну, у региону најјачу земљу
  • На свечаној церемонији Дана сјећања подршку Србији дали су амбасадори Русије, Кине, БиХ, Кипра, Кубе, Палестине, Катара, Индонезије и Египта

ПРЕД више од 15.000 људи у Алексинцу је одржана државна церемонија Дана сећања, коју је предводио председник Александар Вучић

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић и председница Владе Ана Брнабић присуствовали су Дану сећања који је обележен на платоу испред Центра за културу и уметност у Алексинцу.

Овај мали град на југу Србије гађан је шест пута током 78 дана НАТО агресије и том приликом је погинуло 11 особа.

Председник Србије Александар Вучић обратио се присутнима у Алексинцу:

– Данас се навршава пуних 19 година од најтежег времена за нашу земљу, од када је симбол неправде нанет народу који није ни слутио да ово може да га задеси. Ту кампању назвали су Милосрдни анђео, као да се то може подвести под било шта људско. Како се зове тај злочин? Шта данас да кажемо пошто су нам убили 2.500 људи у тачно толико напада? Један човек за један напад. Шта ја да кажем овде у Алексинцу који је више пута бомбардован? Да ли је неко постао каплар од наше крви? – рекао је председник Вучић.

– Широм Србије убијани су људи са историјом, жељама, сновима и надом. Докторе Гајо, ја вам се дивим. Изгубили сте овде и сестру и мајку и оца. Ја сам заплакао, а ви ни сузу пустили нисте. Е, то је српска снага. Хвала вам на томе. Јесте тај гадни израз колатерална штета смишљен као оправдање, али када овде дођете – скривања више нема.

Фото: Танјуг / Димитрије Гол

– Рекли су нам да је то борба против диктатуре, против лоших људи на власти. Када није више било лоших људи са власти, онда су протерали наш народ са Косова, а онда нас одвојили од Црне Горе, да би, из њиховог угла, одузели нам Косово. Други разлог да нам данас прете јесте то што не признајемо оно што они признају. Ми смо у праву, а они знају да нису у праву и да никада нису били у праву. Ова земља је убијана без дозволе Савета безбедности УН, први пут у историји – рекао је председник Вучић.

Додао је да је Србија данас економски јача и моћнија и да се подиже.

– Узели су нам и више него што смо имали. Убили су нас овде, у Варварину, Београду, Новом Саду, Нишу. Убијали су децу на ношама, старце по парковима. Данас су наше жртве за њих имагинарне. Зато је овде данас само један део дипломатског кора и хвала вам што осуђујете агресију.

На свечаној церемонији дана сећања подршку Србији дали су амбасадори Русије, Кине, БиХ, Кипра, Кубе, Палестине, Катара, Индонезије и Египта.

– Ово је Србија, земља која има своје достојанство. Никада нећемо заборавити оне који су за своју земљу дали животе. Неће Србија бити понижена. Данас имамо једну карту у рукама на коју они који су нас убијали нису рачунали. Имамо право да кажемо шта су нам радили и шта нам данас раде. Имамо право да кажемо шта мислимо и кроз шта пролазимо. То право ћемо искористити до краја. Памтићемо имена свих који су нам страдали.

Председник Србије додао је да је Србија успела да се подигне из пепела.

– Успели смо да се подигнемо из пепела, и само тражимо да будемо своји на своме и ништа више. Ми ћемо да наставимо да се боримо за компромис и да понављамо да нам је Србија лепа и да сваки дан напредује. Ово је наша домовина. Србију, драги пријатељи, више нико неће моћи да напада. Никада никоме нећемо да претимо. Чуваћемо мир и стабилност, али никоме нећемо дозволити да понизи Србији. Нека је вечна слава свим страдалима. Живела слободна, живела непокорена, живела Србија.

Фото: Танјуг / Димитрије Гол

На свечаности поводом годишњице НАТО бомбардовања присутнима се обратио и председник Републике Српске Милорад Додик:

– Поново обиљежавамо страдање нашег народа од оних који су то чинили само да би се вјежбали, који су изабрали Србију и српски народ као мету. Убијали су наш народ и дјецу. Како опростити – никако. Никада нећемо заборавити. Нема их данас овдје, нема их код породица страдалих, нема их нигдје. Најтеже је онима који су изгубили најмилије – рекао је Додик и додао:

– Србија је у свим овим тешким годинама успјела да врати достојанство. Југославија је била наша историјска заблуда у којој су Срби дали своју државу. Данас Срби желе да се укључе у све цивилизацијске токове. Наша слобода је увијек значила државу. Србија данас може бити поносна на чињеницу да опоравља своју економију. Морамо се окупити око онога што данас Србија јесте. Предсједник Вучић данас гради стабилну, у региону најјачу земљу. Живјела Србија и живјела Република Српска – закључио је Додик.

Сведок страдања у Алексинцу био је доктор Братислав Миладиновић.

– Моји најмилији нестали су у трену, баш овде у питомом Алексинцу. Живимо у нади да ће правда бити задовољена. НАТО је одговоран за оно што је урадио, а за та дела ће и одговарати.

Назив церемоније је „Опростићемо, ако будемо могли, заборавити – само ако нас не буде било“, а почела је симболично, гашењем расвете и звуком сирене за ваздушну опасност.

Фото: Танјуг / Димитрије Гол

На тргу у Алексинцу окупио се велики број грађана, који, као и гости, представници државних институција и владе, држе свеће у част погинулих у бомбардовању.

На почетку је, под диригентском палицом Бојана Судхића, изведен део Мокрањчеве литургије „Тебе појем“.

Агресија НАТО-а на Србију прва је војна интервенција у историји извршена на једну земљу без одобрења Савета безбедности УН, а током 78 дана, колико је трајало, убијено је око 2.500 људи.

Погинуо је 1.031 припадник Војске и српске полиције, а теже и лакше рањено око 6.000 цивила, међу њима 2.700 деце.

Рањена су 5.173 војника и полицајца, а десетак особа се и даље воде као нестале.

Укупна материјална штета процењена је на више десетина милијарди долара. Ратни губици НАТО-а у људству и техници никада нису обелодањени.

Изведено је 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље, при чему је коришћена и муниција са осиромашеним уранијумом.

http://informer.rs/vesti/politika/374741/da-se-ne-zaboravi-godisnjica-nato-agresije-vucic-u-aleksincu

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар