РС и матица

Поповић у Пекингу потписао уговоре о градњи Српско-кинеског индустријског парка на 320 хектара

НАЛАЗИЋЕ СЕ У БЕОГРАДУ (У БОРЧИ) И БИЋЕ НАЈВЕЋИ И НАЈМОДЕРНИЈИ У ЈУЖНОЈ ЕВРОПИ
  • Министар за иновације и технолошки развој Србије Ненад Поповић рекао по потписивању уговора: Очекујем да радови на изградњи парка отпочну до краја ове године. Индустријски парк ће се градити у три фазе, у њега ће бити уложено преко 300 милиона евра
  • «Желимо да у Београд привучемо високотехнолошке компаније из Кине и целог света. Већ сам о томе водио разговоре у Кини и задовољан сам јер већ сада више од 40 кинеских компанија показује спремност да у нашем индустријском парку започне производњу. Очекујемо да ће у будућности у Парку радити преко хиљаду компанија различитих профила, које ће запослити више од 10 хиљада људи»

МИНИСТАР за иновације и технолошки развој Србије, Ненад Поповић, потписао је три споразума са кинеском компанијом China road and Bridge Corporation (CRBC) којима се стичу услови за почетак радова на реализацији пројекта Српско-кинеског индустријског парка у Борчи.

Потписани су Уговор о развоју пројекта, Уговор о оснивању заједничке компаније, као и пословни план Српско-кинеског индустријског парка који ће се простирати на 320 хектара у Борчи у Београду.

„Очекујем да радови на изградњи парка отпочну до краја ове године. Захвалан сам свим колегама у Влади Републике Србије, као и нашим кинеским партнерима, што смо водили ове преговоре ефикасно и што на крају тог процеса имамо видљив резултат”, рекао је Поповић и додао да ће се Индустријски парк градити у три фазе и да ће у изградњу бити уложено преко 300 милиона евра.

Он је указао да ће се у Парку градити индустријски и пословни објекти, а да ће, поред традиционалних грана привреде, акценат бити стављен на развој иновација и високих технологија.

„Желимо да у Београд привучемо високотехнолошке компаније из Кине и целог света. Већ сам о томе водио разговоре у Кини и задовољан сам јер већ сада више од 40 кинеских компанија показује спремност да у нашем индустријском парку започне производњу. Очекујемо да ће у будућности у Парку радити преко хиљаду компанија различитих профила, које ће запослити више од 10 хиљада људи”, рекао је Поповић.

Он је истакао да реализацијом пројекта Српско-кинеског индустријског парка у Борчи, Србија постаје један од кључних технолошких партнера Кине у оквиру иницијативе „Појас и пут”.

„Поред тога што дугорочно учвршћује нашу билатералну сарадњу са Кином, овај пројекат доприноси подизању капацитета Републике Србије у области иновација, ИТ и дигиталне економије у глобалним оквирима, и утиче на останак младих инжењера и научника у Србији”, рекао је министар.

Поповић је истакао да је пројекат Српско-кинеског индустријског парка у Београду заједничка идеја и визија предсједника Србије Александра Вучића и предсједника Кине Си Ђипинга, без чије подршке, према његовим ријечима, не би било могуће остварити напредак у преговорима српске и кинеске стране.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар