- Министар Никола СЕЛАКОВИЋ: Србија је својом победом у ратовима, сврставајући се у редове оних који су се борили за слободу и правду, стекла историјски и морални капитал и победнички дух. Некада на војном пољу, а данас у економији, култури, спорту и другим областима
- Селаковић је претходно положио је вијенац на Споменик незнаном јунаку на Авали и у спомен-књизи написао да је „победа славне српске војске у Великом рату немерљив допринос моралном и историјском капиталу српске нације и један од темељних основа да себе и своје претке и потомке можемо да сматрамо победницима“
- Вијенце су на београдском Новом гробљу положили представници Министарства одбране Србије, замјеница градоначелника Београда Весна Видовић, шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре, амбасадор Русије у Србији Александар Боцан – Харченко, амбасадор Француске Пјер Кошар, амбасадор Кипра Димитриос Теофилакту, представници других амбасада у Србији и страни војни изасланици, борачка удружења
КОД Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом свјетском рату на Новом гробљу у Београду, данас је обиљежен Дан примирја у Првом свјетском рату, а државну церемонију полагања вијенаца предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, који је и предсједник Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова Србије.
Церемонија је почела парастосом за настрадале који је предводио владика Стефан, старјешина Храма Светог Саве, након чега је одата пошта настрадалима у Првом свјетском рату уз највише државне почасти.
Вијенце су положили представници Министарства одбране Србије, замјеница градоначелника Београда Весна Видовић, шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре, амбасадор Русије у Србији Александар Боцан – Харченко, амбасадор Француске Пјер Кошар, амбасадор Кипра Димитриос Теофилакту, представници других амбасада у Србији и страни војни изасланици, борачка удружења.
Затим је одржан минут ћутања за настрадале и интонирана химна „Боже правде“, а након обраћања министар Селаковића, одржан је културно-умјетнички програм.
Селаковић је истакао да је Србија својом побједом у ратовима, сврставајући се у редове оних који су се борили за слободу и правду, стекла историјски и морални капитал, стекла побједнички дух, некада на војном пољу, а данас у економији, култури, спорту и другим областима.
Како каже, данас се бори и да постане члан европске породице гдје је била прије 104 године, а опредјељена је да побјеђује јер губитник нема право на самосталност у одлучивању.
– Због тога, без обзира на величину територије и број становника, побједом у Великом рату, српски народ се сврстао у велике народе – казао је Селаковић и додао да се од 2020., 15. септембар обиљежава као Дан српског јединства управо у жељи да се пренесе побједнички дух и на нове генерације.
Србија своју будућност види у заједници са другим европским народима, казао је Селаковић и додао да је Србија из Великог рата научила да велике ствари и дјела не можете да остварујете када сте сами.
– Наша победа би била немогућа да није било савезника. Србија се послије тог рата уздигла, оживјела, ојачала и постоји и данас. То је обесмислило сваки од метака који је био уперен у наше претке, а чињеница да и данас постојимо, да напредујемо, јачамо економију, војску, просвјету, дух, свједочи о томе да непријатељ није успио – казао је он.
Поручио је да је Србија гарант безбједности на Балкану и да даје потврду миру и добрим односима, истичући да је Србији то темељ за унапређење међународме сарадње.
– 1. новембра ослобођен је Београд, 9. новембра ослобођен Нови Сад, 13. Сомбор и Требиње, 17. данашњи Зрењанин, 20. Кикинда, 21. Бањалука и тај талас побједе се наставио и након 11. новембра, а започет је 15. септембра – пробојем Солунског фронта – подсјетио је Селаковић.
Српска војска је са француским савезницима успела да пређе од Битоља до Београда за 46 дана.
– Французима је можда било лакше јер су имали коњицу, а тај пут препјешачила је српска пјешадија, српски опанак. Круна је био 1. децембар – Дан уједињења – подсјетио је он.
Селаковић је раније положио је вијенац на Споменик незнаном јунаку на Авали и уписао се у спомен-књигу у којој је написао да је „победа славне српске војске у Великом рату немерљив допринос моралном и историјском капиталу српске нације и један од темељних основа да себе и своје претке и потомке можемо да сматрамо победницима“.
– Тај победнички дух рођен је у жели да се буде и остане свој, посебан, независан. Некада је тријумфовао на бојном пољу, а данас у економији, спорту, култури, образовању и на сваком другом плану. Да није било победе наших предака – питање је и да ли би било Србије данас. Са том мишљу данашња покољења клањају се сјенама славних предака и граде Србију својих потомака – написао је Селаковић у спомен-књизи.
Изасланик предсједника Србије је потом, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, извршио смотру почасне чете Гарде Војске Србије и поклонио се застави.
Србија и свијет данас обиљежавају 11. новембар, Дан примирја у Првом светском рату, у сјећање на 11. новембар 1918. године, када је потписано примирје којим је окончан Велики рат.
Додај коментар