РС и матица

Српска и Србија крећу у градњу три хидроцентрале у горњем сливу Дрине

ЗАЈЕДНИЧКУ ИЗЈАВУ ПОТПИСАЛИ ПРЕМИЈЕРИ РАДОВАН ВИШКОВИЋ И АНА БРНАБИЋ
  • ВИШКОВИЋ: Чим грађевинска сезона дозволи, можемо кренути у реализацију. Рок за изградњу је шест година
  • БРНАБИЋ: Већ у 2021. години сви ће видети шта значи када заједно раде Република Српска и Србија. Кренућемо са изградњом аеродрома Требиње, за који смо ребалансом буџета предвидели 30 милиона евра, и прве заједничке хидроелектарне Бук Бијела“… Јака Србија значи јаку Републику Српску, добри резултати Србије аутоматски значе добре резултате и бољу будућност свих у Републици Српској
  • Замјеник градоначелника Срђан АМИЏИЋ:   Ово је потврда јединства једног народа који живи у двије државе и то је оно на што смо посебно поносни. Бањалука је данас поносна на јединство српског народа и наше заједничке пројекте и наше духовно и физичко неимарство
  • Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Србија ће увијек стајати уз Републику Српску и то је оно што нама даје снагу, али је и обавеза да се развијамо и постижемо добре резултате. Волимо када је Србија прва било у спорту или економији. Србија је најозбиљнија земља у нашем региону, озбиљна држава и наравно да желимо да идемо у корак са свим достигнућима у Србији

ПРЕМИЈЕР Српске Радован Вишковић и предсједница Владе Србије Ана Брнабић потписали су данас заједничку изјаву о изградњи три хидроцентрале у горњем сливу ријеке Дрине.

– Данашњим потписивањем изјава долазимо у позицију да чим грађевинска сезона дозволи, можемо кренути у реализацију. Рок за изградњу је шест година – рекао је Вишковић.

Истакао је да ће грађани Српске и Србије имати изузетну корист од овог пројекта.

– У овом моменту Српска иде са 49 одсто власништва, а Србија са 51 одсто. То смо радили из практичних разлога, да не морамо пролазити процедуре јавних набавки.  Да смо ишли на јавне набавке, не бисмо градили још годинама – рекао је.

Према Вишковићевим речима, у наредних неколико дана  Електропривреда Србије  ће уплатити оснивачки улог од 39 милиона КМ.

– Тиме Електропривреда Србије постаје партнер Електропривреди Српске у изградњи овог енергетског система, који је више него значајан и за Српску и за Србију – навео је Вишковић.

Дрина

Брнабић је изјавила да ће у 2021. години сви видјети шта значи када заједно раде Република Српска и Србија.

Брнабићева је навела да у 2021. години Српска и Србија крећу са изградњом аеродрома Требиње и прве заједничке хидроелектарне „Бук Бијела“.

Те три централе имаће снагу 18 мегавата. Вриједност пројекта је 200 милиона евра, а Србија ће обезбиједити 51 проценат.

„Надам да ће то бити или крајем децембра или почетком 2021. године“, нагласила је Брнабићева.

На свечаности приликом отварања вишенамјенског објекта на Петрићевцу, чију је изградњу финансирала Влада Србије ,додатно је открила:    

– Ми смо већ у ребалансу буџета до краја године предвидели 30 милиона евра за Аеродром Требиње, тако да до краја године завршимо експропријацији и кренемо у припремне радове, да имамо прве летове 2022. године – поручила је Брнабићева

Брнабићева је захвалила градским властима што су испунили жељу предсједника Србије Александра Вучића и вртићу на Петрићевцу дали име „Чика Јова Змај“.

Отварање објекта у Петрићевцу

– Ми смо од 2014. године до данас уложили 59 милиона евра у различите пројекте у Републици Српској. Неки су мањи, неки већи, али сви једнако важни и само са једним циљем, да помогнемо у свему за што ви мислите да је потребно да би живот овде био бољи и квалитетнији – рекла је Брнабићева.

Она је додала да је ријеч о школама, вртићима, болницама, путевима, водоводима и свему што је било важно локалним заједницама у Републици Српској.

– Настављамо даље истим темпом. Јака Србија значи јаку Републику Српску, добри резултати Србије аутоматски значе добре резултате и бољу будућност свих у Републици Српској – рекла је Брнабићева.

Она је навела да је изузетно поносна када Србија може да помогне и покаже колико јој је стало до Републике Српске и њеног народа.

У  Бањалуци је отворен тронамјенски објекат у бањалучком насељу Петрићевац, у којем ће бити смјештени амбуланта, вртић и мјесна заједница.

Објекат су отворили предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијери Српске и Србије Радован Вишковић и Ана Брнабић, српски члан предсједништва БиХ Милорад Додик и замјеник градоначелника Бањалуке Срђан Амиџић.

Вриједност објекта је 2,3 милиона КМ.

Изградња ових објеката великим дијелом финансирана је захваљујући донаторским средствима Владе Србије.

Замјеник градоначелника Бањалуке Срђан Амиџић истакао је да је изградња овог објекта потврда одличне сарадња Српске и Србије, те да је Бањалука град који брине о својим грађанима.

– Овдје имамо објекат мјесне заједнице, амбуланту породичне медицине, али оно што нас посебно весели – овдје је објекат вртића са 200 мјеста за наше малишане, који ће имати квалитетније предшколско образовање“, рекао је Амиџић.

Према Амиџићевим ријечима, осим употребне и материјалне вриједности, симболика овог објекта је још већа.

– Она треба да укаже на јединство једног народа који живи у двије државе и то је оно на што смо посебно поносни. Бањалука је данас поносна на јединство српског народа и наше заједничке пројекте и наше духовно и физичко неимарство –  нагласио је Амиџић.

Он је захвалио предсједнику Србије на помоћи у реализацији свих заједничких пројеката, који су на добрбит свим грађанима Бањалуке.

Предсједник Српске је истакла значај пријатељства Српске и Србије, које је велико богатство.

– Ово је заједнички подухват, који показује како ми развијамо Бањалуку – од мјесне заједнице до мјесне заједнице – рекла је Цвијановићева, изразивши захвалност руководству Србије за све што су учинили за Српску.

Поручила је да је Република Српска развијена, да републичке власти раде на њеном даљем развијању, а да је Бањалука, као огледало Српске, велико градилиште.
Цвијановићева је поручила да институције Српске желе да оно што су зацртале као план и реализују.

– Иза нас је много година мукотрпног рада, не само у смислу прављења бољег амбијента за живот, него и одолијевања разним политичким притисцима. Дошло је вријеме, прије пар година, када можемо да се у потпуности ослонимо на Србију и све оно што радимо биљежимо као заједнички резултат и успјех – рекла је Цвијановићева.

Она је нагласила да је поносна на оно што је Српска данас, јер је Српска најважнија као мјесто у којем живе и раде њени грађани, а коју представници Републике Српске желе направити као добро мјесто за будуће генерације.

Она је захвалила и градоначелнику Бањалуке Игору Радојичићу и његовом тиму што су знали дефинисати битне пројекте за град, које су делегирали према институцијама Српске, а потом су ти пројекти препознати као значајни и од званичника Србије.

– Бањалуку развијамо од мјесне заједнице до мјесне заједнице. Ради се предано и добро је знати да локална власт то заједно ради са републичком власти, а ова опет заједно са Србијом. Ови објекти овдје су велика ствар, важно је да имамо амбуланту, посебно вртић, али и мјесну заједницу, да имамо мјесто које представља језгро многих активности – рекла је Цвијановићева.

Она је додала да је републичкој власти подједнако важна свака општина и град у Српској, јер желе да цијела Република корача поносно напријед.

– Србија ће увијек стајати уз Републику Српску и то је оно што нама даје снагу, али је и обавеза да се развијамо и стижемо добре резултате. Волимо када је Србија прва било у спорту или економији. Србија је најозбиљнија земља у нашем региону, озбиљна држава и наравно да желимо да идемо у корак са свим достигнућима у Србији – истакла је Цвијановићева.

Она је нагласила да некада више од онога што су институционалне везе значи имати људе који знају те везе претворити у опште добро, а што значи опште добро и за Српску и за Србију.

Цвијановићева је рекла да оно што је обећано и извршено, те још једном истакла да је Српска поносна што је управо овдје прва посјета премијера Србије Ане Брнабић након реизбора на ову функцију.

У НОВОЈ ТОПОЛИ ОТВОРЕН ДОМ КУЛТУРЕ, УСКОРО ЋЕ И МОДЕРАН ДЈЕЧИЈИ ВРТИЋ

Аџић: Доказ националне и братске повезаности која никада неће бити прекинута        

Отварање Дома културе у Новој Тополи

Ана Брнабић је заједно са највишим званичницима Српске, предсједницом Жељком Цвијановић, премијером Радованом Вишковићем и српским чланом Предсједништва БиХ, Милорадом Додиком, присуствовала и отварању Дома културе у Новој Тополи.

Отварању је присуствовала и министарка рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић.

Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је да је Дом културе, који је отворен у Новој Тополи, доказ националне и братске повезаности која никада неће бити прекинута између Српске и Србије.

Аџић је поручио да сигурност Лијевче поља, Нове Тополе, Градишке, али и цијеле Републике Српске представљају добри односи Српске са Србијом.

– Инфраструктурно опремање простора је предуслов за привредни развој цјелокупног краја – рекао је Аџић.

Аџић је захвалио предсједнику Србије Александру Вучићу и Брнабићевој што су издвојили 500.000 КМ, те омогућили да данас буде отворен Дом културе, који ће допринијети друштвеном и културном развоју овог подручја.

Он је захвалио владама Српске и Србије што су препознале потребу проширења смјештајних капацитета у предшколским установама, те истакао да ће захваљујући донацији Србије у износу од 500.000 евра ускоро бити завршен један од најљепших вртића у цијелој регији, са 160 нових мјеста за малишане.

Новоотворени простор Дома културе користиће се за потребе неколико удружења.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар