РС и матица

Стевандић: Српска је неутрална и надамо се да ћемо моћи да то капитулизујемо у времену које долази

ИНТЕРВЈУ ФАКТИМА НЕНАДА СТЕВАНДИЋА, ПРЕДСЕДНИКА НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
  • Свијет се љуља. Чињеница је да тренутно ситуација изгледа као да ће нам бити горе. Ако ће нам бити горе него сад, морамо да будемо сложни да бисмо то издржали
  • Очекујући нове притиске на „Дејтон“, као и нова деловања страног и домаћег фактора у сфери хибридног рата и разних информационих операција, Стевандић упозорава да таква деловања могу испровоцирати чак и терористичке акте и најављује да Република Српска за почетак спрема одговор кроз законе који ће спречити злоупотребу информационог простора, а која се дешава кроз клеветање и таргетирање неподобних политичара
  • „Напади на Дејтонски споразум неће стати. Једина је разлика што сада у сукобу у Украјини налазе лажна оправдања. Чињеница је да покушавају да Републику Српску и Србију представе као руску платформу. То је велика неистина. То је освета за наш став о неутралности, јер не само да нисмо пристали да уведемо санкције, него нећемо ни да учествујемо у антируској хистерији“
  • „Постоји терор разних портала који не одговарају за ширење лажних вијести и изношење неистина. Намјере се на неке политичке групе или појединце и функционере и онда се преко лажних информација на те таргетиране људе усмјерава бес јавности. То може да доведе чак и до терористичких аката!“
  • „Још немамо нацрте и рјешења за увођење нових закона или измјену старих у области НВО, али ћемо ускоро разматрати законе који се односе на клевету“
  • Запад оптуживањем Српске и Србије да су „руске платформе“ прави алиби за свој антисрпски став

Извор: Факти

ПРЕСДЕСДНИК парламента Републике Српске Ненад Стевандић, уочи завршетка годишњег плана рада тог тела каже у разговору за Факте да ће парламент РФ и убудуће играти историјску улогу као институција од прворазредног значаја за очување Дејтонског споразума и заштиту српских националних интереса.

Очекујући нове притиске на „Дејтон“, као и нова деловања страног и домаћег фактора у сфери хибридног рата и разних информационих операција, Стевандић упозорава да оваква деловања могу испровоцирати чак и терористичке акте и најављује да Република Српска за почетак спрема одговор кроз законе који ће спречити злоупотребу информационог простора, а која се дешава кроз клеветање и таргетирање неподобних политичара.

Стевандић је указао да је снага Србије омогућила Републици Српској да се уздиже и штити Дејтонски споразум.

Стога смо га упитали – хоће ли се напади на „Дејтон“ појачавати и која ће улога у одбрани бити на парламенту, а какав значај ће притом имати координација између Београда и Бањалуке:

– Напади на Дејтонски споразум неће стати. Једина је разлика што сада у сукобу у Украјини налазе лажна оправдања. Чињеница је да покушавају да Републику Српску и Србију представе као руску платформу. То је велика неистина. То је освета за наш став о неутралности, јер не само да нисмо пристали да уведемо санкције, него нећемо ни да учествујемо у антируској хистерији. Мађарска је увела санкције, али не учествује у антируској хистерији. Ми нисмо ни уевли санкције, нити учествујемо у антируској хистерији. Одлукама свог парламента, Република Српска је неутрална и она поштује те одлуке од 2017. године. Неће учествовати ни у каквим сукобима нити ће се опредјељивати.

Са друге стране, Република Српска неће жртвовати ни своје раније достигнуте добре односе са Руском Федерацијом. Они немају никакве везе са ратом у Украјини, нити са неспоразумима или сукобима ЕУ и Русије, или САД и Велике Британије са Русијом, јер су наши односи старији од тих проблема. Наши односи се темеље на билатералној сарадњи, али и на захвалности коју РС осјећа због блокаде процеса који су били усмјерени против РС, због вета у Савјету безбједности УН на резолуцију којом је било предвиђено да се српски народ таргетира као геноцидан, а то би нас у будућности онеспособило да функционишемо.

Те историјске и културолошке стари, које су резултат билатералне сарадње, немају везе са украјинским сукобом. Ипак, то се приказује као да ми правимо неку платформу за руске интересе у БиХ и Републици Српској. То је покушај да се нађе нека врста алибија којим би оправдали свој антисрпски став.

Такође, невјероватно је колико лицемјерно се третирају напади на српске дјечаке у Сарајеву и покушаји ширења србофобне атмосфере кроз пјевање србофобних пјесама или како се лицемјерно третира позив на џихад у исламским вјерским објектима. На све то или нису реаговали, или су реаговали врло млако у институцијама БиХ, из ЕУ, из великих земаља које су увијек спремне да држе лекцију Србима за сваки вербални израз који њима не одговара.

Улога парламента јесте важна. Он сублимира укупну политичку ситуацију и надам се да то више неће бити посао у коме се види разлика између позиције и опозиције, него ће то бити посао који игра државотворну улогу у којој сви учествују једнако. Јер, овај свијет се љуља. Чињеница је да тренутно ситуација изгледа као да ће нам бити горе. Ако ће нам бити горе него сад, морамо да будемо сложни да бисмо то издржали.

Сарадња Србије и Републике Српске је у том смислу важна и неће бити препрека и подметања на које ћемо ми да „насједнемо“. Сачуваћемо те витално добре односе.

* Србија и Република Српска су поприште хибридног рата, који се пре свега води преко средстава меке моћи – НВО, ПР агенција, инфлуенсера, и наравно преко разних медијских платформи. Колико је важно да Српска и Србија имају институције које су способне да се одбране и које су објективне препреке у том погледу?

– Ми нисмо створили институције које могу да реагују моментално зато што се против РС спроводе тихе санкције и спречава се наш економски развој управо зато да бисмо имали политички мање шансе да се уздигнемо и да реагујемо. напади на нас се сакривају или се умањују. Шире се многе лажи. Данас више нико не зна шта је тачно и шта је истинито. Битно је само да се прикључите харанги коју покрећу они који – због своје снаге и величине – немају жељу и потребу да говоре истину.

* Нама је битна равноправност. За њу се боримо све време…

– Боримо се за равноправност жртава јер су наше понижене. Боримо се за равноправност одлука, за право да одлучујемо о својој судбини. У томе је улога парламента веома важна.

Важна је и улога међусобног разумијевања и подршке са Србијом. Како ми подржавамо државну политику Србије поводом Косова – непризнавање и чврстог става да се без Србије не може расправљати о Косову, тако и Србија чврсто стоји гдје и ми поводом поштовања Дејтонског споразума. Никада наша сарадња није била усмјерена против било којег народа, националне групе или уставних принципа у БиХ. То укључује и оно вербално, оно што се каже ван камера.

Напротив, ми увијек инсистирамо на заштити Дејтонског споразума. Зато је врло лицемјерно да нам било ко приговара и да лажима покушава да оправда харангу и мржњу која се стално шаље према нашем народу и према РС која је једини гарант нашег опстанка.

* Додик је рекао да се, сваки пут кад се за то укаже прилика, против РС и њених демократски изабраних носилаца власти учествују води нека врста специјалног информационог рата. У томе учествују и поједине амбасаде и невладин сектор. Русија и Америка су донеле законе којима се успоставља јача контрола над деловањем тог сектора. У парламенту РС је у протеклих годину-две такође препознат значај институционалних решења која штите поредак од оваквих фактора…

– Медијски живот у РС и БиХ није уређен. Постоји терор разних портала који не одговарају за ширење лажних вијести и изношење неистина. Намјере се на неке политичке групе или појединце и функционере и онда се преко лажних информација на те таргетиране људе усмјерава бијес јавности. То може да доведе чак и до терористичких аката!

Ненад Стевандић

– У сваком случају, компликован систем уставног уређења БиХ је нешто што је оптерећујући фактор. Чињеница је да ви можете нешто да изјавите на мјесту које није у РС, гдје наша јурисдикција није на снази. Још немамо нацрте и рјешења за увођење нових закона или измјену старих у области НВО, али ћемо ускоро разматрати законе који се односе на клевету. Када видимо материјале и будемо разговарали са медијима имаћемо тачан увид.

* Који су још закони у припреми и шта ће бити фокус рада парламента у најближем времену?

– Парламент завршава годишњи програм рада. Биће много закона који су везани за уређење амбијента за побољшање привредних активности, за убрзање поступака који су у директној вези са инвестирањем и запошљавањем. Поред тога, Скупштина ће имати могућност да реагује на угрожавање суверенитета и уставног капацитета Републике Српске. И до сада је Скупштина играла историјску улогу када је доносила закључке и одлуке и не сумњам да ће њена улога и остати таква.

* Најавили сте да Шмит може бити проглашен за персону нон грата…

– Морамо бити упорни у изношењу аргумената, јер нашу неутралност јасно испољавамо. Ми не водимо никакву антињемачку, антиамеричку или антибританску политику нити предузимамо потезе против земаља Запада. Не одустајемо ни од концепта да смо одавно требали да будемо у ЕУ. Истовремено, не подлијежемо уцјенама да се прикључимо харанги против Русије, ради аплауза или нечега што нема директну корист за РС али јој може донијети штету. Ми смо неутрални и надамо се да ће наш став и наша упорност моћи да се капитулизују у времену које долази.

Разговарала: Диана Милошевић

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар