Одабрано РС и матица

Тројица генерала ОС БиХ – међу њима и Поџић – прошла курс пакистанске војно-обавештајне службе

ШТА ЈЕ ИЗА ПОКУШАЈА СИНА АМБАСАДОРА ПАКИСТАНА У РУМУНИЈИ ДА ПРЕКО ХОРГОША ПРЕВЕЗЕ „МИГРАНТЕ“?

Сифет Поџић

  • Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ: Овде није реч о “авантуризму” сина неког амбасадора или његовој жељи да шверцујући мигранте (у гепеку „мерцедеса“ са дипломатским таблицама) заради “џепарац”, већ о тајној операцији у коју су укључени сви сегменти пакистанске државе. Користећи се заузетошћу ЕУ и Балкана пандемијом корона вируса, ово је био покушај да се “испод радара” у Еврoпску унију пребаце неке веома важне особе за пакистанске службе
  • Управо захваљујући пакистанској тајној служби највећи број некадашњих припадника Исламске државе је успео да избегне судске процесе и докопа се Европе. Међу њима су и некадашњи команданти или верске вође. Зависно од значаја и ранга у Исламској држави, они не пролазе целу мигрантску руту, већ их у ЕУ пребацују као “дипломатску пошту” или под другим, измишљеним именима

ТУЖИЛАШТВО за организовани криминал у сарадњи са Службом за борбу против организованог криминала и БИА привело је на Хоргошу сина амбасадора Пакистана у Румунији, који је преко овог граничног прелаза у Мађарску покушао да пребаци тројицу миграната из Бангладеша.

Мигранти су били у гепеку дипломатског мерцедеса, који је користио амбасадор Пакистана у Румунији.

Из тужилаштва је саопштено да је син пакистанског амбасадора у Румунији тројици миграната обећао “сигуран прелаз” у Европску унију, али да је план пропао захваљујући српској граничној полицији.

Џевад Галијашевић, стручњак за безбедност и борбу против међународног тероризма, каже да је реч о несумњивом успеху српских тајних служби и акцији чији ће прави детаљи бити означени строго поверљиво.

– Овде није реч о “авантуризму” сина неког амбасадора или његовој жељи да шверцујући мигранте заради “џепарац”, већ о тајној операцији у коју су укључени сви сегменти пакистанске државе. Користећи се заузетошћу ЕУ и Балкана пандемијом корона вируса, ово је био покушај да се “испод радара” у Еврoпску унију пребаце неке веома важне особе за пакистанске службе. На нама је да нагађамо да ли су у питању били бивши високорангирани припадници поражене Исламске државе који су желели да побегну на Запад, оперативци неке “блек оп” тајне операције или припадници неких терористичких организација.

Немам дилеме да су сви путовали под лажним именима и да никада нећемо сазнати праве идентитете тих “миграната” – тврди Галијашевић.

Он наводи да је пакистанска Међуградска обавештајна служба (ИСИ), тренутно једна од пет најмоћнијих тајних служби на свету, као и да је своје активности на Балкану, започете ратом у Босни, интензивирала избијањем мигрантске кризе.

– Управо захваљујући пакистанској тајној служби највећи број некадашњих припадника Исламске државе је успео да избегне судске процесе и докопа се Европе. У тој групи су и некадашњи команданти или верске вође, које је још током рата регрутовала пакистанска тајна служба. Зависно од значаја и ранга у Исламској држави, они не пролазе целу мигрантску руту, већ их у ЕУ пребацују као “дипломатску пошту” или под другим, измишљеним именима – објашњава Галијашевић.

Џевад Галијашевић

Према његовим речима, о правој моћи Пакистана сведочи и прошлогодишњи дипломатски скандал у БиХ, када је тадашњи министар безбедности Фахрудин Радончић обелоданио аферу са лажним туристичким визама издатим у Пакистану.

– Уместо да одговорни буду похапшени и смењени, амбасадор Пакистана у БиХ се побунио и резултат је била смена министра. Притом, БиХ је са Пакистаном склопила споразум о реадмисији, који никада није ратификован – закључује Галијашевић.

Тајни курс у Квети

Џевад Галијашевић истиче да је Пакистан имао активну улогу у наоружавању Армије БиХ, али и школовању муслиманских кадрова.

– Најмање тројица генерала Оружаних снага БиХ, од којих су неки и даље активни, похађали су током рата, од 1993. до 1995. године, у пакистанском граду Квета курс њихове војно-обавештајне службе, који је прошло више актуелних вођа Исламске државе, Ал Каиде и покрета Ал Нусра. Министар одбране БиХ, генерал Сифет Поџић, завршио је тај курс као и Халид Шеик Мухамед, главни организатор напада на САД 11. септембра 2001. године – наводи Галијашевић и додаје да је Мухамед у БиХ ушао са лажним идентитетом, а затим добио држављанство БиХ.

– Његова улога у Босни је била регрутовање нових и умрежавање старих чланова Ал Каиде. Практично, са мрежом терориста коју је организовао у БиХ, Обавештајна служба Пакистана је искористила БиХ за напад на Куле близнакиње и Пентагон – наглашава Галијашевић.

Моћна служба

Директорат ИСИ је главна обавештајна служба у Пакистану основана 1948. године са седиштем у Исламабаду. Име службе је скраћеница од Међуградска обавештајна служба, чија је дужност прикупљање кључних информација у вези са националном безбедношћу.

“Американ крајм њуз” прогласио је пакистанску обавештајну службу за најбољу и најјачу службу те врсте у свету.

За ову службу први пут се чуло осамдесетих година прошлог века, када је током рата у Авганистану, ИСИ блиско сарађивала са ЦИА у обуци и финансирању муџахедина. Након пада Совјетског Савеза, ИСИ је пружио стратешку подршку авганистанским талибанима и Ал Каиди против Северног савеза током грађанског рата у Авганистану.

https://www.vesti-online.com/?p=401846

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар