РС и матица

Вучевић: Није случајно што Колубарску битку пореде са битком на Марни

СВЕЧАНОСТ У ЛАЗАРЕВЦУ ПОВОДОМ 110 ГОДИНА ОД СЛАВНЕ КОЛУБАРСКЕ БИТКЕ
  • Предсједник Владе Србије Милош ВУЧЕВИЋ: И данас се на Србију јуриша, али ћемо се бранити истим жаром, памећу и мудрошћу. И стрпљењем као спасењем. Одбранићемо државно јединство и изградити будућност на понос наших предака и потомака
  • „Након вести о величанственој српској победи, у целој Црној Гори избиле су велике манифестације и одушевљење поводом ослобођења Београда. У знак и славу српских победа испаљен је 21-им топовски плотун са Орловог крша и Ловћена“

ПРЕМИЈЕР Србије Милош Вучевић изјавио је данас поводом 110. годишњице Колубарске битке да је у том боју мали народ моћнијег непријатеља бацио у прашину, додајући да је толико прошло од када су, како је рекао, наши преци са Србијом у срцу у јуришу протјерали непријатеље из Србије и исписали незаборавну страницу историје свијета.

Вучевић је као изасланик предсједника Србије у Лазаревцу на свечаној церемонији поводом обиљежавања те битке рекао да је на самом почетку сукоба снага државе била потпуно потцјењена, како од стране непријатеља, тако и од савезника.

– Опет велики нису узели у обзир жељу и вољу малих – жељу за слободом и вољу да до ње дођу. Зато и не чуди запрепашћење и изненађење европске и свјетске јавности на самом крају те прве ратне године, када је већ прежаљена Србија однијела величанствене побједе над бројчано и технички надмоћном аустроугарском армијом – рекао је Вучевић.

Он је оцијенио да се и данас на Србију јуриша и поручио да ће се бранити истим жаром, памећу и мудрошћу, и стрпљењем као спасењем.

– Одбранићемо државно јединство и изградити будућност на понос наших предака и потомака – поручио је Вучевић.

Вучевић је истакао: „Ни данас, вођени председником Александром Вучићем, нећемо стати у мисији да се економски препороди и војно оснажи наша отаџбина. Мир, и економски раст и стабилност биће сачувани. Велику цену и вредност мира смо једном заувек научили од наших славних предака“.

Вучевић је подсјетио да је опште позната чињеница да је Колубарска битка због своје специфичности привукла пажњу многих војних стручњака и постала предмет проучавања у високим војним школама широм свијета и да је доказала изузетну способност српског командног кадра, храброст војске и пожртвованост народа.

– Њен значај често се пореди са битком на Марни, јер је за Србију и Балкан имала исту стратешку важност као што је поменута битка имала за Француску и савезнике – рекао је он.

Како је додао, на изненађење читавог свијета, Колубарска битка је завршена апсолутном побједом српске војске, а пораз у побједу могла је да преокрене само велика љубав према отаџбини и истинско увјерење у борбу за праведну ствар.

– Након вести о величанственој српској победи, у целој Црној Гори избиле су велике манифестације и одушевљење поводом ослобођења Београда. У знак и славу српских победа испаљен је 21 топовски плотун са Орловог крша и Ловћена – рекао је Вучевић.

Указао је да су бројни званичници честитали на тој побједи.

– Међу жртвама, тешким и великим, које је Србија имала у Првом светском рату, масовна погибија ђака у Колубарској бици представља једну од најтужнијих и најтежих епизода. Од ђака учесника ове битке, од такозваних „1.300 каплара“, за слободу отаџбине њих 400 је положило животе – рекао је Вучевић.

Истакао је да победа српске војске у Колубарској бици 1914. године представља велику победу савезника у Првом светском рату против моћне Аустроугарске царевине.

– Дух и решеност наших победника и данас живе у нама и представљају нам водиљу за нове изазове и претње које доживљавамо као друштво. Колубарска битка је пружила моралну и дипломатску снагу српској влади да енергичније наступа код савезничких влада, као и да се супротстави решавању политичких питања без њенога знања и сагласности – рекао је Вучевић.

Он је навео и да је нова држава која ће настати на крају рата 1918. године бројним балканским народима дала националну слободу, а та слобода је била утемељена у крви и костима српских војника и цивила.

(Танјуг)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар