РС и матица

Вучић: Ни Црна Гора ни Србија неће бити у ЕУ 2028, можда неко уђе у Унију 2030.

ПРЕДСЈЕДНИК СРБИЈЕ НА ПАНЕЛУ „ПРИДРУЖИВАЊЕ ЗАПАДНОГ БАЛКАНА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ“
  • Имамо различите процјене о будућности ЕУ, али сви желимо да будемо дио ЕУ, међутим нисмо сигурни како ће ситуација изгледати у земљама чланицама ЕУ. Оно што је очигледно је да Украјина и Молдавија добијају моментум, што је разумљиво, али истовремено постоји јавна исцрпљеност унутар ЕУ на тему проширења
  • Успјешно смо претекли све на Западном Балкану, иако смо били на четвртом мјесту прије 10 година. Сада смо са четвртог мјеста у региону дошли на прво мјесто у скоро свим параметрима
  • ЕУ морати да прихвати чињеницу да Србија има различита гледишта на одређена питања, што не би требало да угрожава јединство у ЕУ… Шта ћемо ми са својим резолуцијама 1244 које се односе на територијални интегритет Србије. То су нека питања на која гледамо другачије и знамо да не можемо да будемо део ЕУ пре него што то ријешимо на начин да ћемо и једни и други бити и једнако незадовољни и једнако задовољни

ПРЕДСЈЕДНИК Србије изјавио је данас да није оптимиста по питању процеса интеграције Србије у ЕУ до 2028. године и да не вјерује да ће се то догодити 2028. године, као и да је његова процјена да се то неће догодити прије 2030. године.

– Желим све најбоље Црној Гори, али не вјерујем да ће они бити дио ЕУ 2028. године, не вјерујем ни да ћемо ми бити дио ЕУ 2028. године – рекао је Вучић на панелу „Придруживање Западног Балкана ЕУ“ који је организован у оквиру Глобалног безбједносног форума „ГЛОБСЕЦ 2024“ у Прагу.

Он је оцијенио да се интереси ЕУ разликују са времена на вријеме од српских интереса и навео да је његова процјена да земље кандидати региона неће ући у ЕУ пре 2030. године.

– Имамо различите процјене о будућности ЕУ, али сви желимо да будемо дио ЕУ, међутим нисмо сигурни како ће ситуација изгледати у земљама чланицама ЕУ. Оно што је очигледно је да Украјина и Молдавија добијају моментум, што је разумљиво, али истовремено постоји јавна исцрпљеност унутар ЕУ на тему проширења – рекао је Вучић.

Додао је да је за Србију у међувремену најважније да обави неке конкретне кораке.

– Нама је битно да што прије добијемо јединствену европску област плаћања, да добијемо зелене коридоре за своје камионе, за нашу индустрију, када нешто извозимо у ЕУ и обрнуто. Да се добије више инвеститора, да се спроведу процеси и реформе, када је ријеч о правосудним системима…п ривлачење директних страних инвестиција – рекао је Вучић.

Навео је да је увијек прагматичан, да није велики сањар и да је заинтерсован за екрономски напредак Србије.

– Успјешно смо претекли све на Западном Балкану, иако смо били на четвртом мјесту прије 10 година. Сада смо са четвртог мјеста у региону дошли на прво мјесто у скоро свим параметрима – рекао је Вучић.

Додао је да Србија мора да се промијени на извјестан начин прије уласка у ЕУ, да спроведе одређене реформе, али исто тако, наводи, да ће ЕУ морати да прихвати чињеницу да Србија има различита гледишта на одређена питања, што не би требало да угрожава јединство у ЕУ.

– Када причамо о Повељи УН или када причамо о резолуцијама УН, чињеница је да је Русија започела агресију на Украјину, а када пређете на Србију, шта ћемо ми са својим повељама и резолуцијама 1244 које се односе на територијални интегритет Србије. То су нека питања на која гледамо другачије и знамо да не можемо да будемо део ЕУ пре него што тобријешимо на начин да ћемо и једни и други бити и једнако незадовољни и једнако задовољни – закључио је Вучић.

Коментаришући изјаву црногорског предсједника Јакова Милатовића да је Црна Гора своју спољну политику у потпуности ускладила са ЕУ, као и да већ 20 година користи евро као званичну валуту, али и да је чланица НАТО већ седам година, што је црногорски председник оцијенио као предности уласка у ЕУ, Вучић је навео да „Милатовић хоће да каже да се Србија није у свему сагласила са ЕУ, на примјер о санкцијама Русији“.

Он је истакао да у Србији није евро званична валута, већ да користи своју валуту и да се тиме поносе. Додао је да Србија није чланица НАТО јер су бомбардовали СРЈ 1999. године, али је навео да Србија има добре односе са НАТО.

– Наша сарадња расте и могу да кажем да рачунамо на НАТО да штити становништво Србије на Косову, нарочито на сјеверу Косова – рекао је шеф српске државе.

(Танјуг)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар