РС и матица

Вучић: Србија неће потписати никакав документ где стоји признање независности Косова

„БУДЕ ЛИ ПРИЈЕМА КОД ТРАМПА – ТО ЋЕ ЗНАЧИТИ ДА СРПСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НИЈЕ НЕЗАДОВОЉНА“
  • „То сам јасно рекао и нашим америчким и албанским саговорницима још јутрос на састанку, гласно и јасно да јасније не може да буде”
  • Реаговали смо снажно, одговорно и није ми први пут, не овде, него и у Европи, да на такав начин реагујете. Ако хоћете да водите земљу у овако тешким условима, морате да знате да доносите одлуке тешке и да се на местима где то није лако супротставите
  • Боримо се да Приштина прихвати `мали шенген` јер би то значило слободан проток робе, капитала, услуга и људи и више не би имали проблеме”
  • Боримо се – и нисам сигуран да ћемо успети – и да ставимо у уговор да Фонд за развој САД отвори канцеларију у Београду. Ако успемо то ће бити веома важно. Боримо се да Приштина прихвати „мали шенген”, јер би то значило слободан проток робе, капитала, услуга и људи и више не би имали проблеме”

ОДБИО сам тачку о признању која је била у првој верзији документа „Економска нормализација”, Трампови људи су то уважили, те тачке у новим документима нема и то више неће бити тема, рекао је  предсједник Србије Александар Вучић у Вашингтону.

Он је новинарима рекао да је први документ који је понудила америчка страна Београду и Приштини садржавао тачку о међусобном признању, коју је он одбио, те додао да у даљим документима те одредбе више нема.

Вучић је новинарима пренио да је први документ, који је представљен носио наслов „Економска нормализација”, и да је министар Синиша Мали изјаву дао после тог документа.

У новим варијантама, сад већ другом и трећем документу, после наше интервенције, те тачке више нема, рекао је Вучић, преноси Танјуг.

„Дођу две стране, онда нам америчка страна подели документ, који ниједна страна, а за нашу са сигурношћу могу да кажем да није имала увид у тај нон пејпер документ… Ниједан за нас није лак, али је овај документ био ужасно тежак од 15-16 тачака, а једна је била и она о којој се говори цео дан, о међусобном признању”, рекао је Вучић.

Истакао је да то није новост, али да томе није мјесто у документу о економској нормализацији.

„Ја сам рекао да то не можемо да прихватимо и, искрено, људи из Трамповог кабинета су саслушали шта смо имали да кажемо, били су фер и мислим да у даљим документима те одредбе више нема”, рекао је Вучић.

Ако буде сусрета на највишем нивоу, значи да нисмо незадовољни

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је у Вашингтону да ће, уколико се догоди да буде пријема и сусрета на највишем нивоу у Бијелој кући, то ће значити да српска делегација није незадовољна.

„То је све што могу да кажем… Ако успемо да изгурамо још неколико ситница, бићу на крају и задовољан, има добрих ствари у томе”, рекао је Вучић новинарима у Вашингтону, гдје у Бијелој кући трају разговори Београда и Приштине.

На констатацију да делује много оптимистичније него што је дјеловао министар Синиша Мали, када је раније рекао да се на српску делегацију врши огроман притисак и да траже међусобно признање, Вучић је рекао да је Мали давао изјаву новинарима послије „првог папира” и да је у том тренутку рекао истину.

„Ја се дивим људима који су у стању да кажу да је неко измислио нешто. И нисам ја херој тамо био, ја сам радио свој посао, а мој посао је да чувам Устав и Србију и то је једино што сам радио. Не заслужујем херојску медаљу за то”, рекао је Вучић.

Он је додао да вјерује да је српска делегација поносна на своју земљу и на то како су штитили интересе Србије, иако то није лако.

„А те који говоре како су то лажи и неистине, о њима не могу ни да говорим”, рекао је Вучић, преноси Танјуг.

Каже и да Ричард Гренел у свом твиту није рекао специфично на шта мисли, већ на сам документ који значи „економска нормализација”.

Александар Вучић и Ричард Гренел

Вучић је рекао да је захвалан домаћинима у Бијелој кући јер су жељели да чују српску страну и поправљање економских односа.

„Они су признали независност Косова и та тачка нам није била изненађење”, рекао је Вучић.

Додао је и да се показало да су обавјештајни подаци добро говорили како ће све да буде структурисано и са чиме ће се српска делегација суочити.

„За нас је то било формално, а не суштинско изненађење. Реаговали смо снажно, одговорно и није ми први пут, не овде, него и у Европи, да на такав начин реагујете. Ако хоћете да водите земљу у овако тешким условима, морате да знате да доносите одлуке тешке и да се на местима где то није лако супротставите”, рекао је Вучић.

У петак финални документ, неће бити потписано признање

Сада имамо три документа о којима преговарамо, али не можемо да их покажемо, јер нису код нас, иако их знамо напамет, изјавио је вечерас Предсједник Србије Александар Вучић и поручио да свакако грађани Србије не треба да брину да ће бити потписано било шта што подразумијева признање Косова.

„Сачекаћемо сутра финални документ и моћи ћемо да га покажемо, ако га буде”, додао је Вучић.

Истиче да нема те врсте бојазни да ће потписати било који документ где стоји признање независности Косова.

„То сам јасно рекао и нашим америчким и албанским саговорницима још јутрос на састанку, гласно и јасно да јасније не може да буде”, нагласио је Вучић.

И даље могућ договор, економски, као и сусрет на вишем нивоу

Предсједник Србије Александар Вучић истакао је да је српска делегација на разговоре у Вашингтон дошла у доброј вјери да постигне договор и да се и даље нада да је то могуће, те да је у том случају могућ и састанак „на вишем нивоу”.

Рекао је, у изјави новинарима, да у понуђеном документу има веома добрих ствари што се тиче економије.

„Да ли ће бити уговора и сусрета на још вишем нивоу нико не може да потврди, јер то зависи од тога да ли ћемо постићи договор”, закључио је Вучић.

„Говорили смо различитим пројектима, инфраструктурном повезивању Београда и Приштине, о ономе што је добро за Србе и Албанце и све“ подвукао је, додајући да је било ријечи о даљем кредитирању кроз кредитне шеме које су се показале добре за наша микро, мала и средња предузећа.

„Још се боримо и нисам сигуран да ћемо успети да ставимо у уговор да Фонд за развој САД отвори канцеларију у Београду. Ако успемо то ће бити веома важно. Боримо се да Приштина прихвати „мали шенген”, јер би то значило слободан проток робе, капитала, услуга и људи и више не би имали проблеме”, увјерен је Вучић.

Казао је да је било различитих политичких аспеката, али, истиче, у току је борба.

Истакао је да је задовољан припремљеношћу наше делегације, као и са америчким домаћинима што су жељели да чују наше примједбе.

Били су, према његовим ријечима, присутни сви људи из економског и финансијског сектора америчке владе, и Иванка Трамп је дошла у једном тренутку а није се кратко задржала.

Додао је да је и са Робертом Орајаном одржан посебан састанак.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар