Фото: Борислав Здриња
- Центром је прошло око 1.800 учесника дефилеа. На челу је био Заставни вод, па девет ешалона МУП-а Српске са 479 његових припадника, па 47 ешалона цивилног сектора
- Милорад ДОДИК: „Републику Српску нико не може да се укине. Наше је право да се овдје окупимо и кажемо 30 хиљада погинулих за Српску: Хвала!“
- Предсједник РС одликовао: Томислава НИКОЛИЋА, Ханса Кристијана ШТРАХЕА, Марка ПАВИЋА, Мићу МИЋИЋА, Јохана ГуУДЕНУСА и Емира КУСТУРИЦУ
- Томислав НИКОЛИЋ се на Ордену Републике Српске на ленти захвалио ријечима: Ако је пут да се Српска и Србија приближе једна другој и уједине, онда вам од срца желим да се то и догоди. Од срца Републици Српској желим самосталност и независност
РЕПУБЛИКА Српска – највеће српско достигнуће у новијој историји – прославила је свој 26-ти рођендан.
Свечаностима широм Републике.
Једна од њих био је свечани дефиле поводом Дана Републике, 9. јануара кроз центар Бањалуке.
Командант свечаног дефилеа, Горан Амиџић, дозволу да колоне крену добио је од предсједник РС Милорада Додика.
„Можете почети“, рекао је Додик.
Центром је продефиловало око 1.800 учесника дефилеа.
На челу је био Заставни вод, па девет ешалона МУП-а Српске са 479 његових припадника, па 47 ешалона цивилног сектора.
Додик је поручио да је Република Српска држава српског и осталих народа који у њој живе.
„Републику Српску нико не може да се укине. Наше је право да се овдје окупимо и кажемо 30 хиљада погинулих за Српску: Хвала!“.
Наша Република ће сваким даном бити све боља. Данас српски народ има двије државе и данас када славимо захвални смо Србији која је увијек била са нама“, поручио је Додик.
Истакао је да је Република Српска историјска тежња за слободом српског народа, који не жели да она било коме буде сметња, већ да сви у њој живе слободно.
„Позивам све на мир, стабилност, слободу, уважавање и добар рад на добробит свих нас“, рекао је Додик испред Саборног храма Христа Спаситеља у Бањалуци, где је Свету архијерејску литургију служио Његова светост патријарх српски Иринеј поводом трећег дана Божића посвећеног Светом првомученику и архиђакону Стефану.
„Данас са поносом могу да честитам грађанима Српске Дан Републике, за коју је живот дало више од 30.000 Срба. Наравно, и други су народи страдали у непотребном грађанском рату на просторима БиХ“, рекао је Додик.
Предсједник Српске је напоменуо да политичка воља српског народа за државом не датира само од тренутка распада бивше Југославије јер су слободарске идеје на овим просторима познате кроз историју.
Он је додао да је Република Српска демократска и слободна заједница, што потврђује и чињеница да данас представници бошњачког народа организују одређене акције у Српској.
Светој архијерејској литургији коју је у Саборном храму Христа Спаситеља присуствовала је и предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, министри Републике Српске – индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић, саобраћаја и веза Неђо Трнинић, рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, здравља и социјалне заштите Драган Богданић, финансија Зоран Тегелтија и просвјете и културе Дане Малешевић.
Присуствовали су и генерални секретар предсједника Србије Никола Селаковић, принц Александар Други Карађорђевић и принцеза Катарина, Дарко Младић, син генерала Ратка Младића, као и предсједници СДС, ПДП и НДП – Вукота Говедарица, Бранислав Бореновић и Драган Чавић.
Додик одликовао Николића, Штрахеа, Гуденуса, Павића, Мићића и Кустурицу
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске одликовао је за Дан РС више личности.
Притом је нагласио: „Ви који сте добили одликовања пажљиво сте изабрани. Ваши успјеси дају снагу Републици Српској и ваш успјех је и наш успјех“, рекао је Додик.
Предсједник Српске одликовао је бившег предсједника Србије Томислава Николића Орденом Републике Српске на ленти за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и политичких односа између Србије, Републике Српске и других држава и за изузетан допринос од ширег значаја у афирмацији у послијератном развоју Републике Српске.
Николић је, након што је примио одликовање, рекао да се 27 година бавио политиком и да је, између осталог, био предсједник Србије.
„А за председника Србије два највећа изазова су Република Српска и Косово и Метохија. Ако је пут да се Српска и Србија приближе једна другој и уједине, онда вам од срца желим да се то и догоди. Мој највећи изазов је била резолуција о Сребреници и знао сам да ако дође до гласања да РС неће имати велике шансе“, рекао је Николић, додајући да од срца Републици Српској жели самосталност и независност.
За нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и политичких односа између Аустрије и Републике Српске, као и за изузетан допринос од ширег значаја у афирмацији у послијератном развоју Републике Српске, предсједник Српске одликовао је Ханса Кристијана Штрахеа, вицеканцелара и лидера Слободарске партије Аустрије, Орденом Републике Српске на ленти.
Одликовање је у име Штрахеа преузео замјеник градоначелника Беча и потпредсједник Слободарске партије Јохан Гуденус.
Орденом заставе Републике Српске са златним вијенцем за рад и изванредне заслуге у послијератном развоју Републике Српске, учвршћењу мира и међународне сарадње, за резултате и достигнућа од ширег значаја и размјера у афирмацији Републике Српске, Додик је одликовао Марка Павића, бившег градоначелника Приједора, Мићу Мићића, градоначелника Бијељине и Емира Кустурицу, прослављеног српског филмског редитеља.
Орденом заставе Републике Српске са сребрним вијенцем одликовао је Јохана Гуденуса, замјеника градоначелника Беча.
Вучић: Србија ће увек бити уз Српску, пружајући јој несебичну подршку
ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић упутио је честитку предсједнику Републике Српске Милораду Додику поводом Дана Републике Српске, наводећи да ће Србија увијек бити уз РС, пружајући јој подршку и његујући економске, културне и духовне везе.
У честитки се каже:
„У име грађана Републике Србије и у своје име, Вама, Влади и народу Републике Српске честитам Дан Републике Српске, чврсто верујући у Вашу вољу и истрајност да јој обезбедите просперитет и благостање, уједно чувајући мир и стабилност у Републици Српској и Босни и Херцеговини.
Србија ће увек бити уз Републику Српску, пружајући јој искрену и несебичну подршку и негујући наше економске и нераскидиве културне и духовне везе.
Желим Вам много успеха у раду, а Републици Српској постојаност и дуговечност“, наводи се у честитки Вучића.
ИЗ ГОВОРА ПРОСЛАВЉЕНОГ ФИЛМСКОГ РЕДИТЕЉА НА СВЕЧАНОЈ АКАДЕМИЈИ
Кустурица: Све је као пред Први свјетски рат, само што умјесто Калаја имамо Инцка
- „Мора бити заустављено мазохистичко понашање највећег дијела наше интелектуалне и политичке елите која избјегава да се директно супротстави понижавању, да напусти политику кретања испод радара и клечања пред нашим политичким непријатељима, да се окану ситне вајде и прихвате стварност и рву се са њом макар као предсједник Српске Милорад Додик“
- „Алија је знао да посредством Младих муслимана пактира са западним фашистима када је требало, а Бакир је схватио да је корпорацијски капитализам добар да му обезбеди мјесто Луциферовог шегрта. Главна копча јесте Саудијска Арабија – земља која не штити ниједно поглавље људских права и нема демократске изборе и која директно финансира џихадисте“
ПРОСЛАВЉЕНИ српски редитељ Емир Кустурица истакао је на прослави да Републику Српску и традицију Светог Стефана, као патрона државе Српске, није могуће поништити.
„Шта ради лидер Бошњака Бакир Изетбеговић, него обавља џелатски посао и забија нож у срце једној култури чији идентитет и етика проистичу из мира и Светог Стефана кога су у илегалу протјерали након османско-исламске агресије у 15. вијеку коју је извео султан Мехмед Други, звани Ел Фатих, а у протеклом рату је на страни муслимана била јединица која се тако звала, што не смијемо заборавити“, рекао је Кустурица.
Он је у бесједи на свечаној академији поводом 9. јануара – Дана Републике нагласио да Србима не преостаје ништа друго него да се боре као и до сада, да је српски народ заједница везана језиком, те да се не смије дозволити да му буде наметнут други језик.
„За ову борбу, сестре и браћо, имам неколико упутстава. Прво мора бити заустављено мазохистичко понашање највећег дијела наше интелектуалне и политичке елите која избјегава да се директно супротстави понижавању, да напусти политику кретања испод радара и клечања пред нашим политичким непријатељима, да се окану ситне вајде и прихвате стварност и рву се са њом макар као предсједник Српске Милорад Додик“, додао је Кустурица.
Он је подсјетио да га је пред почетак ратних сукоба у БиХ 1990. године „височки терс“ упитао шта му је по националности жена.
„Кажем, она ти је најбоља смјеса, свега има у крви Срба, Словенаца и Хрвата. Он вели не питам те то, него је ли шокица или влахиња. Кажем му Југословенка, а он мени, е па да ти кажем слабо ти мени Куста радиш, не трудиш се, ниси је још превео на нашу страну, јер уопште није важно које је вјере, важно је да је муслиманка“, присјетио се Кустурица.
Према његовим ријечима, та реченица била је све време политичка идеја водиља некадашњег лидера муслимана Алије Изетбеговића и његових политичких сљедбеника. Кустурица тврди да је све што се дешавало након смрти оца Алије, син Бакир Изетбеговић усмјерио на осветничко рушење другачијег од онога што је замислио, а посебно Републике Српске.
„То ради у сарадњи са дијелом фантомске међународне заједнице, гдје је на крају било све исто као пред Први свјетски рат, па умјесто Бењамина Калаја имамо Валентина Инцка, а умјесто илегалног аустријског суда и процеса Младој Босни постављен је Хашки трибунал, субјективни суд који је кажњавао Србе и понеког Хрвата“, сматра Кустурица.
Он је нагласио да је у међувремену реченица да није важно које смо вјере прерађена и да би сада требало да будемо ако не већ одмах Бошњаци, онда прво Босанци, а на крају Муслимани.
„Шта може бити већа препрека од Светог Стефана за реализацију такве намјере и зато су одлучили да га сруше. Стефан Твртко Котроманић, који себе назива краљем Босне, Поморја, Хумске земље, Подриња… прославља Светог архиђакона и првомученика Стефана, а након крунисања на грб Котроманића ставља љиљане као симбол који је у хришћанској Европи симболизовао чистоту пресвете Богородице“, подсјетио је Кустурица.
Он је навео да су се Изетбеговићи „заиграли са љиљанима давно“ и трошили их као своје патриотске биљке.
„Дакле, замјеном теза и завлачењем руке у џеп туђе културе. Какве везе они имају са традицијом хришћанске и секуларне Европе? Није Свети Стефан био крсна слава Котроманића, него патрон државе којом они владају“, рекао је Кустурица.
Према његовим речима, Изетбеговић је нетрпељивост према Западу изражавао србофобијом.
„Алија је знао да посредством Младих муслимана пактира са западним фашистима када је требало, а Бакир је схватио да је корпорацијски капитализам добар да му обезбеди мјесто Луциферовог шегрта. Главна копча јесте Саудијска Арабија – земља која не штити ниједно поглавље људских права и нема демократске изборе и која директно финансира џихадисте“, сматра Кустурица.
Он је навео да је невоља српског народа што данас прошлост уважава само онај ко има атомску бомбу.
„Волио бих да имам једну овакву бомбу, па да зауставим причу у којој су од једног жртвованог народа направили злочинце“, закључио је Кустурица.
Додај коментар