- Милорад ДОДИК: „Најпаметније је да на простору око Бањалуке нађемо простор и направимо спомен страдалим Србима. Срамота је, каже Додик, како изгледа ово мјесто, зарасло травом“
- Предсједник Народне скупштине Недељко ЧУБРИЛОВИЋ: Овдје је побијено 14-16 хиљада Срба. У љето и рану јесен 1941-ве, када овдје није било никаквих војски и борби па да се масовна убиства могу правдати борбеним операцијама. Убијано је и мушко и женско, и старо и младо, и дјеца и старци, а сви су били цивили
- „За овај злочин нико није одговарао, иако се одавно зна ко је те злочине лично починио, него је све подведено под колективни злочин ‘фашистичких окупатора и домаћих издајника’ и тиме су ослобођени они појединци из ових крајева који су злочин стварно починили”
СТОЈИМ пред вама тужан што сам за ово мјесто сазнао тек прије десет година. Ово мјесто није стратиште него сметљиште јер неки тамо тако желе. Ово говори о бесмислу нашег простора и бесмислу БиХ – рекао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик у Гаравицама код Бихаћа.
Он је додао да стратише 14.000 српских жртава, као и српски народ, ово не заслужују и да би се на простору у Бањалуци требала одавати почаст свим српским жртвама јер је срамота како се власти Федерације односе према жртвама, преноси РТРС.
– Мислим да је паметније да на простору око Бањалуке нађемо простор и направимо спомен страдалим Србима – навео је Додик. Срамота је, каже Додик, како изгледа ово мјесто, зарасло травом.
– Нема опроста и заборава – поручио је Додик.
Предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић истакао је да се у Гаравицама код Бихаћа догодио најтежи злочин који се може догодити над људским бићима – злочин против човјечности и злочин геноцида:
“Међутим, на жалост и на срамоту, за те злочине нико није одговарао, иако се одавно зна ко је те злочине лично починио, него је све подведено под колективни злочин ‘фашистичких окупатора и домаћих издајника’ и тиме су, на неки начин, ослобођени они појединци из ових крајева који су злочин стварно починили”.
Чубриловић је на обиљежавању 80 година од страдања Срба, жртава усташког злочина у Гаравицама код Бихаћа 1941. године, гдје је претходно служен парастос.
Он је указао да одговорност за то пада и на носиоце власти из политичког режима бивше државе, који су због братства и јединства прећуткивали елементарну истину о злочину који је почињен у Гаравицама.
“Данас смо овдје, на овом историјском мјесту, да обиљежимо страдање српског народа овог краја, геноцидних размјера и посљедица, које се догодило за свега неколико мјесеци прије 80 година, у љето и рану јесен 1941. године. Овдје смо да се сјетимо невиних жртава и да им дамо помен. Нажалост, у историји српског народа превише је оваквих догађаја, то јест – страдања из сличних разлога, побуда и циљева”, истакао је предсједник Народне скупштине Републике Српске.
Он је рекао да је једини разлог због којег су страдали наши преци из овог краја, као и многи други широм усташке Независне Државе Хрватске /НДХ/, тај што је НДХ имала јасну намјеру, политику и програм, нажалост и праксу, да уништи људе тачно одређеног поријекла, нације и вјере, а прије свега Србе и Јевреје.
„Никаквог другог разлога није било. Због тога то и јесте био геноцид, јер су у том злочину страдали сви, без разлике, и мушко и женско, и старо и младо, и дјеца и старци, а сви су били цивили, јер тад овдје није било никаквих војски и борби па да се масовна убиства могу правдати борбеним операцијама. Не! Овдје су људи похватани код својих кућа, док су радили на њивама, или били у неком другом послу, доведени на ово стратиште и свирепо погубљени, о чему свједоче масовне гробнице на овом локалитету”, истакао је Чубриловић.
Он је рекао да је, према непотпуним подацима, на овом мјесту страдало између 12.000 и 16.000 Срба и мањи број Јевреја, од злочиначке руке, без икаквог разлога и повода.
„За потомке жртава, и за све нас, важно је да се зна какав страшан злочин је почињен у Бихаћу и Гаравицама… Неизмјерно хвала свима, удружењима грађана и појединцима, нашој Цркви, који су у посљедњих неколико година својим несебичним радом допринијели да се од заборава отргне злочин у Гаравицама, да се он изнесе на видјело дана, пред очи цијеле јавности…
Хвала им што су призвали сјећање на оно што се догодило у овим крајевима прије 80 година. Тиме су и нас, данашње генерације потомака тих жртава и све који се на било који начин бавимо јавним пословима, а долазимо из српског народа којем су припадале гаравичке жртве, обавезали да његујемо културу сјећања на злочин у којем су све жртве биле невине, а једини разлог за њихову егзекуцију била њихова национална и вјерска припадност”, нагласио је Чубриловић.
Он је указао да се културу сјећања мора обогатити новим садржајима, мора се омогућити да се рехабилитује и редовно одржава постојеће спомен-подручје са досадашњим обиљежјем, да се заврше спомен-капела и други комеморативни садржаји и објекти, а посебно да се обезбиједи да ово спомен подручје посјећују ученици и студенти, и не само из Републике Српске, него и из свих других подручја у којима живи српски народ.
“Због свега овога, у границама својих надлежности и других могућности, морамо се заложити код надлежних власти града Бихаћа, кантона, Федерације БиХ и заједничких институција на нивоу БиХ да се према овом стратишту увијек односе са највећим пијететом и одговорношћу, да се не спречавају потомци жртава да дају помен својим умореним прецима, да се несметано истражује и публикује истина о злочину у овим крајевима”, нагласио је Чубриловић.
Предсједник Народне скупштине Републике Српске поручио је да никада не смијемо заборавити на гнусни злочин у Гаравицама.
Додај коментар