- Милорад ДОДИК: „Ова Република је доведена пред зид и може сада само да иде напријед. То значи одбацивање интервенционизма. Ја ћу бити тај који ће опет предложити да се забрани дјеловање СИПА, Тужилаштва и Суда БиХ у Републици Српској, док се те институције не врате у уставне оквире. Покушаћемо сјести са садашњим партнерима на нивоу БиХ који желе да ово ставимо на дневни ред“
- Радован ВИШКОВИЋ: Кап која је прелила чашу била је одлука Уставног суда БиХ којом је на штету Српске измијенио властита правила и избрисао пола БиХ и један конститутивни народ – српски. Тиме је себе делегитимисао и направио правни нонсенс, ударивши на основно начело Устава БиХ – да се БиХ састоји од два ентитета и три конститутивна народа. Тиме је Уставни суд срушио Устав ове земље
- Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Два су велика фактора нестабилности у БиХ – Уставни суд и ОХР
- Министар правде Милош БУКЕЈЛОВИЋ: Његове одлуке неће се примјењивати и извршавати на територији Српске док Парламентарна скупштина БиХ не донесе закон о Уставном суду БиХ. Лица која су дужна да то поштују изузимају од кривичне одговорности прописане кривичним законодавством БиХ, у погледу кривичних дјела у вези са извршењем овог закона и да ће имати заштиту институција Републике Српске
НАРОДНА скупштина Републике Српске отворила је расправу о Приједлогу закона о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ у Српској.
Посланицима се прво обратио предсједник РС Милорад Додик, нагласивши да Уставни суд БиХ не може мијењати уставни поредак. И навео:
– Уставни суд БиХ крши Устав масовно. Потпуно се делегитмисао и довео се до апсурда. Уставни суд промовише централистичку бошњачку политику уз подршку странаца, а суштина Дејтонског спразума је децентрализација. Уставни суд БиХ у континуитету крши Устав БиХ. И ова одлука коју су донијели прије неколико дана је такође неуставна“.
У наставку обраћања је упозорио: „Ја ћу бити тај који ће опет предложити да се забрани дјеловање СИПА, Тужилаштва и Суда БиХ у Републици Српској, док се те институције не врате у уставне оквире“.
Додик је истакао да народ Српске нема повјерења у Уставни суд БиХ јер тамо сједи двоје истакнутих чланова СДА и троје странаца који немају добре намјере према Србима и Републици Српској:
– Знам да и овдје у Народној скупштини има различитих мишљења. Ова Република је доведена пред зид и може сада само да иде напријед. То значи одбацивање интервенционизма. Покушаћемо сјести са садашњим партнерима на нивоу БиХ који желе да ово ставимо на дневни ред.
Предсједник РС је рекао да је највећу грешку у погледу Уставног суда БиХ направила Народна скупштина избором судије у тај суд Миодрага Симовића који је, према Додиковим ријечима, учествовао у одлукама које су биле на шету Републике Српске.
Говорећи о имовини, он је поновио да је то ријешено питање, те да је имовина већ укњижена на Републику Српску.
Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је:
– И доношење овог закона говори о нашој борби у континуитету. Она ће трајати и ово је једини легални и легитимни одговор Скупштине Уставном суду БиХ који се дрзнуо да искључи пола БиХ и један народ из сфере одлучивања, понашајући се насилнички и доносећи незаконите и неуставне одлуке. Управо је Уставни суд БиХ заказао данашњу посебну сједницу.
Вишковић је навео да грађани заслужују да Народна скупштина Републике Српске заштити њихов интерес, што она управо и ради.
– Ово је заштита интереса Српске и њене имовине о којој неће разговарати никакви „експерти“. Власти Српске одавно знају да Уставни суд БиХ покушава преузети улогу ОХР. Уставни суд БиХ је одавно склизнуо у сферу политике, те његове одлуке немају никакво упориште у праву и правди. Тај суд требало би да се издигне изнад политике, штити уставност и искључиво ради по Уставу, а не да га руши.
Вишковић је истакао да је кап која је прелила чашу то што је 19. јуна Уставни суд БиХ на штету Српске измијенио властита правила, чиме је избрисао пола БиХ и један конститутивни народ, а то је српски.
– Тиме је себе делегитимисао и направио правни нонсенс, ударивши на основно начело Устава БиХ – да се БиХ састоји од два ентитета и три конститутивна народа. То је показивање силе и омаловажавања једне половине БиХ, што је Српска. Тиме је Уставни суд срушио Устав ове земље – нагласио је Вишковић.
Он је рекао да Народна скупштина Републике Српске коректно нуди да се припреми закон о Уставном суду БиХ у легалној процедури.
Два велика фактора нестабилности у БиХ су Уставни суд и ОХР, рекла је на посебној сједници Народне Скупштине Републике Српске српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић.
Упозорила је да усвајање новог закона није коначно рјешење проблема, али да јесте почетак рјешавања:
– Желимо закон којим ће се уредити дјеловање Уставног суда БиХ како би он коначно постао кредибилна уставна институција. Зар треба да погнемо главе и кажемо да је то уреду? Није у реу. Овдје ништа није бунтовничко ни агресивно, користимо Народну скупштину да кажемо да је ово отишло предалеко.
Она сматра да Српска иде исправним путем.
Министар правде Републике Српске Милош Букејловић рекао је да Приједлог закона о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ, који Народна скупштина разматра по хитном поступку, предвиђа да се одлуке тог суда неће примјењивати и извршавати на територији Српске док Парламентарна скупштина БиХ не донесе закон о Уставном суду БиХ.
Образлажући ову тачку дневног реда у Народној скупштини, Букејловић је додао да приједлог закона предвиђа да се лица која су дужна да поступају према одредбама овог закона изузимају од кривичне одговорности прописане кривичним законодавством БиХ, у погледу кривичних дјела у вези са извршењем овог закона и да ће имати заштиту институција Републике Српске.
Шеф Клуба посланика СНСД-а Игор Жунић рекао је да Уставни суд БиХ покушава да преузме улогу високог представника на штету Срба и с циљем унитаризације БиХ, али да то неће дозволити органи и руководство Српске.
Шеф Клуба посланика СДС-а Вукота Говедарица казао је да се данас у Народној скупштини Српске разматра акт о којем ће у коначници, након што у вези с њим у Вијећу народа Српске Бошњаци потегну витални национални интерес, расправљати управо Уставни суд БиХ.
Народна скупштина РС ће на новој посебној сједници одлучивати о вету српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић.
Додај коментар