- „У Бањалуци ће побиједити садашњи градоначелник (Игор Радојичић), који је заједно са нама препородио Бањалуку. По нашим анкетама, то је у овом тренутку 58 одсто гласова. Опозиција је увијек у Бањалуци имала око 30 одсто гласова, а сада ће добити и мање“
- „У Бањалуци су током власти СНСД-а реализовани пројекти финансирани са различитих нивоа, у које је уложено више од милијарду КМ“
- „У Источном Сарајеву су изграђене су нове улице, зграде, функције, изграђено је све што је требало – од болнице, сједишта Владе до свега другог потребног за живот. Погледајте лице Фоче гдје смо подигли два факултета, изградили студентске домове, реконструисали болницу. Фоча је постала град младих и студената“
- „Лаж је да би високи представник отишао из БиХ да смо ми мало више попустили“
- „Имамо тако скрнављење Дејтона које је доведено до апсурда и нефункционисања БиХ. Функционалну БиХ могли су да изграде поштујући слово Дејтона, а они су изабрали да то ураде путем духа Дејтона“
МИЛОРАД Додик, предсједник СНСД, вјерује да ће његова странка на предстојећим изборима у 85 одсто локалних заједница побиједити у трци на начелнике и градоначелнике, те да ће Игор Радојичић остварити убједљиву побједу у Бањалуци.
Додик сматра да ће у пет одсто локалних заједница на изборима за начелнике побиједити кандидати коалиционих странака.
„У Бањалуци ће побиједити садашњи градоначелник, који је заједно са нама препородио Бањалуку. По нашим анкетама, то је у овом тренутку 58 одсто гласова. Опозиција је увијек у Бањалуци имала око 30 одсто гласова, а сада ће добити и мање“, рекао је Додик.
Позвао је грађане да изађу на изборе, истичући да је неопходно очувати демократски карактер друштва.
„Локалне власти, које раде у име народа, морају да имају демократску верификацију и демократски капацитет иза себе. Мислим да људи то разумију и да ће изаћи на изборе уз поштовање свих епидемиолошких мјера“, поручио је Додик.
Према његовим ријечима, то ће бити додатна верификација Републици Српској као демократској заједници, да и у ванредним околностима показује свој демократски капацитет.
„Из Републике Српске мора отићи глас да је она изашла на демократске изборе, да је изашао значајан број људи и да су избори прошли фер и поштено. То је оно што нам треба“, нагласио је лидер СНСД-а за РТРС.
Говорећи о резултатима оствареним у Бањалуци, Додик је рекао да Бањалука и СНСД живе дуго година заједно, те да су изградили посебан град који има своје функције и сасвим нови изглед.
„У свом овом времену од 1998. године у Бањалуци имамо власт наше политичке партије и имамо могућност да креирамо рјешења и многи људи у Бањалуци то препознају. У Бањалуци су током власти СНСД-а реализовани пројекти финансирани са различитих нивоа, у које је уложено више од милијарду КМ“, навео је Додик.
Подсјетио је на улагања у градњу Универзитетског клиничког центра, обилазница, нове топлане, нових школа и вртића, путева, водовода, фабрике воде…
„На сеоском подручју прије десетак година било је укупно 80 километара асфалта, сада има више од 1.000 километара. Топловоди по граду, који су закопани и које нико не види, однијели су 15 до 20 милиона КМ“, рекао је Додик.
Према његовим ријечима, Бањалука има највећи тржни центар у БиХ по габаритима, зграду Владе по којој је препознатљива, проширен центар града…
„Бањалука је постала суштински главни град Републике и нико у Српској нема неку посебну замјерку на ту чињеницу, што говори да смо једнако водили рачуна о свим општинама и свим мјестима у Српској“, напоменуо је Додик.
Лидер СНСД-а је навео и да Бањалука никада у својој историји није била центар економске и финансијске моћи какав је данас.
„У Бањалуци је данас на јавним рачунима концентрисано више од пет милијарди КМ депозита годишње“, нагласио је Додик додајући да је око Бањалуке 120 километара ауто-путева, функционалан аеродром и много чега другог.
Додик је рекао да је једнако задовољан успјесима које је прије два дана видио у Рогатици, али и на Сокоцу и у Источном Сарајеву, гдје је, како је навео, направљен потпуно нови град.
„Изграђене су нове улице, зграде, функције, изграђено је све што је требало – од болнице, сједишта Владе до свега другог потребног за живот. Погледајте лице Фоче гдје смо подигли два факултета, изградили студентске домове, реконструисали болницу. Фоча је постала град младих и студената“, рекао је Додик.
Он је указао на инвестициони подухват „Горњи хоризонти“ у Невесињу, као и на улагања у Требиње које је, како је навео, добило нови значај, не само за Херцеговину, него за цијели Српску.
„Требиње се данас доживљава као један од најљепших српских градова“, рекао је Додик.
Према његовим ријечима, огромна улагања остварена су у Градишци, Козарској Дубици, Новом Граду, Шипову, Мркоњић Граду, Рибнику, као и у Добоју гдје је око 800 милиона КМ вриједност разних инвестиција везаних за ауто-пут и јачање обала ријеке Босне.
„Погледајте Бијељину која је постала други економски центар захваљујући улагањима Владе Српске, кроз градњу обилазница, канала кроз град и свих других инвестиција“, истакао је Додик.
Говорећи о коалиционим партнерима, Додик је рекао да СНСД има одличну сарадњу са ДНС-ом, те да је значајн број општинских организација ДНС-а на предстојећим изборима остао уз СНСД.
„Рекли смо да ћемо након 16. новембра сјести и договорити се да наставимо даље наш заједнички побједнички пут. ДНС је наш важан партнер. Дошло је до несугласица на неким позицијама, али показали смо да можемо да очувамо партнерство упркос неслагањима о неким питањима“, напоменуо је Додик.
Према његовим ријечима, кључно је да се коалициони савез није распао.
„Потпуно сам увјерен да ће у Приједору побиједити кандидат СНСД-а за градоначелника, али то не значи да ће бити отписан ДНС као наш партнер“, нагласио је Додик.
Република Српска може да служи као добар примјер за реаговање на кризу и управљање њоме. Након избора неће бити уведен полицијски час, нити драстичне мјере, иако је несумњиво да имамо повећан број заражених, рекао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.
Он је изјавио да је Република Српска показала способност да управља кризом у вријеме пандемије вируса корона.
„На почетку пандемије нисмо оклијевали да предузмемо значајне мјере. Желим да захвалим грађанима који су прихватили мјере које су биле потребне“, рекао је Додик.
Он је навео да ће Република Српска у овој години, због пандемије вируса корона, имати седам одсто мањи приход у буџету, што је око 270 милиона КМ.
„Разлог за то јесте пад индиректних пореза од 10 одсто, док смо успјели да одржимо ниво директних пореза. Интервенисали смо у различитим областима, а губитак смо надокнадили из резерви и успјели одржати инвестициону активност, што је видљиво у сваком мјесту у Српској“, додао је Додик.
Према његовим ријечима, званичници Републике Српске су у сваком тренутку били са народом и у локалним заједницама у Српској.
Он је подсјетио да 2.000 КМ кошта дан лијечења пацијента зараженог вирусом корона.
„Потребно је да буду смањена приватна дружења и да људи поштују прописане мјере. Овдје је ријеч о солидарности према најближем окружењу, али и са медицинским сектором. Република Српска има ресурсе да издржи кризу и трошкове, а борба за људске животе је најважнија“, рекао је Додик за РТРС.
Истакао је да ће бити подржан медицински сектор и да неће бити заустављене инвестиције у њему.
„Модернизујемо Болницу Зворник, градимо је у Добоју, наредне године ћемо почети реконструкцију болнице у Приједору, градићемо болницу у Требињу. Тиме ћемо завршити значајан циклус у тој области“,истакао је Додик и додао да ће наредне године бити издвојено више од 80 милиона КМ за бањски сектор.
Он је нагласио да српски народ не би имао шансу у БиХ да не постоји Република Српска.
„Осим Срба, мислим и на муслимане и остале народе који живе у Републици Српској. Погледајте Козарац или остала повратничка мјеста, па ћете видјети да је све обновљено и ново, дијелом уз помоћ међународног фактора. Таква помоћ је изостала за Србе у Федерацији БиХ“, рекао је Додик.
Поновио је да ће наредне године из буџета Републике Српске бити издвојено 60 милиона КМ за инфраструктуру.
„Сматрамо да је потребно појачати инвестициони циклус. Морамо одржати причу према пољопривреди, јер Српска има довољно хране да се прехрани. Отворили смо све канале снабдијевања са Србијом, што је од изузетног значаја“, закључио је Додик.
„Ја сам опстао, Инцко је синоним за неуспјех“
СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је високи представник измишљена прича, ко год он био, а поготово сада Валентин Инцко, који искључиво задржава привилегије да би служио да одржи сатанизацију према Србима.
„Он не дозвољава било какве промјене стереотипа и покушава да задржи исту матрицу, а то је `Срби су криви` и нас неколико који водимо то, поготово ја, којем су успјели да `набаце` нешто ружно. Али, ето опстао сам и, што је најважније, показао сам да имам подршку народа, за разлику од Инцка, који има само подршку неких административних центара“, рекао је Додик.
Према Додиковим ријечима, Инцко је синоним за неуспјех међународног фактора, који је себи прибавио предзнак „доносиоца среће“, коју никако није успио да спроведе јер, како је нагласио, оно што је за њих срећа не мора да значи и да је овдје.
„Имамо скрнављење Дејтона које је доведено до апсурда и нефункционисања БиХ, која је на сасвим другом фону за шта се они залажу, а то је функционална БиХ. Они су функционалну БиХ могли да изграде поштујући слово Дејтона, а они су изабрали да то ураде путем духа Дејтона“, нагласио је Додик.
Према његовим ријечима, тај дух Дејтона, који се овдје распламсао до мјере да га више нико не разумије, довео је до хроничне нестабилности у БиХ која се искључиво може приписати као заслуга међународном фактору који је креирао правосудни систем, а сада тражи реформе јер се показало да то не ваља.
„Морали смо да трпимо њихову нестручност. Наш приступ је `поштујте Устав, господо`, што би требало да научи и Инцко“, рекао је Додик за РТРС.
Говорећи о захтјеву Инцка да се скине табла са Студентског центра на Палама са називом „Радован Караџић“, Додик је рекао да то није надлежност Предсједништва БиХ, већ других органа, додавши да „Инцко није ни ЕУ да би могао да пријети у њено име“.
Према његовим ријечима, Инцко би требало да све у БиХ третира равноправно, па би онда морао да тражи да се промијене и називи улица у Сарајеву Алије Изетбеговића и Зелених беретки, јер су они, како је нагласио, симболи зла.
Додик је истакао да не подржава оно што ради високи представник.
„Лаж је да би високи представник отишао из БиХ да смо ми мало више попустили“, навео је Додик.
Према његовим ријечима, сви додадашњи високи представници су масовно кршили Дејтонски споразум, свели су устав БиХ на „мртву материју“ која не значи ништа.
„У БиХ ништа није како пише у Уставу и Дејтону, све је промијењено и то не даје резултате. Због тога су они љути и покушавају да нађу кривце, а то су увијек или ја, Срби, Драган Човић, Хрвати, али не виде резолуцију муслимана и СДА у којој праве предратну `Републику БиХ` по којој треба да се укину ентитети и кантони и да се створи `грађанска држава`“, навео је Додик.
Додик је рекао да он није реметилачки фактор у Предсједништву БиХ и да је тај орган развлаштен.
„У Уставу пише да је Предсједништво централни извршни орган, а Савјет министара помоћни. А када одете тамо – све је другачије и они од Савјета министара покушавају да направе владу“, нагласио је Додик.
Додик сматра да је цијели проблем у чињеници да је БиХ „направљена назор“, додавши да би било нормално да се спроведе слово Дејтона и да се све доведе у уставни оквир, али да је упркос том залагању он оптужен да крши мировни споразум.
„Рјешење је поштовање слова Дејтона уз преиспитивање свих досадашњих незаконитих аранжмана у којем ћемо ми учествовати, а не високи представник“, рекао је Додик.
Додик је нагласио и да лидер ХДЗ-а Драган Човић тражи да Хрвати бирају сународника за члана Предсједништва БиХ, што је сасвим легитимно, а не да им га бирају Бошњаци.
Додај коментар