- Лондонски лист тврди: Доналд Трамп је спреман да доведе у питање безмало сваки стуб-носач либералног међународног поретка. И, уместо да бране међународни статус кво, Сједињене Државе су спремне да постану његов водећи рушитељ
- Почиње глобализација без Америке: САД се повлаче иза царинских баријера и напуштају Светску трговинску организацију. У Америци расту цене. Интеграција глобалног југа са кинеском економијом се продубљује
- Успех плана „слободна Америка“: Трампов престиж расте и у земљи и иностранству, амерички либерали су застрашени и натерани на ћутање, а неки од Трампових непријатеља су у затвору. Америчка берза достиже нови максимум
Извор: Факти
ИЗГЛЕДА да и на англосаксонском западу почиње међусобно черупање.
Лондонски Financial Times, који је један од медијских стубова либералног глобализма, објавио је за „своје“ прилично шокантна признања и прогнозе:
„САД, Кина и Русија су постале ревизионистичке силе које настоје да радикално промене светски поредак. Трамп је спреман да доведе у питање безмало сваки стуб-носач либералног међународног поретка. И, уместо да бране међународни статус кво, Сједињене Државе су спремне да постану његов водећи рушитељ“.
Financial Times је, у истом тексту, изнео и пет могућих сценарија даљег развоја ситуације у свету.
1. Русија и Кина закључују свој нови грандиозни договор. Трампове САД им прећутно препуштају сфере утицаја у њиховим регионима, а саме се концентришу на успостављање доминације у свом региону – вршећи притисак на Мексико и Канаду, са покушајем да врате Панамски канал и стекну контролу над Гренландом.
2. Трамп намеће Украјини мировни споразум без безбедносних гаранција. Санкције Русији ублажава, Путина позива на вечеру у своју резиденцију на Флориди Мар-а-Лаго.
3. Западни савезници воде трговински рат једни са другима. У Украјини се договара прекид ватре, али у Европи постоји широко распрострањена бојазан да ће Русија обновити војне операције.
4. У свету без лидера настаје анархија: САД, Кина, Русија и ЕУ избегавају директан сукоб. Али Трампова политика „Америка на првом месту“ ствара вакуум лидерства. Економски раст широм света коче Трампови трговински ратови.
5. Почиње глобализација без Америке: САД се повлаче иза царинских баријера и напуштају Светску трговинску организацију. У Америци расту цене. Интеграција глобалног југа са кинеском економијом се продубљује, а БРИКС добија нове чланове.
Financial Times свему закључно додаје:
„Успех плана „слободна Америка“: Трампов престиж расте и у земљи и иностранству, амерички либерали су застрашени и натерани на ћутање, а неки од Трампових непријатеља су у затвору. Америчка берза достиже нови максимум. У суштини, реалност у наредне четири године ће вероватно бити нека чудна мешавина свих наведених сценарија, којима се може придодати неколико других непредвиђених догађаја“.
Додај коментар