- Анкетирање обавили и поводом питања: да ли Републику Србију сматрате пријатељском земљом? Одговори су наводно били подијељени овако: 41 одсто `дан`, 39 одсто `не` и 20 одсто `немам став`… А није било питања `сматрате ли Хрватску пријатељском земљом`
- Поводом питања `кога бисте подржали као кандидата за члана Предсједништва БиХ из редова Срба између наведених кандидата` – 49 одсто би наводно подржало Младена Иванића, а 51 одсто – Милорада Додика
МEЂУНАРОДНИ институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане, Словенија, редовно анализира догађања на Блиском истоку и Балкану.
У најновијој анализи наглашава да је стратешки интерес свих држава региона да Босна и Херцеговина постане пуноправна чланица НАТО-а укључујући и Србију, јер то осигурава стабилност и мир у региону.
Ако вам већ није јасно ко ово финансира, ваљда ће вам помоћи цитат из истог извештаја који слиједи:
„Позиција Босне и Херцеговине као мале земља је таква, да може функционирати само са пријатељима и изградњом и развијањем пријатељских односа са своја три сусједа, јер се налази на својеврсној геополитичкој раскрсници. Због тога су важни напори, који се улажу да БиХ постане 31. чланица НАТО-а одмах послије пријема Македонија у ту Алијансу. Значајан позитиван импулс свим тим напорима даје и Бугарско предсједавање ЕУ од 1. јануара 2018. године и ангажман бугарског премијера Бојка Борисова“.
Мотивирати пасивне бираче
Управо наведени разлози изискују нужне промјене у БиХ за чије провођење је потребно „буђење“ пасивних бирача. Потребни су значајни напори, да се покуша „пробудити“ око 50 посто пасивних грађана БиХ, који не излазе на изборе. Та чињеница говори, да резултате избора у БиХ не одлучују они који на њих излазе него они који на њих не излазе. Тако би се створила прилика да „пробуђени“ бирачи дају свој глас за угледне и некомпромитиране појединце. У политичком животу у БиХ је учешће већег броја омладине и жена у политици сведено на минимум. Политичке структуре стварају баријере за бављење политиком свима онима, који нису под њиховим непосредним или посредним надзором.
Истраживање јавног мнијења
ИФИМЕС је у периоду 08. до 18. априла 2018. године спровео истраживање јавног мнијења методом теренског дубинског интервјуа на територији Босне и Херцеговине (ентитет Федерација БиХ и ентитет Република Српска). Стандардна девијација +/-3. Контрола на 10 посто узорка. Стопа поузданости 95 посто.
Узорак је случајан троетапни и обухвата 1411 анкетираних особа у оба ентитета, пунољетних држављана Босне и Херцеговине оба спола. У анкети нису хтјела учествовати 84 случајно изабрана испитаника, 49 није одговарало одређеном узорку. Демографски подаци су од Агенције за статистику Босне и Херцеговине. Структура је приближно усклађена испитаницима из урбаних и неурбаних средина. Етничка, сполна, старосна, социјална и образовна структура анкетираних приближно одговара структури становништва Босне и Херцеговине на основу података Агенције за статистику Босне и Херцеговине. Истраживањем јавног мнијења није обухваћена територија Брчко Дистрикта БиХ и дијаспора.
Издвајамо одговоре на најважнија и најзанимљивија питања.
1. Да ли подржавате улазак Босне и Херцеговине у ЕУ?
– ДА 72%
– НЕ 13%
– НЕМАМ СТАВ 15%
2. Да ли подржавате улазак Босне и Херцеговине у НАТО?
– ДА 69%
– НЕ 26%
– НЕМАМ СТАВ 5%
3. Да ли Републику Србију сматрате пријатељском земљом?
– ДА 41%
– НЕ 39%
– НЕМАМ СТАВ 20%
4. Како оцјењујете дјеловање и рад Предсједништва Босне и Херцеговине?
– ПОЗИТИВНО 38%
– НЕГАТИВНО 49%
– НЕМАМ СТАВ 13%
5. Како оцјењујете рад и дјеловање Вијећа министара Босне и Херцеговине?
– ПОЗИТИВНО 52%
– НЕГАТИВНО 29%
– НЕМАМ СТАВ 19%
6. Кога бисте подржали као кандидата за члана Предсједништва БиХ из редова Бошњака између наведених кандидата?
– Сафет Софтић 10%
– Шефик Џаферовић 15 %
– Денис Звиздић 62%
– Адил Османовић 13%
7. Кога бисте подржали као кандидата за члана Предсједништва БиХ из редова Хрвата између наведених кандидата?
– Драган Човић 39%
– Жељко Комшић 61%
8. Кога бисте подржали као кандидата за члана Предсједништва БиХ из редова Срба између наведених кандидата?
– Младен Иванић 49%
– Милорад Додик 51 %
Додај коментар