Одабрано Свијет

Из библиотеке Кембриџског универзитета украдене двије Дарвинове биљежнице

У ЈЕДНОЈ ЈЕ ЊЕГОВОМ РУКОМ НАЦРТАНО „ДРВО ЖИВОТА“ – ВРИЈЕДЕ НЕКОЛИКО МИЛИОНА ФУНТИ
  • Универзитет открио да су биљежнице у септембру 2000. године изнијете из просторије у којој се чувају највриједнија дјела библиотеке да би биле фотографисане. Приликом рутинске контроле у јануару 2001. утврђено је да кутија у којој су биле није на свом мјесту
  • Библиотекари су током година вјеровали да су биљеженице стављене на погрешно мјесто у библиотеци у којој се налази око 10 милиона књига, мапа, рукописа и других предмета

КЕМБРИЏСКИ универзитет признао је да ус из његове библиотеке нестала два рукописа, односно двије биљежнице Чарлса Дарвина.

Прецизирао је да је у једној од њих руком великог научника нацртано `дрво живота` које је он сам сматрао симболом своје теорије еволуције.

Из Кембриџа је данас упућен апел ономе ко их је узео – да биљежнице врати. Па макар се представио као „поштени налазач“…

Кембриџски универзитет је на свом званичном сајту објавио:

Након опсежне претраге, највеће у историји библиотеке, конзерватори су закључили да су свеске чији је нестанак први пут пријављен у јануару 2001. године, вјероватно украдене“.

Вриједност „Дарвинових биљежница“ процјењена је на неколико милиона фунти.

Алармирани су и британска полиција и Интерпол.

Биљежнице су од данас у Интерполовој бази украдених уметничких дјела.

Дубоко жалим што ове биљежнице нису пронађене упркос бројним претрагама у посљедњих 20 година, укључујући и највећу претрагу у историји ове библиотеке раније ове године“, рекла је директорка бибилиотеке Џесика Гарднер.

Британска полиција и Интерпол алармирани су на Дан еволуције којим се обиљежава годишњица објављивања „Поријекла врста“, великог научног дјела енглеског природњака, 24. новембра 1859.

Универзитет је објаснио да су двије биљежнице у септембру 2000. године изнијете из просторије у којој се чувају највриједнија дјела библиотеке да би биле фотографисане. Приликом рутинске контроле у јануару 2001. утврђено је да кутија у којој су биле биљежнице, није на свом мјесту.

Библиотекари су током година вјеровали да су биљеженице стављене на погрешно мјесто у библиотеци у којој се налази око 10 милиона књига, мапа, рукописа и других предмета.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар